Film "Poród w ekstazie"

Film "Poród w ekstazie" jest zaproszeniem do zmiany - do tego, aby bardziej świadomie przygotowywać się do porodu, aby podejmować dojrzałe decyzje o tym z kim i gdzie rodzimy. Jest także wezwaniem do tego, aby więcej mówić o pozytywnych doświadczeniach porodowych - trzeba przełamać traumatyczną wizję porodu, jaką przekazują sobie nawzajem kobiety. Jest także przesłaniem do położnych i lekarzy - aby nie traktowali porodu jako medycznej procedury, aby dostrzegli geniusz kobiecej fizjologii i pomagali kobietom w jak najlepszym wykorzystaniu mądrości ich ciała.

orgasmic_mDebra Pascali-Bonaro, twórczyni filmu, rzuca wyzwanie krążącym w zachodniej kulturze mitom, ujawniając widzom wspaniałe, emocjonalne, duchowe i fizyczne uniesienie, którego źródłem mogą być narodziny. Pokazuje, że kobiety mogą cieszyć się porodem, a nie tylko go znosić. Pascali-Bonaro rzuca wyzwanie powszechnym uprzedzeniom, zapraszając widzów do obejrzenia najbezpieczniejszego, najłatwiejszego i najprzyjemniejszego sposobu urodzenia dziecka.


W "Porodzie w ekstazie" komentarze ekspertów przeplatają się z olśniewającymi chwilami przeżywanymi przez rodzące kobiety. Dla kontrastu widzimy przyszłe matki leżące na łóżkach porodowych, przywiązane do monitorujących je maszyn i otoczone obcymi ludźmi. Film pokazuje, że współcześnie poród zbyt często odbywa się w szpitalu, pod kontrolą maszyn i techniki medycznej, a poza kontrolą rodzącej kobiety.


Kobiety biorące udział w filmie odważnie zgodziły się na sfilmowanie ich porodu, aby pokazać innym, co jest możliwe. W szpitalu, Domu Narodzin czy we własnym domu dzielą się z nami swoim intymnym doświadczeniem. Doświadczyły niezakłóconego porodu, poruszały się we własnym rytmie, mając swych partnerów u boku. Ich śmiech, pocałunki, pojękiwania w trakcie skurczów ukazują rzadki obraz porodu, który jest nie tylko przyjemniejszy, ale również bezpieczniejszy i zdrowszy zarówno dla matki, jak i dla dziecka, niż to zmedykalizowane doświadczenie, które stało się normą zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w wielu innych krajach, również w Polsce.

bdp1

?Poród w ekstazie" to coś więcej niż film - w zamyśle jego twórców ma stać się światowym projektem, którego celem jest zmiana spostrzegania porodu i ukazania przełomowej roli, jaką może odegrać w życiu wielu kobiet i ich rodzin. Ta zmiana podejścia do porodu, według autorów, powinna się dokonywać w wielu krajach jednocześnie. Dlatego też do projektu zostały zaproszone organizacje działające na rzecz zmian w położnictwie na terenie własnego kraju (stowarzyszenia rodziców, położnych, konsumenckie).

Ich zobowiązaniem jest, między innymi, zorganizowanie po projekcji filmu dyskusji z udziałem widzów i zaproszonych ekspertów. Dzięki temu każdy może "na gorąco" podzielić się swoimi emocjami, refleksjami, przedyskutować sporne kwestie - tym samym każdy widz staje się aktywnym członkiem projektu!

Fundacja Rodzić po Ludzku jest producentem polskiej wersji językowej filmu i w ramach podpisanego porozumienia organizuje pokazy na terenie Polski.

img_1810m

 

 

 

 

 

 

Polska premiera filmu odbyła się 19 listopada 2008 r. w Warszawie podczas zorganizowanej przez Fundację Rodzić po Ludzku konferencji dla położnych i lekarzy.

8 marca 2009 r. w poznańskim kinie Muza, dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia ?No women no art" z Poznania film obejrzało ponad 200 osób.

 

O twórczyni:
Debra Pascali - Bonaro - reżyserka i producentka filmu
Instruktorka szkoły rodzenia wg metody Lamaze od 26 lat, autorka książek, znana w świecie propagatorka porodu normalnego. Prowadzi wykłady dla przyszłych położnych, pielęgniarek i lekarzy na 3 amerykańskich uniwersytetach. Jest współautorką programów mających za zadanie wprowadzenie douli jako stałego elementu opieki nad kobietami w okresie okołoporodowym w Stanach Zjednoczonych. Konsultantka europejskiego programu H.O.M.E. Jako certyfikowany trener prowadzi szkolenia dla douli.

Zasiada w zarządach organizacji działających na rzecz poprawy opieki nad matką i dzieckiem, współpracuje z wieloma amerykańskimi i światowymi organizacjami, których celem jest obniżenie śmiertelności okołoporodowej. Pracę nad filmem rozpoczęła w 2002 roku. Dokumentacji do filmu poszukiwała podróżując do Nowej Zelandii, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Ameryki Południowej. ?Poród w ekstazie" jest jej pierwszym filmem.

Premiera światowa filmu odbyła się 16 maja w 2008 r. Pradze, stolicy Czech. Premiera amerykańska w dwa dni później w Cleveland w Ohio. Do tej pory film pokazywany był w ponad 10 stanach USA, w wielu krajach Europy, w Meksyku, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, na Tajwanie i w Izraelu. Więcej informacji na: www.orgasmicbirth.com


Informacje o filmie:
Czas trwania: 85 min.
Reżyseria: Debra Pascali-Bonaro
Producent: Kris Liem
Zdjęcia: David Ford
Muzyka: John McDowell
Produkcja polskiej wersji językowej - Fundacja Rodzić po Ludzku
Realizacja: Anna Maria Węgrzyn, AFFI - Ruchome Obrazki
Tłumaczyła i czytała: Justyna Gardzińska. Dźwięk: Studio Sonoria.

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_rzeszow.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe