Historii walki o Standardy Opieki Okołoporodowej ciąg dalszy….

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dniu 19 października uznał, że Minister Zdrowia dopuścił się bezczynności i zasądził na rzecz Fundacji Rodzić po Ludzku 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. :)

Podczas składania petycji „Obywatele w obronie Standardów Opieki Okołoporodowej” w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, otrzymałyśmy od przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia stanowcze zapewnienie, że Ministerstwo przeprowadziło własną analizę prawną dotyczącą tego, czy standardy organizacyjne mogą zawierać elementy postępowania medycznego. Z natury jesteśmy ciekawskie więc zaraz po spotkaniu wysłałyśmy do Ministra Zdrowia wniosek o dostęp do informacji publicznej w celu uzyskania rzeczonej opinii prawnej. Długo musiałyśmy czekać na odpowiedź, zniecierpliwione postanowiłyśmy poprosić sąd o pomoc w wydobyciu tego dokumentu. W reakcji na naszą skargę do sądu Ministerstwo przesłało w końcu odpowiedź.

Nie możemy nadal uwierzyć w to co czytamy. Z pisma od Ministerstwa wynika, że opinia prawna, na którą powoływał się szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Zdrowia, nie została w ogóle sporządzona. Ministerstwo przeprowadziło ją jedynie w trybie… roboczym! Czyli po opinii nie ma śladu. Możemy tylko liczyć na to, że politycy dotrzymają słowa. :( Z całą korespondencją możecie zapoznać się na naszej stronie www.rodzicpoludzku.pl

Wkurza nas to, że tak ważne decyzje, mające wpływ na zdrowie setek tysięcy Polaków, oparte są na roboczych analizach! Czy tak powinno się tworzyć prawo i zarządzać ochroną zdrowia?! Jesteśmy oburzone takim traktowaniem prawa i obywateli w Polsce dlatego wkrótce wysyłamy kolejne pismo do Ministra.

 

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_szczecin_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe