Wakacyjny telefon zaufania Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton dla młodzieży i rodziców w lipcu i w sierpniu.

1 lipca ruszyła dziewiąta edycja Wakacyjnego Pogotowia Pontonowego. W tym roku edukatorzy/rki Pontonu będą odpowiadać na pytania młodzieży  związane  z dojrzewaniem, relacjami, zdrowiem,  seksualnością i  antykoncepcją oraz udzielać konsultacji rodzicom, opiekunom, wychowawcom szukającym porady w sferze komunikacji/pracy z młodzieżą.Wakacyjne Pogotowie Pontonowe

Telefoniczna i SMSowa pomoc edukatorów i edukatorek seksualnych

pod numerem komórkowym 507 832 741

od 1 lipca do 31 sierpnia codziennie w godz. 19 – 21

 

ponton 2 druk

Objęłyśmy matronatem projekt "Połozna na medal"!

Polozna na medal ulotka 

 

Kryteria oceny poloznej

 

 

 

Więcej informacji:

www.poloznanamedal.pl

www.edukacjapacjenta.pl

www.akademia-ama.pl

 

Zachęcamy do głosowania!

 

Szkoła rodzenia dla mam cudzoziemek już w najbliższy weekend - 21 i 22 czerwca! Rekrutacja cały czas trwa!

Przypominamy, że są jeszcze wolne miejsca na szkołę rodzenia, która odbędzie się 21 i 22 czerwca! Kolejne szkoły rodzenia dopiero po wakacjach, więc koniecznie przekazujcie wieść Waszym bliskim przyszłym mamom!

Ze względów organizacyjnych (skrócony czas trwania szkoły rodzenia) zapraszamy przede wszystkim Panie sprawnie posługujące się językiem polskim. Jednocześnie przypominamy, że oferujemy wsparcie psycholożki międzykulturowej.

Zapraszamy!

Szczegółowe informacje i zapisy: www.mamawpolsce.wordpress.com

Stop prześladowaniom węgierskich organizacji pozarządowych! Weź udział w akcji 12 czerwca o godz. 9.00!

Stop prześladowaniom węgierskich organizacji pozarządowych!


Od czasu reelekcji, węgierski rząd rozpoczął anty-kampanię dotyczącą wiarygodności węgierskich organizacji pozarządowych i stara się zdobyć kontrolę nad ich - niezależnym od rządu - finansowaniem.

Uważamy, że dynamiczne i niezależne społeczeństwo obywatelskie odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu demokratycznego porządku i zachowaniu równowagi pomiędzy władzą a obywatelami.

Jak pokazuje przykład Putinowskiej Rosji, nękanie sektora obywatelskiego może łatwo prowadzić do kryminalizacji organizacji pozarządowych i skutecznie utrudnia ich pracę.

Jesteśmy solidarni z węgierskimi organizacjami pozarządowymi i wzywamy rząd węgierski oraz wszystkie inne rządy do powstrzymania się od prześladowania społeczeństwo obywatelskiego!


 
Aby okazać solidarność węgierskim organizacjom pozarządowym i wziąć udział w akcji wystarczy 12 czerwca o 9.00 (wtedy rząd węgierski spotyka się z przedstawicielami grantów norweskich i EOG) umieścić na swojej stronie lub na FB czy w innych mediach społecznościowych CZARNY KWADRAT jako obrazek i APEL.

 

czarny kwadrat

 

Więcej informacji tu: http://uk.reuters.com/article/2014/06/02/uk-hungary-norway-funding-ngo-idUKKBN0ED1RK20140602


 

Ośrodek Terapeutyczno - Edukacyjny Mater Pater zaprasza na bezpłatne konsultacje w dniach 9 -13.06.2014

Ośrodek Terapeutyczno - Edukacyjny Mater Pater zaprasza na bezpłatne konsultacje!


Jeśli:
•    jesteś w ciąży i potrzebujesz wsparcia,
•    trudno jest Ci zaadaptować się do zmian po narodzinach dziecka (czujesz się samotna/y, zagubiona/y),
•    nie wiesz jak poradzić sobie z trudami rodzicielstwa i czujesz, że wychowanie dziecka Cię przerasta,
•    masz wątpliwości czy rozwój Twojego dziecka przebiega prawidłowo,
•    niepokoją Cię niektóre zachowania dziecka i nie wiesz jak wtedy sobie poradzić (np. płacz, krzyk, bicie),
•    miewasz trudności w radzeniu sobie z własnymi emocjami lub emocjami osób z Twojego otoczenia,
•    masz wrażenie, że Twoje życie nie układa się tak jak trzeba,
•    Twój związek przeżywa kryzys (np. rozstanie, separacja, rozwód),
•    przeżyłaś/eś śmierć bliskiej Ci osoby (dorosłego, dziecka) i nie wiesz, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości,


Skorzystaj z pomocy psychologów, pedagogów i terapeutów!

Ośrodek Mater Pater powstał z myślą o rodzinach i dla rodzin, aby każdy z członków rodziny mógł w nim otrzymać pomoc, której potrzebuje. Oferta ośrodka adresowana jest zarówno do rodziców, dzieci, a także innych członków rodziny.

Terminy bezpłatnych konsultacji:      od 9 do 13.06.2014   

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. , +48 605 487 867

Więcej informacji: http://materpater.pl/aktualnosci/tytul-aktualnosci-z-przyciskiem-wiecej-3

 

Na potrzeby badań socjologicznych poszukujemy kobiet, które rodziły w domu!

BADANIA SOCJOLOGICZNE NAD PORODAMI DOMOWYMI W POLSCE

Luiza Nowakowska, asystentka w Samodzielnej Pracowni Socjologii Medycyny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przygotowuje rozprawę doktorską na temat zjawiska porodów domowych w Polsce pod kierunkiem Prof. Włodzimierza Piątkowskiego.

Jak wiadomo, pomimo, że nadal niewiele kobiet w naszym kraju decyduje się na taki „model rodzenia”, zainteresowanie porodami domowymi systematycznie wzrasta. Intencją badaczki jest zapoznanie się z motywacjami kobiet, które zdecydowały się urodzić w domu, a celem nadrzędnym jest popularyzacja zalet takiego rozwiązania i „oswojenie” z tą tematyką szerszego grona kobiet.

Pomimo, że rośnie liczba stron internetowych i publikacji książkowych dotyczących tej problematyki, nadal brakuje opisu socjologicznego zjawiska porodów domowych w Polsce dlatego też zdecydowałam się na przeprowadzenie ok. 30-minutowych wywiadów z kobietami, które mają to doświadczenie za sobą.

"Witam,
nazywam się Luiza Nowakowska i jestem asystentką w Samodzielnej Pracowni Socjologii Medycyny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Przygotowuję rozprawę doktorską na temat porodów domowych w Polsce . Do tej pory zajmowałam się tym tematem wyłącznie teoretycznie, jednak w moich naukowych poszukiwaniach zaczęło mi brakować najważniejszego – żywego kontaktu z główną aktorką czyli kobietą. Stąd moja gorąca prośba do wszystkich, którzy podjęli taką decyzję i mają doświadczenie porodu domowego za sobą o możliwość przeprowadzenia ok. 40-minutowego wywiadu na temat przebiegu porodu w domu i jego emocjonalnych i praktycznych aspektach. Zaznaczam, że dane osób uczestniczących w badaniach nie zostaną ujawnione na żadnym etapie procesu badawczego, a wyniki zamieszczone zostaną w pracy doktorskiej.


Wierzę, że wiedza uzyskana w trakcie wywiadów pozwoli w najmniejszym nawet stopniu włączyć się w pracę nad poprawą jakości opieki okołoporodowej w Polsce.


Wszystkie zainteresowane kobiety proszę o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Dziękuję."

Pełna wersja listu znajduje się tu.

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu!

Mamy już nowe, świeżutkie wydanie naszej płyty "Poradnik na początek"!

Z radościa informujemy, że mamy już nowe, zauktualizowane wydanie naszego kompleksowego, praktycznego poradnika dla kobiet w ciąży i mam małych dzieci pt. "Poradnik na początek".

 

Znajdziecie tam wszystkie potrzebne informacje o ciąży, porodzie i połogu, wywiady z ekspertami, filmy instruktażowe, pdf-y do druku z potrzebnymi informacjami. Poprzednie wydanie płyty cieszyło się ogromnym powodzeniem, dlatego zdecydowałysmy się na kolejne :)

 

Czytaj więcej: Mamy już nowe, świeżutkie wydanie naszej płyty "Poradnik na początek"!

Ruszamy z nowym projektem dla mam - cudzoziemek "Jestem mamą w Polsce"!

Potrzeba całej wsi, aby wychować dziecko – mówi afrykańskie przysłowie. To właśnie lokalna społeczność powinna wspierać w trudach macierzyństwa – dzielić się wiedzą, pomagać, uspokajać. Jak więc wygląda macierzyństwo mamy migrantki, przyjezdnej, cudzoziemki?…

dzieci

Projekt “Jestem mamą w Polsce” został wymyślony po to, by okazać wsparcie cudzoziemkom przygotowującym się do roli mamy oraz tym, które już zostały mamami. Podczas szkół rodzenia i spotkań dla młodych matek będziemy oswajać się ze zmianami, z jakimi wiąże się macierzyństwo, ale także służyć radą i informacją. Będziemy rozmawiać m. in. o pielęgnacji niemowlęcia, o przebiegu porodu, o realiach rodzenia w polskich szpitalach. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczone psycholożki i położne.

W ramach projektu odbędą się również szkolenia dla położnych i lekarzy, którzy w swojej praktyce dedykowane jest położnym i lekarzom, którzy w swoje praktyce spotykają się z kobietami z różnych kultur.

 W programie szkolenia:

- Klitoridektomia - rodzaje obrzezania u kobiet
- Cudzoziemki rodzące w Polsce - kultury i kraje pochodzenia
- Aspekty prawne dotyczące narodzin dziecka w Polsce
- Ciąża, poród, połóg - struktura rodziny w różnych kulturach
- Psychologiczne i społeczne skutki migracji i uchodźstwa
- Komunikacja międzykulturowa na sali porodowej

Więcej na temat rekrutacji znajdziesz tu

Więcej informacji znajdziecie na stronie wielojęzycznego bloga www.mamawpolsce.wordpress.com

Wierzymy, że dzięki projektowi “Jestem mamą w Polsce” ułatwimy cudzoziemskim mamom wchodzenie w nową rolę – zaoferujemy im wsparcie, pomoc i rozmowę.

Zapraszamy! Grupy się cały czas rekrutują!

Z radością informujemy, że Ambasadorką Projektu została IFI UDE - producentka muzyczna, autorka tekstów i muzyki, wokalistka. Jest rtównież autorką książki dla dzieci "Zebra" - która porusza problem nietolerancji wśród dzieci. Ifi jest wegetarianką i spodziewa się pierwszego dziecka :)

Nominowana do nagrody Fryderyk 2014 za debiut roku.Dzięki wsparciu fanów wydała niezależnie debiutancką płytę (IFI UDE, 2013).

Ifi występowała na deskach takich festiwali jak: Open’er Festiwal, Fjúžn Festival (Słowacja), Art Geni Festival (Gruzja), Ethno JazzFestival, Festiwal Transkaukazja, itd.
Artystka współpracuje z uznanymi polskimi i zagranicznymi muzykami i producentami.

ifi

 

Projekt realizowany przez:

logo

logo ok

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz z budżetu państwa. 

 flaga UE

Najbardziej znana polska położna, Jeanette Kalyta, napisała książkę o sobie, swojej drodze zawodowej, przełamywaniu barier i dążeniu do "cudu narodzin"

mockup polozna white

„Położna. 3550 cudów narodzin” to autobiograficzna opowieść Jeannette Kalyty, najbardziej znanej polskiej położnej. Wzruszająca, momentami zabawna, głęboko prawdziwa historia jej życia i pracy. Niezwykły dokument cudu narodzin dziecka i mocny głos w społecznej dyskusji na temat podmiotowości kobiety w czasie porodu. Historie par i matek rodzących pod opieką Jeannette Kalyty wywołują żywe emocje i skłaniają do refleksji. To książka i dla rodziców, i tych, którzy chcą nimi zostać.


„Możemy rodzić odważnie. W zgodzie ze swoim ciałem, intuicją, naturą. Jeannette napisała książkę bardzo potrzebną. Piękną, prawdziwą, z serca. Żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej”.
Agnieszka Grochowska

„Opowieść Jeannette Kalyty to pozycja ciekawa i niekonwencjonalna. Pozwala czytelnikowi na własną refleksję dotyczącą porodów naturalnych i wskazań do wykonywania cesarskich cięć.
Autorka to fachowiec, profesjonalistka, a przede wszystkim człowiek bliski tym, którym służy i których wspiera. Gorąco polecam”.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska

"Pod czułą opieką Jeannette narodziło się nie tylko wiele dzieci, ale i matek. Matek świadomych, rodzących bezpiecznie siłami natury, o co tak mądrze zabiega.
Przeczytajcie, a zrozumiecie, dlaczego moment bolesnego porodu uważam do dziś za jedno z najważniejszych i najbardziej mistycznych doświadczeń w moim życiu. Jej metody sprawiają, że każda kobieta ma szansę poczuć, iż nowatorska, acz naturalna idea, że Jeannette nie odbiera porodu, lecz go przyjmuje, się sprawdza. A przy okazji to też matka, i to dwójki dzieci, więc wszystkie nasze rozterki nie są jej obce."
Kayah

 

Zespół Fundacji również gorąco poleca ten wyjątkowy, bardzo osobisty zapis doświadczeń Jeanette Kalyty. Całym sercem wspierałyśmy i wspieramy odwagę położnych i ich wielki dar do wsłuchania się w kobietę. Czytajcie!

 

Już 22 maja premiera książki "Zawołajcie położną"!

Worth Zawolajcie polozna okladka

Książka "Zawołajcie położną" to wspomnienia Jennifer Worth — położnej z ubogiej dzielnicy East End w Londynie.


 „Wody odeszły!” — to okrzyk, który Jenny Lee niemal codziennie słyszy w słuchawce telefonu. Bez względu na porę dnia czy pogodę natychmiast wkłada swój uniform, bierze pod pachę skórzaną torbę, wsiada na rower i gna przez ulice Londynu, by dotrzeć do rodzącej. Tam potrzebne są jej umiejętności i spokój, wiedza i opanowanie.


Jenny to Jennifer Worth, brytyjska pisarska i pianistka, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako położna. W młodości trafiła na praktykę do Nonnatus House, ośrodka sióstr anglikańskich, specjalizujących się w opiece pielęgniarskiej. Były to czasy powojenne, a zarazem czasy sprzed pigułki antykoncepcyjnej — pracy było więc co niemiara. Lekko ateizująca panna z dobrego domu, ucząc się zawodu, stopniowo zaczyna nabierać szacunku do sposobu życia, na jaki zdecydowały się siostry zakonne. Z podziwem patrzy też na siłę drzemiącą w jej podopiecznych.


Worth z precyzją i z poczuciem humoru uchwyciła realia robotniczej dzielnicy East End w Londynie. Po latach odżywa w niej ogromna radość z przyjścia na świat każdego dziecka, ale też strach towarzyszący porodom w czasach, gdy higiena i fachowa opieka medyczna nie były wcale oczywistością.


Worth własne wspomnienia spisała w trzech tomach. Zawołajcie położną (oryg. Call the Midwife) to pierwszy z nich. Na podstawie książki powstał serial BBC (reż. Heidi Thomas), który w Wielkiej Brytanii pobił wszelkie rekordy oglądalności. Na 2014 rok planowany jest kolejny sezon przygód rezolutnej dziewczyny, która niosąc pomoc młodym mamom odkrywa mizerię, ale też wielką siłę portowych londyńskich dzielnic w latach pięćdziesiątych.


Wielka Brytania wciąż mierzy się z kryzysem w położnictwie („Midwife Crisis”) — liczba położnych i pielęgniarek na Wyspach w ciągu ostatnich lat drastycznie spadła. Dziś otwarcie mówi się o niebagatelnej roli, jaką w debacie publicznej na temat sytuacji w służbie zdrowia odegrały wspomnienia Jennifer Worth i serial emitowany w BBC. Efekt? Liczba kobiet wstępujących do szkół pielęgniarskich powoli wzrasta.

 
Jennifer Worth (1935–2011) — szkoliła się na pielęgniarkę w Royal Berkishire Hospital, pracowała jako położna w londyńskich szpitalach: Elizabeth Garrettt Anderson Hospital, następnie w Marie Curie Hospital. W 1973 r. porzuciła pielęgniarstwo dla muzyki. Przez kolejnych 25 lat uczyła śpiewu i gry na fortepianie.

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_szczecin_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe