Weź udział w ogólnopolskim projekcie MLEKOTEKA już 27 maja!

logo mlekoteka

 

W Tygodniu Promocji Karmienia Piersią 26 maja - 01 czerwca 2014 roku w wielu miastach w Polsce (i na świecie!) odbędą się całodzienne akcje promujące karmienie mlekiem kobiecym. Na końcu tego artykułu podajemy wszystkie te miejsca i linki do informacji. Sprawdź, czy MLEKOTEKA odbędzie się w Twoim mieście i przybywaj!

A my serdecznie zapraszamy 27 maja 2014 do siedziby Fundacji Rodzić po Ludzku na naszą Mlekotekę! Zobaczcie, co w programie:

WARSZTATY:

9.00 - 10.45 "Jak długo karmić piersią?", Agata Aleksandrowicz

11.00 - 12.45 "Pozażywieniowe wartości karmienia piersią. Karmienie w adpocji", Magda Modlibowska

11.30 - 12.30 "Co współczesna kobieta wiedzieć powinna - profilaktyka pierwotna nowotworów.", Dorota Ołowska, Małgorzata Rejent

13.00 - 14.15 "Dieta mamy karmiącej", Katarzyna Masojada-Chotkowska

14.30 - 16.15 "Rozszerzanie diety metodą BLW", Małgorzata Jackowska

16.30 - 17.45 "Płodność i antykoncepcja a karmienie piersią", Agnieszka Rudzińska - Jobda

18.00 - 19.30 "Jak w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa pożegnać się z karmieniem piersią?", Małgorzata Czarniecka

 

WARSZTATY DLA PROFESJONALISTÓW

9.00 - 11.00 "Karmienie mlekiem mamy od strony dziecka", Paweł Zawitkowski

18.00 - 20.00 "Jak wspierać kobietę, kiedy karmienie piersią sprawia trudności?", Tomasz Chodkowski

 

9.00 - 20.00 Indywidualne konsultacje z ekspertami

13.00 - 18.00 Bezpłatne masaże - ekipa masująca

 

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

W TRAKCIE CAŁEGO DNIA BĘDZIEMY RÓWNIEŻ KRĘCIĆ FILM PROMUJĄCY KARMIENIE MLEKIEM MAMY!!!

Przedstawiamy naszych prowadzących!

 

tomasz chodkowski

Tomasz Chodkowski


"Patrząc na to jak moi trzej synowie (najmłodszy razem ze mną na zdjęciu) stawiają swoje mniej lub bardziej samodzielne kroki w życiu, nadziwić się nie mogę ile wyssali z mlekiem mamy - uśmiechu, sił, zdrowia, zadziwienia i chęci do życia, optymizmu i wiary w to, że wszystko ma jakiś sens, radości oraz wewnętrznego piękna i harmonii, empatii i wrażliwości. Od prawie dwudziestu lat odpowiadam za markę Medela Polska, dzięki temu miałem okazję poznać, wielokrotnie słuchać i rozmawiać z najwybitniejszymi naukowcami zajmującymi się mlekiem ludzkim oraz relacjami jakie się tworzą między dzieckiem, a całym światem w trakcie karmienia piersią. Oba te doświadczenia i to prywatne i to z życia zawodowego, sprawiają, że smutno mi bardzo żyć w kraju, w którym wsparcie dla tej metody wczesnego żywienia jest tak mizerne. Jeśli tylko mogę, dzielę się z ludźmi swoimi opiniami na ten temat, mając głęboką nadzieję, że ze wspólnej rozmowy wyniknie cos dobrego. Regularnie zdarza mi się kopać po kostkach naszych urzędników i w miarę skromnych możliwości nakłaniać ich do wdrażania zmian. Pomimo tego, że często czuję się w swoich działaniach dość samotny, nie tracę na razie poczucia sensu ich dalszego prowadzenia." Podczas MLEKOTEKI poprowadzi warsztat dla profesjonalistów
"Jak wspierać kobietę, kiedy karmienie piersią sprawia trudności?"


malgosia czarniecka

Małgorzata Czarniecka

Jej ciepły i miękki głos usłyszycie dzwoniąc do Fundacja Rodzić po Ludzku. To ona od wielu lat edukuje i pociesza kobiety w ciąży, młode mamy, wspiera w trakcie karmienia piersią.
Instruktorka masażu dziecięcego, od 1993 r. pracuje z kobietami oczekującymi dziecka - prowadziła szkołę rodzenia w Bielsku-Białej, od 1998 r. w Fundacji Rodzić po Ludzku prowadzi kurs masażu, zajmuje się również pracą z wolontariuszkami Fundacji, organizacją szkoleń dla położnych i dni otwartych dla rodziców.
27 maja poprowadzi spotkanie: "Jak w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa pożegnać się z karmieniem piersią"

 

pawel zawitkowski

Paweł Zawitkowski

Fizjoterapeuta NDT-Bobath, specjalizuje się w terapii neurorozwojowej, oddechowej i terapii jedzenia. Konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej „POLEK”. Autor artykułów i publikacji na temat ruchowego i poznawczego rozwoju dziecka, w tym „Poradnika opieki i pielęgnacji małego dziecka”, książki i filmu „Co nieco o rozwoju dziecka” oraz już trzech książek i filmów z serii „Mamo, Tato co Ty na to?”. Od lat doradza rodzicom jak przez dotyk, ruch oraz zwariowane pomysły wspierać prawidłowy rozwój ich dzieci. Animator przedziwnych projektów, wielbiciel „medycznych” prowokacji, dobrej kuchni, książek, roweru, nart, kite’a i snu. Podczas MLEKOTEKI poprowadzi warsztat dla profesjonalistów.

 

magdalena modlibowskaMagdalena Modliborska

Jako wiceprezes Stowarzyszenie Dobrze Urodzenii krzewię ideę dobrych porodów, jako Coach Zdrowia prowadzę wykłady, warsztaty, indywidualne konsultacje w zakresie profilaktyki zdrowotnej dorosłych i dzieci, współpracuję jako ekspert w tym zakresie z różnymi portalami i periodykami. Włączam się w największe akcje ogólnopolskie dotyczące adopcji. Jestem też autorką poradnika dla rodziców Odczarować adopcję, gdzie opisuję pozytywnie adopcyjne narodziny. Jestem matką adopcyjną i zależy mi żeby pokazać społeczeństwu rzeczywisty obraz adopcji.  Wkrótce ukaże się kolejna książka mojego autorstwa „Odczarować poród”, bo jako matka biologiczna, rodząca naturalnie i w domu, też widzę sporo nieporozumień w tym zakresie i chcę pokazać kobietom jaką ja przeszłam ścieżkę uświadamiania sobie mocy jaką można dostać w porodzie. W obydwu kwestiach jest bardzo dużo do powiedzenia również w zakresie karmienia piersią. To temat tabu w adopcji, a wcale nie taki oczywisty w biologicznym macierzyństwie.

 

kasia masojada

Kasia Masojada-Chotkowska

(DOULA-MA), dyplomowana Doula, członkini Stowarzyszenia Doula w Polsce, Instruktorka Masażu Dziecięcego i Aktywnej Szkoły Rodzenia. Na codzień spełniona Żona i Mama Trójki, kobieta z misją. Wierzy, że pozytywny poród leży w mocy Każdej Kobiety. Wierzy w Mądrość Kobiecego Ciała, Instynktu i cudotwórczą moc Kręgów kobiecych. Wspiera kobiety i ich partnerów w okresie okołoporodowym prowadząc indywidualne spotkania i warsztaty przed-porodowe, towarzyszy w porodach, wspiera w pozytywnym rodzicielstwie. Współprowadzi spotkania w ramach międzynarodowej grupy wparcia Positive Birth Movement – Pozytywnie o Porodzie. Więcej na www.doulama.pl  . Na MLEKOTECE opowie nam o diecie matki karmiącej.

 

 

 

agnieszka rudzinska jobda

Agnieszka Rudzińska-Jobda

Edukatorka seksualna, doula (www.twojadoula.com) aktywnie wspierająca kobiety w ciąży, porodzie i połogu oraz początkach macierzyństwa. Zafascynowana mocą kobiet prowadzi warsztaty o dojrzewaniu dla matek i córek. Prywatnie matka czwórki dzieci, uzależniona od rukoli, książek, śpiewających kobiet. Ciągle w drodze, w zachwycie, w poszukiwaniu. 27 maja Podzieli się z nami wiedzą o płodności w trakcie karmienia piersią.

 

hafija

Agata Aleksandrowicz

Agata to kobieta z misją, matka laktacyjna blogosfery rodziców. Od trzech lat zajmuje się produkcją mleka. Można z nią porozmawiać o laktacji, rodzicielstwie bliskości PR i social media. Od niedawna zawodowo związana z wydawnictwem Mamania. Nocami słucha Audioslave i The White Buffalo.
Jest redaktorką najlepszego mainstreamowego bloga o karmieniu piersią www.hafija.pl  oraz Kwartalnik Laktacyjny. Dla Was i z Wami poprowadzi spotkanie o tym jak długo karmić dziecko piersią.

 

gosia jackowskaGosia Jackowska

Doula ze Stowarzyszenie DOULA w Polsce. Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji warszawskiej SGGW. Wspiera w czasie porodu i w okresie okołoporodowym, doradza w kwestiach związanych z odżywianiem i dietą. Promotorka dobrego karmienia i dzieci i mam. Mama dwóch synów. Kocha gotowanie, gorzką czekoladę i kawę.
Gosia poprowadzi spotkanie dotyczące rozszerzania diety metodą BLW.

 

 

gosia darmas
Małgosia Darmas

Prawniczka, doula w Doulafit4u, promotorka karmienia piersią. Pozytywnie zakręcona na punkcie kobiet...i zawsze za nimi Aktywna w każdym sensie. Do tego niezwykle ciepła i radosna osoba!

Podczas Mlekoteki udzieli bezpłatnych porad prawnych.

 

 

 

 

 

 

Projekt MLEKOTEKA to inicjatywa promująca karmienie mlekiem kobiecym.

Kwestia karmienia noworodków, niemowląt i dzieci budzi wiele emocji. Niezależnie od przekonań wiadomym jest, że mleko mamy jest najlepszym pokarmem, jaki może dostać dziecko. Jednak nie zawsze kobiety mają wystarczającą wiedzę i odpowiednie wsparcie, by mogło się to udać.


Celem naszej akcji jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat wartości mleka kobiecego, promocja karmienia piersią, pokazanie, że karmienie naturalne to nie tylko jedzenie, rozwianie mitów i wątpliwości oraz integracja środowiska wspierającego karmienie piersią.

ORGANIZATORKI i IDEA:
Fundacja Rodzić po Ludzku
Maminiec - www.maminiec.eu
Doula dla Ciebie - www.douladlaciebie.pl


Nieważne, czy karmiłaś piersią, swoim mlekiem, czy mlekiem modyfikowanym, jesteśmy ciekawe Twoich doświadczeń. Przyjdź i podziel się swoimi historiami i wspomnieniami, weź udział w warsztatach edukacyjnych, atrakcjach towarzyszących wydarzeniu i spotkaniach.

Powiedz czym jest dla Ciebie karmienie piersią!

Spotkania maja charakter otwarty i bezpłatny, skierowane są do wszystkich bez względu na osobiste doświadczenia czy wybory. 

Są z nami 23 miasta! : Piaseczno, Białe Błota, Otwock, Wągrowiec, Londyn, Gdynia, Sopot, Bydgoszcz, Jabłonna, Białystok,  Zielona Góra,  Wrocław, Toruń,  Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Kraków, Zakopane, Warszawa, Szczecin, Bielsko-Biała, Poznań, Katowice i Śrem.  

Informacje o szczegółowych wydarzeniach w poszczególnych miastach znajdują się tu: https://www.facebook.com/Mlekoteka?fref=ts

ZAPRASZAMY!

BEZPIECZNY FOTEL? Kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej

Grupa edukatorów seksualnych "Ponton" przeprowadziła w ramach kampanii na rzecz dobrej opieki ginekologicznej "Bezpieczny fotel?" badanie, którego celem było wzbogacenie wiedzy na temt wizyt ginekologicznych. Kampania Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton przy wsparciu Kampanii Przeciw Homofobii ma przyblizyc w szczególności perspektywę osób w wieku 12-25, pacjentek heteroseksualnych, LBTQ oraz z niepełnosprawnościami, zamieszkujących w Polsce.

"Wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Czy taka jest rzeczywistość? Skoro efektywność cytologii zależy od jej skali, dlaczego nadal wiele dziewcząt i kobiet wstydzi się pójść na wizytę, a jeszcze więcej rezygnuje z kolejnych na długie lata? Czy naprawdę do
ginekologa/ginekolożki trzeba pójść dopiero wówczas, gdy dzieje się coś niepokojącego, wymagającego interwencji medycznej? Przeanalizowałyśmy dla was odpowiedzi 2501 osób.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie nie jest jedynie brakiem choroby czy niepełnosprawności, ale stanem całkowitego psychicznego, fizycznego i społecznego dobrostanu. Zgodnie z art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo do ochrony zdrowia ma każda obywatelka i każdy obywatel kraju. Bez względu na wiek, rasę, płeć, wyznanie, narodowość, orientację seksualną czy tożsamość płciową – dostęp do rzetelnej i bezpiecznej opieki zdrowotnej jest prawem człowieka. Także zdrowie reprodukcyjne, które dotyczy procesów i funkcji reprodukcyjnych oraz układu rozrodczego na wszystkich etapach życia człowieka, stanowi istotny, choć często pomijany, element zdrowia ogólnego każdej istoty ludzkiej.


Niestety, chodzenie na wizytydoginekologa/ginekolożki nadal nie jest traktowanejako przejaw troski o własne zdrowie, ale często jako „zło konieczne”. Niektórym wydaje się, że świadczy ono o tym, że kobieta „źle się prowadzi”. "

Zachęcamy do przeczytania całości raportu z badania, który znajduje sie tu: http://ponton.org.pl/pl/raport/bezpieczny-fotelraport-o-opiece-ginekologicznej-w-polsce

plakat bezpiecznyfotel

Wyjątkowa książka o położnych "Mundra" Sylwia Szwed

Z radością informujemy, że objęłysmy matronatem wyjątkową książkę pt. "Mundra" Sylwii Szwed, którą gorąco polecamy!

"Mundra to zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad dziewięćdziesiąt lat i pierwsze porody przyjmowała podczas II wojny światowej, najmłodsza – dwadzieścia sześć i pracowała w szpitalu w Tanzanii. Należą do różnych środowisk, mają odmienne doświadczenia i światopogląd. Opowiadają o cudzie narodzin, o ogromnej sile, którą natura obdarzyła każdą matkę, ale także o ciemnej stronie swojego zawodu – poronieniach, aborcjach, powikłaniach okołoporodowych, przemocy wobec rodzących. Poruszają wiele aktualnych i kontrowersyjnych tematów – problem medykalizacji porodu, odejścia od natury, cesarskiego cięcia na życzenie czy zapłodnienia in vitro.

To książka o mundrości natury i kulturowej sile kobiety."

mundra okładka

23.04.2014 - Zapraszamy na Dzień Otwarty w Fundacji!

W kwietniowym programie:

17.30-19.45
Ból w porodzie - po co jest i jak sobie z nim radzić?

Prowadzą:
Izabela Frankowska, fizjoterapeutka i kosmetyczka. Doula, promotorka karmienia piersią, Instruktorka Aktywnej Szkoły Rodzenia, od ok. 8 lat zajmuje się masażem, a w szczególności pracą z kobietą w ciąży, prowadzi warsztaty o tematyce okołoporodowej, uczy rodziców masażu dziecka.


Izabela Sztandera - doula i doradca macierzyński, mamą 3 dzieci. Wspiera rodziców w pierwszym roku nowo narodzonego życia.


19.45-20.30
Mamy Prawa mamy- o prawach pacjenta i Standardach Opieki Okołoporodowej.
Mały niezbędnik Prawny.

Prowadzą:
Joanna Pietrusiewicz- prezeska Fundacji, instruktorka w szkole rodzenia. Od kilkunastu lat przygotowuje pary do porodów.

Małgorzata Darmas- prawniczka, Doula, instruktorka Bokwa@ fitness


Wszystkie spotkania są bezpłatne!
Nie trzeba się zapisywać.
Przyjdź lub przekaż informację innym!
Zapraszamy 23 kwietnia 2014
Adres Fundacji: Ul. Nowolipie 13/15

Zobaczcie, jak było na poprzednich Dniach Otwartych!

DSC 4604

DSC 4613

DSC 4638

DSC 4644

DSC 4647

DSC 4680

Obraz 216

Obraz 239

Warsztaty dla blogerek - fotorelacja i rekrutacja na nastepny!

W ostatni wtorek, 25.03.2014r. odbyły sie w Fundacji wyjątkowe dla nas warsztaty dla blogerek. Miałyśmy okazję porozmawiać, wymienić dobrą energię, było sporo wzruszeń i emocji. Dziękujemy:

Ani Warzybok www.dziecieceklimaty.pl ,Alicji Leszczyńskiej www.poliszmamidzieciole.pl , Agacie Aleksandrowicz www.hafija.pl  , Joannie Jankowskiej www.mifufu.pl i Asi Górskiej www.wypaplani.pl za ten czas i dobre słowa. Mamy nadzieję, że wiedza na temat opieki okołopordoowej w Polsce, którą starałyśmy sie Wam przekazać, będzie przydatna. Mamy nadzieję, ba, wiemy o tym, że razem możemy więcej!

Dla tych z Was, które nie mogły do nas wczoraj dotrzeć i dla wszystkich innych kobiet, które piszą blogi a tematyka okołoporodowa jest im wyjątkowo bliska, mamy dobrą wiadomość - w niedługim czasie planujemy kolejny taki warsztat! Jeśli jesteście zainteresowane wzięciem w nim udziału, wyślijcie zgłoszenie (kilka słów o sobie i adres www bloga) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. Zapraszamy!

A teraz kilka zdjęć ze spotkania:

 

 

5

4

6

7

8

9

10

11

12

13

17

18

19

 

Pismo do Ministra Zdrowia ws. refundacji porodów w warunkach pozaszpitalnych

12 marca 2014 wysłaliśmy do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza pismo ws. refundacji porodów w warunkach pozaszpitalnych.

Poniżej fragment listu:
Odpowiednia opieka nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu wpisana w prawo pacjentek do wyboru miejsca porodu (w warunkach szpitalnych lub pozaszpitalnych), będzie w Rzeczpospolitej Polskiej rzeczywista i powszechna tylko wtedy, gdy państwo zapewni na ten cel środki pieniężne, a także zagwarantuje odpowiednie procedury i zaplecze medyczne pozwalające na realizację przepisów prawa. Aktualne realia wywiązywania się państwa z realizacji przedmiotowego prawa nie odpowiadają standardom przestrzegania prawa, co więcej – bezczynność w tym zakresie jest jego łamaniem.

Kierując na Pana ręce niniejsze pismo oczekujemy, iż jako Minister Zdrowia podejmie Pan niezwłoczne działania na rzecz pełnego wdrożenia Rozporządzenia z dnia 20 września 2012 roku, tak aby prawo do wyboru miejsca porodu stało się prawem realnym, powszechnym, zaś odpowiednia opieka nad kobietą w okresie porodu była realizowana także w warunkach pozaszpitalnych.”

Do pisma dołączyłyśmy petycje podpisana przez 612 osób. W tym m.in.:
1.    prof. dr hab. Danuta Hübner
2.    dr Barbara Labuda
3.    prof. dr hab. Małgorzata Fuszera
4.    dr Ewa Osiatyńska -Woydyło
5.    prof. dr hab. Eleonora Zielińska
6.    prof. UW dr hab. Magdalena Środa
7.    dr hab. Monika Płatek
8.    Piotr Pacewicz
9.    Wanda Nowicka
10.    dr Agnieszka Graff
11.    Agnieszka Grzybek
12.    Marek Zieliński
13.    Krystyna Kacpura

tu przeczytasz pełny tekst listu

Odpowiedź na zarzuty prof. dr hab. med. Stanisława Radowickiego, krajowego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa ws. rzetelności przeprowadzonego przez Fundację w latach 2012/2013 monitoringu.

W związku z zarzutami prof. dr hab. med. Stanisława Radowickiego – krajowego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa dot. naszej odmowy ujawnienia nazw placówek i zachowania anonimowości szpitali (Polityka, nr. 9 (2947) w Raporcie z monitoringu wdrażania nowych Standardów Okołoporodowych w wybranych placówkach woj. mazowieckiego, który Fundacja Rodzić po Ludzku przeprowadziła w ramach programu Fundacji Batorego „Demokracja w działaniu” w okresie od 09.2012 - 03.2013, czujemy głęboką potrzebę, aby opisać nasze oficjalne stanowisko w tej sprawie.


Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest szeroko pojęta jawność w działaniach strażniczych, do których należy przeprowadzanie monitoringu. Wiemy również, że analiza sytuacji w 10 wybranych placówkach woj. mazowieckiego może być tylko wstępną diagnozą sytuacji i nakreślać pewne tendencje lub wskazywać na ewentualne trudności – w tym szczególnym przypadku ws. wdrażania Standardów Opieki Okołoporodowej w polskich szpitalach.

W ramach przeprowadzonego monitoringu nie wnioskowaliśmy o udostępnienie informacji publicznej, ale przeprowadzaliśmy pogłębione wywiady z personelem medycznym danych 10 placówek. Wybraliśmy tę metodę, ponieważ uznaliśmy, że tylko w taki sposób możemy rzetelnie sprawdzić stopień wdrażania zapisów nowego rozporządzenia. W tym szczególnym przypadku, zdecydowaliśmy się odstąpić od podawania nazw monitorowanych instytucji.


Działamy w interesie publicznym i nie mamy na celu wytykania błędów i szukania kozła ofiarnego. Zależy nam na tym, aby dobre prawo, jakim jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia, zostało wdrożone i osiągało swój zamierzony CEL – ZMNIEJSZENIE MEDYKALIZACJI PORODÓW W POLSCE.

Proponujemy, aby rekomendacje zamieszczone w raporcie z naszego monitoringu zostały potraktowane poważnie i posłużyły krajowym konsultantom i Ministerstwu Zdrowia jako wysunięte na podstawie rzetelnego badania i przygotowane w jak najlepszej wierze wskazówki dot. poprawy niskiego poziomu – jak pokazują ostatnie tragiczne wydarzenia – opieki okołoporodowej w Polsce. Niech będą one przesłanką do głębszej analizy sytuacji na oddziałach położniczych i noworodkowych.


W związku z powyższym cieszy nas deklaracja Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza z dnia 28.01.2014 r., że wszystkie oddziały położnicze i neonatologiczne zostaną poddane kontroli. Wierzymy, że zostanie ona przeprowadzona rzetelnie i za pomocą starannie przygotowanych narzędzi badawczych.

Czytaj o wynikach naszego monitoringu.

Link do pełnego tekstu raportu.

Komentarz Fundacji ws. tragicznych wydarzeń we Włocławku i planowanych kontroli oddziałów ginekologiczno - połozniczych i noworodkowych.

Komentarz Fundacji ws. planowanych kontroli w oddziałach ginekologiczno - położniczych i neonatologicznych.

Komentarz Fundacji ws. planowanych kontroli w oddziałach ginekologiczno - położniczych i neonatologicznych.


Jako organizacja pozarządowa, która od 18 lat walczy o poprawę opieki okołoporodowej w Polsce, wyrażamy głęboki smutek w związku z tragiczną śmiercią bliźniąt we Włocławku. Martwi nas, że dopiero, gdy wydarzy się takie nieszczęście, media i opinia publiczna zwracają uwagę na palącą kwestię poprawy opieki okołoporodowej  w Polsce.


Kiedy w kwietniu zeszłego roku Fundacja opublikowała raport z „monitoringu wdrażania w placówkach położniczych województwa mazowieckiego Rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem” nikt nie chciał go usłyszeć. A wyniki monitoringu były zatrważające:

 

  • W żadnej z badanych placówek Standardy nie zostały w pełni wdrożone, a nawet często traktowane są przez personel lekceważąco.
  • Najmniejszą znajomością zapisów Standardów wykazywali się ordynatorzy oddziałów, którzy są odpowiedzialni za ich wdrożenie.
  • Przeładowany obowiązkami personel postrzega Standardy jako dodatkową pracę, na którą nie starcza czasu.
  • Ministerstwo Zdrowia jako organ władzy publicznej nie przedsięwzięło odpowiedniego planu wdrażania Standardów. Personel, pozbawiony odpowiednich szkoleń i odgórnych wytycznych dot. nowej organizacji pracy i zmiany procedur, nie stosuje się do zaleceń, bo po prostu nie posiada takich umiejętności (np. prowadzenie porodu w pozycjach wertykalnych, metody ochrony krocza, prawidłowe prowadzenie kontaktu „skóra do skóry” po porodzie etc.)


Więcej o wynikach monitoringu: czytaj tu.


W związku z powyższym cieszy nas deklaracja Pana Ministra Bartosza Arłukowicza z dnia 28.01.2014 r., że wszystkie oddziały położnicze i neonatologiczne zostaną poddane kontroli. Niestety jej zakres dotyczyć ma jedynie procedur cesarskiego cięcia oraz opieki okołoporodowej nad noworodkami, które urodziły się ze skalą Apgar poniżej 4. W naszej opinii, taka kontrola jest stanowczo zbyt wąska.

Chciałybyśmy, aby planowane działania dotyczyły również przestrzegania Standardów okołoporodowych. Celem Standardów jest „uzyskanie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka przy ograniczeniu do minimum interwencji medycznych”. Wierzymy, że skuteczne wdrożenie tego Rozporządzenia korzystnie wpłynie na stan opieki okołoporodowej. Apelujemy także, by działania Ministerstwa Zdrowia nie ograniczyły się tylko do kontroli oddziałów, a były początkiem rzetelnej diagnozy i podstawą do stworzenia dobrego programu naprawczego.


Zwracamy uwagę, że grupa kobiet, dla których poród był traumą, odbierającą poczucie godności, jest nadal bardzo liczna. Od lat podkreślamy kwestię stosowania w opiece nad matką i dzieckiem  procedur o udowodnionej szkodliwości, łamania praw pacjenta, czy wręcz przemocy w porodzie. Na prowadzonym przez Fundację portalu www.GdzieRodzic.info codziennie umieszczane są dramatyczne historie kobiet, których doświadczenia porodowe negatywnie wpłynęły na ich zdrowie,  poczucie własnej wartości,  macierzyństwo, a także decyzję o posiadaniu kolejnego dziecka.

Rozpoczynamy rekrutację na staż!!

 

Interesuje Cię tematyka okołoporodowa, prawa kobiet?
Chcesz rozwinąć swoje umiejętności w zakresie działań PR?
Zgłoś się do nas na staż!

(praca będzie w dużej części stacjonarna. ZAPRASZAMY OSOBY TYLKO Z WARSZAWY)

Główne zadania:
- wsparcie przy obsłudze stron internetowych i facebook’a
- moderowanie opinii i komentarzy na www.GdzieRodzic.info
- przygotowywanie i redagowanie informacji na stronę internetową
- pisanie krótkich tekstów
- wsparcie działań w zakresie promocji i PR

Oczekiwania:
- umiejętność pisania tekstów
- duża poprawność językowa
- komunikatywność
- mile widziane zainteresowanie tematyką okołoporodową.

Oferujemy:
- pracę w miłej i przyjaznej atmosferze,
- możliwość nabywania cennego doświadczenia zawodowego (specyfika pracy w organizacji pozarządowej, PR i marketing, obsługa stron www etc).


Przewidywany czas stażu to 4 miesiące (od marca do czerwca) w wymiarze 10-15h tygodniowo. Staż jest bezpłatny.
Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV do dnia 20.02.2014 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Serdecznie zapraszamy!

Stanowisko Fundacji wobec przymusowego cesarskiego cięcia w Wielkiej Brytanii

 

Fundacja Rodzić po Ludzku wyraża oburzenie wobec sposobu, w jaki obywatelka Włoch została potraktowana w Wielkiej Brytanii i zdecydowanie sprzeciwia się takim praktykom.

W ocenie Fundacji, prawa kobiety w ciąży zostały pogwałcone, a państwo zdecydowanie przekroczyło swoje uprawnienia. Przeprowadzenie przymusowego cięcia cesarskiego bez wiedzy kobiety to jawne stosowanie przemocy i łamanie praw człowieka.


Ponadto Fundacja od wielu lat podkreśla, iż pierwszy kontakt z nowonarodzonym dzieckiem jest bardzo ważny i ma ogromny wpływ na więź matki z dzieckiem, a także na jego dalszy rozwój. Pozbawianie kobiety tego kontaktu, a przede wszystkim uniemożliwianie jakiegokolwiek kontaktu z dzieckiem przez tak długi czas po porodzie, stanowi poważne naruszenie praw człowieka.
Fundacja pragnie podkreślić, iż prawa kobiet są prawami człowieka; w szczególności jest nim prawo do godnej opieki okołoporodowej.

Więcej na temat wydarzenia : http://tvp.info/informacje/ludzie/zrobili-cesarke-zabrali-dziecko/13207554


Poniżej przedstawiamy również komentarz prawny do sprawy dr Doroty Karkowskiej:

Każdy człowiek ma prawo do poszanowania integralności fizycznej, psychicznej i moralnej i prawa tego nie pozbawia człowieka rozpoznanie u niego choroby psychicznej. Każde działanie naruszające jakąkolwiek sferę integralności wymaga zgody osoby zainteresowanej.
Nie ma wątpliwości, iż w każdym kraju europejskim, medyczna niezbędność konkretnej interwencji medycznej - jak zabieg cesarskiego cięcia - musi być udowodniona (że było to postępowanie zgodne ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej,zasadami etyki i wypracowanymi procedurami przez medyczne prawo).
Za interwencje medyczne nielegalne należy uznać każde działanie, które narusza prawo człowieka do integralności.

Zgodnie z europejska koncepcją ochrony praw osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, z wyjątkiem nagłych wypadków, osoby te nie mogą być pozbawione wolności bez przekonywujących, obiektywnych opinii lekarskich wskazujących na chorobę umysłową, a rodzaj i stopień zaburzenia musi wskazywać na potrzebę przymusowego odosobnienia. Natomiast nawet chwilowa potrzeba odosobnienia osoby chorej psychicznie nie może stanowić powodu do jakiegokolwiek ograniczenia zdolności pacjentki do czynności prawnych, w tym wyrażania zgody na interwencje medyczne inne niż usuwające przyczynę przymusowej hospitalizacji.
Wykonanie interwencji medycznej bez zgody pacjentki, jak cięcie cesarskie, mogłoby wchodzić w grę w sytuacjach nadzwyczajnych i koniecznych z medycznego punktu widzenia. Sam fakt przebywania w szpitalu psychiatrycznym nie jest taką okolicznością.
Odrębną kwestią jest pozbawienie matki kontaktu z dzieckiem i ingerencja władz publicznych w więzi rodzinne. Przebywanie ze sobą rodziców i dzieci jest podstawowym składnikiem życia rodzinnego. Naturalne stosunki rodzinne nie kończą się wraz z objęciem dziecka opieka publiczną. Poszanowanie „życia rodzinnego” wymaga zezwolenia matce prawa dostępu do dziecka, w przeciwnym razie – odmowa kontaktów matki z dzieckiem, pozostającym pod opieką władzy publicznej, bez wykazania istotnych obiektywnych przesłanek, jest naruszeniem prawa do poszanowania życia rodzinnego
Sprawa włoskiej obywatelki wymaga uzyskania odpowiedzi na wiele pytań. „
Dorota Karkowska

Dorota Karkowska -Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Członek Rady Fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Założyciel i Prezes Fundacji Ius Medicinae. Wiceprzewodnicząca Mazowieckiej Komisji Orzekająca o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie.

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_szczecin_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe