Konferencja w Rzeszowie

Publikujemy program najbliższej konferencji, która odbędzie się 18 kwietnia 2012 r. w Rzeszowie.                                                                                                        

Czytaj więcej: Konferencja w Rzeszowie

Plan Porodu - wyniki naszej sondy

 

Z naszej sondy internetowej (w której wzięło udział 1167 osób) wynika, że większość osób (ponad 50%) nie zetknęło się do tej pory z Planem Porodu i nie wie, co to jest. Wśród osób, które deklarują, że wiedzą o nim, zdecydowana większość dowiedziała się o jego istnieniu z Internetu (28,9%), a tylko 13 % ze szkół rodzenia i 7% od położnej lub lekarza!


Tymczasem jest to bardzo ważny dokument dla każdej kobiety planującej dziecko, w którym może ona zawrzeć swoje oczekiwania wobec porodu.


W myśl obowiązującego od kwietnia 2011 r. standardu opieki okołoporodowej Plan Porodu powinnaś przygotować wspólnie z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę.


Plan Porodu powinien odnosić to wielu aspektów takich jak: miejsce i warunki porodu, obecność osoby towarzyszącej, zgoda lub brak zgody na wykonywanie różnych zabiegów medycznych. Określa on także bardzo precyzyjnie w jaki sposób chciałabyś, by odbył się poród (dotyczy to wszystkich okresów porodu i tego, czy np. chcesz być aktywna i mieć możliwość poruszania się,  jakie sposoby łagodzenia bólu porodowego najbardziej Ci odpowiadają, czy zależy Ci szczególnie na ochronie krocza etc.). Plan Porodu to także dokument w którym możesz wyrazić potrzebę nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem przez pierwsze 2 godziny po porodzie, jeśli oczywiście stan zdrowotny dziecka na to pozwala.


W pierwszej chwili zebranie wszystkich oczekiwań i wyrażenie ich na piśmie może być dla Ciebie trudne. Zachęcamy do skorzystania z Kreatora Planu Porodu na stronie Fundacji.


izba-przyjec new

 

 

 

 

Z Twoim Planem Porodu powinien zapoznać się personel medyczny w momencie przyjęcia cię na oddział, gdy rozpocznie się poród. Pamiętaj jednak, że poród to wydarzenie, w którym nie wszystko można przewidzieć i jest bardzo prawdopodobne, że wiele z Twoich planów nie uda się zrealizować. Jeżeli z powodów medycznych lub organizacyjnych opieka ta będzie odbiegać od zapisów w Twoim Planie Porodu, powinnaś zostać szczegółowo o tym poinformowana.

Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

 

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 660.), która wprowadza nowy, dodatkowy tryb dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia w przypadku wystąpienia błędów w sztuce medycznej.

Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami!

Konferencja w Warszawie- podsumowanie

Jesteśmy już po pierwszej tegorocznej konferencji z cyklu "Nowy stanadard w położnictwie".

Odbyła się ona 7 marca w Warszawie. Miała wyjątkowy charakter - razem z zaproszonymi goścmi zastanawiliśmy się nad przyszłością położnictwa. Stąd tytuł naszej konferencji "Dokąd zmierzamy? - nowe spojrzenie na poród".

Gościem specjalnym konferencji był dr Michel Odent.

Gościliśmy także Sylwię Chutnik, prof. Pawła Łukowa, dr Barbarę Baranowską.

Na konferencję przybyło prawie 400 osób.

Serdecznie dziękujemy!

 

Zespół Fundacji Rodzić po Ludzku

 

Zdjęcia z konferencji

Program konferencji w Toruniu

Zapraszamy na konferencję

nowy standard

Toruń, 28 marca 2012

 

Program konferencji:

10.00 – 11.00   Rejestracja uczestników

11.00 – 11.10   Otwarcie konferencji - Anna Otffinowska, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku

11.10 – 11.50   Pozycje wertykalne jako element fizjologicznego mechanizmu porodu, Jolanta Dudzińska – Petersen, położna

11.50 – 12.20   Naturalny poród pierwszym krokiem do udanej laktacji, mgr Agnieszka Kalinowska – Przybyłko, położna (Philips Avent)

12.20 – 13.00   Przerwa kawowa

13.00 – 13.15   Nowoczesne spojrzenie na suplementację witaminowo-mineralną w ciąży, prof. Mariusz Dubiel (grant edukacyjny firmy Holbex)

13.15 – 13.45   Jak można zmieniać szpitalne praktyki okołoporodowe? – na przykładzie Oddziału Położniczo – Ginekologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu,                              mgr Janina Wroniecka, położna oddziałowa Bloku Porodowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu
lek. med. Urszula Bernatowicz – Łojko, neonatolog, Oddział Noworodków i Intensywną Terapią Noworodkową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu

13. 45 – 14.05   Bakterie- wróg czy sprzymierzeniec w ochronie zdrowej skóry?, mgr Agnieszka Gąsior-Guziak, położna (ambasadorka produktu Bepanthen maść)

14.05 – 14. 45   Pierwszy kontakt i jego znaczenie dla dalszego życia matki i dziecka, dr n. med. Barbara Baranowska - położna, Warszawski Uniwersytet Medyczny

14.45 – 15.05   Pytania i dyskusja

 

Miejsce:

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Wały gen. Sikorskiego 19, 87-100 Toruń

 

Konferencja bezpłatna. Wymagana rejestracja on-line.

 

Partnerzy:

Prenatal 175      phillips  Bepalogo-z-dzieckiem 175

 
Szkoła rodzenia, grupa od 11.04-13.06.2012 r.

 

Trwają zapisy na nową grupę szkoły rodzenia. Kurs podstawowy.
Zajęcia odbywają się w środy godzinach 17.30 – 20.30, 9 spotkań. Na pierwsze zajęcia prosimy przynieść obuwie na zmianę lub ciepłe skarpety. Spotkania prowadzą Joanna Pietrusiewcz (instruktorka szkoły rodzenia) i Elżbieta Gryczka (położna).

Kursanci szkoły rodzenia mogą korzystać z zajęć jogi gratis przez jeden miesiąc (w wybranej przez siebie grupie, po uprzednim zapisaniu się na grupę lub jeśli są wolne miejsca).


Zapisy tylko telefoniczne! 22 88 77 877 w.10
Więcej o szkole rodzenia

Wsparcie dla Agnes Gereb

 


W 2010 roku na Węgrzech została zatrzymana i tymczasowo aresztowana Agnes Gereb -niezależna położna i lekarka, od wielu lat wspiera węgierskie kobiety, działając na rzecz wolności wyboru miejsca porodu.

Czytaj więcej: Wsparcie dla Agnes Gereb

Warsztat Rebozo

Zapraszamy na szkolenie dla doul i położnych z praktycznych zastosowań chusty rebozo w czasie ciąży, porodu i w okresie poporodowym.

 

Czytaj więcej: Warsztat Rebozo

Zapraszamy na cykl konferencji pt. „Nowy standard w położnictwie. O pozycjach wertykalnych, pierwszym kontakcie i wdrażaniu dobrych praktyk”

Fundacja Rodzić po Ludzku zaprasza na cykl konferencji pt „Nowy standard w położnictwie. O pozycjach wertykalnych, pierwszym kontakcie i wdrażaniu dobrych praktyk".

Konferencje planujemy w Warszawie, Toruniu, Rzeszowie, Wrocławiu i Lublinie. Udział w konferencjach jest bezpłatny.

 

Pierwsza konferencja odbędzie się w Warszawie już 7 marca 2012. Jest ona wyjątkowa ponieważ jej gościem specjalnym będzie Michel Odent.

 

Michel Odent to położnik i badacz, który w latach 60. i 70. XX w. kierował kliniką w Pithiviers, w której przyjmował około 1000 porodów rocznie z doskonałymi wynikami, przy niskim odsetku interwencji. Prekursor i propagator porodów w wodzie i "udomowionych" sal porodowych. Twórca Primal Health Research Center w Londynie, które zajmuje się badaniem długofalowychskutków doświadczeń okresu okołoporodowego. Autor wielu bestsellerówm.in. „Odrodzone narodziny. Jak powinny rodzić się dzieci."

 

Do udziału w konferencjach zapraszamy wszystkie osoby, które sprawują opiekę nad kobietą w ciąży, matką i dzieckiem w trakcie porodu oraz po narodzinach: położne, instruktorki szkół rodzenia, lekarzy ginekologów i neonatologów, ordynatorów oddziałów położniczych i neonatologicznych, położne oddziałowe, dyrektorów szpitali, studentów.

 

 Na konferencje można się zapisać jedynie za pośrednictwem naszego formularza on-line.

 

 

7 marca 2012 r. Warszawa - Wypełnij formularz

28 marca 2012 r. Toruń - Wypełnij formularz

18 kwietnia 2012 r. Rzeszów - Wypełnij formularz

16 maja 2012 r. Wrocław - Wypełnij formularz

13 czerwca 2012 r. Lublin - Wypełnij formularz

 

Szczegółowy program każdej z konferencji oraz dokładne miejsca zostaną podane w późniejszym terminie e-mailem.

Zapraszamy!

 

Partnerzy i sponsporzy:

 

phillips              Bepa-logo-z-dzieckiem 175
             

 

 

 

"Duchowe położnictwo" Iny May Gaskin - Polecamy!

duchowe poloznictwo_mBardzo polecamy! Fundacja Rodzić po Ludzku objęła patronatem polskie wydanie książki „Duchowe położnictwo" (wyd. Virgo), nazywanej „Biblią" położnych. Czy tylko dla położnych? Z pewnością nie - to fascynująca lektura dla wszystkich tych, którzy podzielają pogląd, że narodziny mają swój głęboki wymiar duchowy. Ina May Gaskin opowiada, jak stała się położną, o swojej drodze od momentu gdy, jako młodziutka kobieta, posługując się intuicją, zaczęła towarzyszyć rodzącym w hippisowskiej osadzie „The Farm" w stanie Tennessee. W późniejszych latach na farmie powstała alternatywna wobec oficjalnego, „szpitalnego" i zmedykalizowanego systemu, forma opieki nad kobietami i dziećmi, a także kształcenia kolejnych pokoleń położnych. W książce tej odnajdziemy wiele opowieści porodowych, klimatyczne fotografie z lat 70. pokazujące, jak piękny jest poród, a także praktyczne wskazówki dla położnych i innych osób towarzyszących rodzącym. Więcej o książce przeczytacie na blogu douli Gosi Boreckiej.

 

 Filmik

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_szczecin_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe