Żegnamy Sheilę Kitzinger. Bądź z nami 19.04 - tydzień po Jej śmierci - pożegnajmy Ją wspólnie. (*)

"Od Sheili wszystko się zaczęło…


Sheilę Kitzinger poznałam w 1993 roku. Była honorowym gościem na przełomowym dla polskiego położnictwa kongresie „Jakość Narodzin – Jakość Życia” i, jak się później okazało, przełomowym i dla mnie, dla 20 lat mojego przyszłego zawodowego życia.


Pamiętam jak wkroczyła pewnym krokiem do sali konferencyjnej, w eleganckim kapeluszu, silna, spokojna, w aurze osoby znającej swoją wartość. W naszej rzeczywistości trzymającego się dobrze totalitarnego położnictwa, raczkujących ledwie pomysłach na zmiany w systemie, z trudem formułowanych pierwszych postulatów na rzecz rodzących kobiet, Sheila Kitzinger była zjawiskiem. Jej wykładów sala słuchała z zapartym tchem (nawet pracownicy techniczni obsługujący kongres!), bo Sheila mówiła publicznie rzeczy, o których my wtedy nawet baliśmy się myśleć. O sile kobiet, o prawie do decydowania o sobie i o tym, że ginekolog na sali porodowej to nie bóg. Wśród wielu ważnych merytorycznie informacji, dla mnie - najważniejszy jednak był przekaz, że wszystko jest możliwe, potrzeba tylko determinacji i odwagi. I że trzeba nastawić się na maraton, a nie na sprint.


Sheila potrafiła też wyczuć emocje sali. W trzecim dniu Kongresu podeszła do mnie i do Ewy Smuk, głównej organizatorki Kongresu i powiedziała: „Czuję tu naprawdę rewolucyjną atmosferę. Czuję, że chcecie zmian, więc może to jest pomysł dla was: zrobiłam kiedyś przewodnik po porodówkach angielskich na podstawie relacji kobiet i przyznawałam tym porodówkom gwiazdki jak w przewodniku Michelin, oceniałam, która jest dobra, a która niedobra”. Zapadło nam to w pamięć: przewodnik, gwiazdki, a przede wszystkim to, że kobiety miałyby pisać – bo Sheila podkreślała, że ten przewodnik to one właściwie napisały, poprzez niego pokazały swoją siłę. I tak zaczęła się moja życiowa przygoda zwana „rodzić po ludzku”.


Przez te wszystkie lata Sheila Kitzinger towarzyszyła mi – to co mówiła i pisała było dla mnie ważne i inspirujące. Była moją Mistrzynią -  na wiele istotnych spraw dotyczących położnictwa wciąż patrzę jej oczami.


Myślę, że nie jestem jedyna. Jest nas na świecie tysiące, którym dała siłę i wskazała kierunek, w którym należy iść. Smutno, że nie ma jej już wśród nas, ale przecież wciąż żyje we wszystkim, co robimy na rzecz godnych narodzin."

Anna Otffinowska, współzałozycielka i wieloletnia prezeska Fundacji.

 

W najbliższą niedzielę, 19 kwietnia, tydzień po Jej śmierci, chcemy wspólnie z Wami symbolicznie pożegnać Sheilę Kitzinger. Jeśli chcesz być z nami, zmień swoje zdjęcie profilowe na FB na poniższą grafikę (tu ją ściągniesz). Możesz też wykorzystać ją do posta, który będzie Twoim własnym, osobistym pożegnaniem z tą Wielką Kobietą. BĄDŹMY TEGO DNIA RAZEM.

 

sheila5 

Już niedługo w szpitalach pojawią się nasze nowe plakaty dla kobiet!

Wspólnie z firmą Linde Gaz Polska Sp. z o o. promujemy standardy opieki okołoporodowej. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, bo dzięki naszej współpracy już niedługo w szpitalach pojawią się plakaty, które pomogą mamom jak najłagodniej przejść przez poród.


Linde Gaz Polska Sp. z o o. (producent gazu wziewnego łagodzącego ból w porodzie) wspiera także inne nasze działania: portal www.GdzieRodzic.info i tegoroczne konferencje dla położnych, które odbędą się w 5 miastach Polski. Dziękujemy!

 

mapa porodu a4

 

pozycje a4

 

 

Nasza zbiórka "Walczymy dla Was o jawność szpitali" zakończona sukcesem! Dziękujemy wszystkim darczyńcom!

Nasza zbiórka "Walczymy dla Was o jawność szpitali" zakończyła się 31 marca 2015  wielkim sukcesem! Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom, które wpłaciły nam darowiznę. Dzięki Waszym wpłatom i mobilizacji udało się zebrać 4261,01 zł czyli 101% potrzebnej na pokrycie kosztów sądowych kwoty!

Zostały złożone 42 skargi na bezczynność i wiemy już, że taka forma nacisku przynosi rezultaty. Jeszcze tylko 6 szpitali nie odesłało informacji na temat statystyk oraz stosowanych procedur. Oto lista:

SP Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Klinika Położnictwa i Ginekologii w Łodzi
Szpital Rejonowy SPZOZ w Tomaszowie Mazowieckim
Szpital Położniczo Operacyjny im. Św. Elżbiety w Roztoce
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Garwolinie
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach
 

Oznacza to, że na naszym portalu www.GdzieRodzic.info jest 98% aktualnych danych! Podejmujemy wszystkie niezbędne procedury, żeby i te 6 szpitali odesłało informacje, o które wnioskujemy. O rezultatach tych działań będziemy Was na bieżąco informować.
 
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wpłaty! Pamiętajcie, że możecie nas wspierać każdego dnia przekazując darowiznę na cele statutowe tutaj, a do końca kwietnia przekazując nam 1% swojego podatku (KRS 0000150773).

Ruszamy z nowym projektem "Na straży Standardów Opieki Okołoporodowej"!

Projekt ma charakter działań rzeczniczych na rzecz wdrożenia Standardów Opieki Okołoporodowej, w tym systemowej zmiany dostępności prowadzenia ciąży przez położne w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jest kontynuacją długoletnich starań Fundacji w walce o to, by w polskiej opiece okołoporodowej obowiązywały jednolite standardy medyczne oparte na Prawach Pacjenta i nowoczesnych procedurach medycznych.


Działania kierujemy do decydentów, a głos ten wzmacniamy budując koalicję organizacji pacjenckich i prowadząc skierowaną do kobiet kampanię informacyjno - edukacyjną na temat przysługujących im praw w opiece okołoporodowej.


Pomimo tego, że Rozporządzenie jest standardem medycznym o charakterze normatywnym i stanowi część systemu powszechnie obowiązującego prawa, nie jest traktowane przez większość placówek położniczych jako obowiązujące. Z przeprowadzonego przez Fundację w 2012r. monitoringu wynika, że w większości szpitali nie podejmuje się nawet prób jego wdrażania. Decydenci w służbie zdrowia (MZ, NFZ) nie stworzyli systemu kontroli wdrażania standardów i rozliczania osób odpowiedzialnych (dyrektorów, ordynatorów) za ich funkcjonowanie w placówkach.


Dokument ten, oparty na zaleceniach WHO i uwzględniający wyniki najnowszych badań naukowych, gwarantuje kobietom dostęp do jednakowego poziomu usług w ramach powszechnego ubezpieczenia i uznaje prawa pacjenta jako ważną składową opieki. Zgodnie z nimi każda kobieta ma prawo m.in. do edukacji przedporodowej, opieki położnej środowiskowej, korzystania z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, picia w trakcie porodu, wyboru dogodnej pozycji do parcia. Ponadto osobą sprawującą opiekę nad ciężarną, rodzącą, położnicą i noworodkiem może być położna, która ma ustawowe kompetencje do sprawowania opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej.

Działania:


1. Projekt opiera się przede wszystkim na działaniach rzeczniczych i interwencyjnych mających na celu zmianę systemową. Do skutecznej kampanii rzeczniczej poprawiającej jakość opieki okołoporodowej, w pierwszym etapie potrzebujemy zdiagnozować, które przepisy utrudniają refundację prowadzenia ciąży przez położną oraz zebrać dane dotyczące czasu oczekiwania na wizytę u ginekologa.
- Analiza prawna przepisów dotyczących zawodu położnej w zakresie prowadzenia ciąży.
- Monitoring dostępności do opieki medycznej w ciąży w poradniach NFZ.
- Kampania rzecznicza i działania interwencyjne kontynuowane na podstawie zebranych danych - pisma i wnioski kierowane do decydentów. Informacje o podejmowanych działaniach i odpowiedziach władz publikować będziemy na stronie.
- Budowanie koalicji organizacji pacjenckich, środowisk zajmujących się tematyką rodzicielstwa i prawami pacjenta, a także organizacji położnych.
- Działania na rzecz wdrożenia SOO, prowadzone równolegle z działaniami na rzecz umożliwienia prowadzenia ciąży przez położne. Całkowite wdrożenie SOO jest priorytetem Fundacji od początku ich powstania. Dlatego w ramach działań interwencyjnych rozbudujemy poradnictwo prawne, które rozpocznie się równolegle z kampanią informacyjno – edukacyjną.

2. Kampania informacyjno – edukacyjna dla kobiet.
Kampania ma na celu zwiększenie wiedzy kobiet o przysługujących im w okresie okołoporodowym prawach. W ramach kampanii w przystępny i atrakcyjny sposób pokażemy wybrane zapisy SOO. Zaangażujemy również lokalnych aktywistów i aktywistki do wspólnego przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji „Tydzień Godnego Porodu”. W tygodniu tym w wielu miejscach w całej Polsce odbędą się spotkania kobiet, na których poznają one wybrane zapisy SOO.

naklejka do uzytku

Potrzebna Wasza pomoc! Szukamy bezpłatnej pomocy prawnej dla kobiety.

Potrzebna Wasza pomoc! Szukamy bezpłatnej pomocy prawnej dla kobiety.


Jesteśmy bardzo zaniepokojeni działaniami szpitala w Zduńskiej Woli.
Jak zapewne wiecie szpital, wobec którego aktualnie prowadzonych jest bardzo wiele postępowań, tym razem sam oskarżył o zniesławienie kobietę, która urodziła martwe dziecko.

Martwi nas to, że władze szpitala w taki sposób starają się poprawić swoją sytuację - zamknąć buzię kobietom, uciszyć głos zaniepokojonych rodziców i pacjentów.

Zamiast udzielić wsparcia psychologicznego kobiecie, która w grudniu straciła dziecko, szpital wytoczył jej proces o zniesławienie. Nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, co może teraz przeżywać.

Jesteśmy z Panią Agnieszką w kontakcie i zrobimy wszystko, żeby jej pomóc. Jej sytuacja jest bardzo trudna: nie ma środków na zatrudnienie prawnika, ale jest zdeterminowana, by walczyć o prawo głosu.

W jej imieniu poszukujemy adwokata/adwokatki lub kancelarii prawnej, która bezpłatnie podejmie się tej sprawy. My jako Fundacja Rodzić po Ludzku jesteśmy zdecydowane pomagać Pani Agnieszce, ze względu na powagę sytuacji niezbędna jest jednak pomoc doświadczonych prawników. Chodzi o reprezentowanie Pani w sprawie karnej.

Pytajcie znajomych, udostepniajcie ten komunikat na FB!

Dziekujemy!

Kontakt w sprawie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Wpłać choćby złotówkę i pomóż nam pokryć koszty sądowe!


Walczymy dla Was o jawność szpitali - pomóżcie nam ponieść koszty sądowe!

Liczymy na Was i właśnie teraz potrzebujemy Waszego wsparcia. Chcemy, aby szpitale ujawniały dla Was informacje, które pomogą wszystkim przyszłym mamom podjąć najlepszą decyzję o miejscu, w którym na świat przyjdzie ich dziecko!

Wejdź tu i wpłać!

Przez ostatnie 9 miesięcy intensywnie pracowałyśmy, aby pozyskać od szpitali dane, które publikujemy dla Was na portalu www.GdzieRodzic.info*. Pytałyśmy o warunki panujące na oddziale, dostępność szkoły rodzenia, procedury podczas porodu, obecność osób towarzyszących, kontakt matki i dziecka po narodzinach, dostępność na oddziale psychologa i doradcy laktacyjnego, jak również o dane statystyczne dotyczące cesarskich cięć, nacięć krocza, znieczulenia dolarganem i znieczulenia zewnątrzoponowego etc. Wszystko po to, żeby pomóc Wam wybrać najlepsze miejsce do porodu.

Wnioski o udostępnienie informacji publicznej zostały wysłane do wszystkich 400 oddziałów położniczo – ginekologicznych i neonatologicznych w całej Polsce. 191 z nich odpowiedziało dopiero po ponagleniu i groźbie rozprawy sądowej. 42 natomiast do tej pory nie udzieliło nam oczekiwanych informacji.  Względem tych ostatnich zostały złożone skargi na bezczynność do sądu administracyjnego.

Koszty sądowe każdej rozprawy to 100 zł, co daje łączną kwotę 4200 zł

Pomóżcie nam ponieść te koszty!

Jeżeli Wasza hojność sprawi, że przekroczymy kwotę zbiórki (lub nie poniesiemy kosztów sądowych, ponieważ szpitale dobrowolnie udostepnią pożądane informacje), resztę pieniędzy przeznaczymy na ulepszenie i prowadzenie portalu www.GdzieRodzic.info.

DZIĘKUJEMY!

koszty sadowe1 * www.GdzieRodzic.info – portal stworzony, aby dostarczać kobietom wiarygodne informacje opierające się zarówno na deklaracjach szpitala, jak i na opinii konsumenckiej. Kobiety, które już urodziły, mogą na nim pod ofertą szpitala pozostawić komentarze weryfikujące informacje dostarczone przez placówkę, a także dokonać własnej oceny szpitala. Prowadzenie portalu pozwala Fundacji analizować trendy w polskiej opiece okołoporodowej przez zbieranie i aktualizację danych od szpitali. Strona ma także charakter edukacyjny. Zamieszczane są na niej artykuły dotyczące ciąży, porodu i połogu, a także informacje o prawach przysługujących młodym rodzicom

Szukamy wolontariuszek do współpracy przy najnowszym projekcie!

Wesprzyj nas przy pracach nad najnowszym projektem!

Na czym ma polegać praca?
W ramach nowego projektu Fundacji Rodzić po Ludzku szukamy osób do przeprowadzenia telefonicznego badania ankietowego oraz wprowadzenia otrzymanych informacji do bazy danych. Szczegóły zostaną przekazane na szkoleniu.

Jeśli jesteś osobą zainteresowaną pracą na rzecz dobra społecznego i interesuje Cię sytuacja w położnictwie, prawa pacjenta w opiece okołoporodowej, działalność organizacji pozarządowej – ta oferta jest dla Ciebie!


Dołączając do tego projektu możesz poczuć, że masz realny wpływ na zmiany! Jest to także szansa, aby nawiązać  z Nami dłuższą współpracę.


Kogo szukamy?
Osób mieszkających w Warszawie (lub gotowych przyjechać do siedziby Fundacji w przedziale czasowym 9.00 - 15.00). Nie musisz mieć dużo wolnego czasu. Wystarczy, że dysponujesz kilkoma wolnymi godzinami w tygodniu!

Mile widziane są osoby komunikatywne, które czują się swobodnie w kontakcie telefonicznym i dysponują wolnym czasem w okresie kwiecień - maj 2015.

Gdzie należy się zgłaszać?
Wyślij nam e-mail i napisz kilka słów o sobie (także o swojej dyspozycyjności) oraz podaj numer telefonu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.   W tytule wpisz: „badanie”.

ZAPRASZAMY!

 

potrzebujemy wolontariuszy

Wysyłamy skargi na bezczynność do sądu administracyjnego względem 42 szpitali, które nie udostępniły nam informacji o statystykach i procedurach szpitalnych.

Czy polskie szpitale są jawne i transparentne? Fundacja Rodzić po Ludzku znalazła odpowiedź na to pytanie wysyłając do oddziałów położniczo – ginekologicznych i noworodkowych wnioski o udostępnienie informacji publicznej.

Przez ostatnie 9 miesięcy trwały intensywne prace, aby zaktualizować dane, które publikowane są na portalu Fundacji www.GdzieRodzic.info* i dostarczyć kobietom wiarygodnych informacji o procedurach i statystykach szpitalnych. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej zostały wysłane do wszystkich 400 oddziałów położniczo – ginekologicznych i neonatologicznych w całej Polsce.  191 z nich  odpowiedziało na wniosek dopiero po ponagleniu i groźbie rozprawy sądowej. 42  natomiast do tej pory nie udzieliło Fundacji oczekiwanych informacji. Względem tych ostatnich zostanie złożona skarga na bezczynność do sądu administracyjnego.

lista szpitali klik

Już w 1985 roku Światowa Organizacja Zdrowia w przełomowym dokumencie pt. „Poród nie jest chorobą” zalecała, że „cała społeczność powinna być informowana o różnych formach opieki okołoporodowej, aby umożliwić kobiecie wybór takiej opieki, jaką ona preferuje”, a „szpitale powinny ogłaszać własne dane statystyczne dotyczące porodów, np. cięć cesarskich.” W myśl tych zaleceń Fundacja Rodzić po Ludzku stworzyła w 2012 roku wyszukiwarkę oddziałów położniczo - neonatologicznych w całej Polsce – portal www.GdzieRodzic.info. Niezbędne jest bowiem podawanie kobietom informacji o jakości i poziomie opieki świadczonej w danej placówce. Odkąd kilka lat temu zniesiono rejonizację, kobieta nie jest zobowiązana rodzić w najbliższym szpitalu. Ma prawo, posługując się m.in. informacjami publikowanymi na stronie, wybrać optymalne miejsce do porodu.

Aby pozyskać informacje od szpitali, Fundacja wysłała do oddziałów ankiety do wypełnienia. Pytała w nich m.in. o: warunki panujące na oddziale, dostępność szkoły rodzenia, procedury podczas porodu, obecność osób towarzyszących, kontakt matki i dziecka po narodzinach, dostępność na oddziale psychologa i doradcy laktacyjnego, jak również o dane statystyczne dotyczące cesarskich cięć, nacięć krocza, znieczulenia dolarganem i znieczulenia zewnątrzoponowego. Upublicznianie tych informacji jest niezbędne do identyfikacji i eliminacji błędów systemowych służby zdrowia. Jawność i transparentność są również kluczem do właściwego i odpowiedzialnego traktowania pacjentów, motywują personel medyczny do polepszania jakości swojej pracy i podwyższają zaufanie społeczeństwa. Ogromna grupa szpitali jest mimo to nadal sceptycznie nastawiona do jawności. Wiele z nich z oburzeniem reagowało na wnioski o informację publiczną.

W lutym 2015 roku Fundacja Rodzić po Ludzku złoży do sądu administracyjnego skargi na bezczynność wszystkich szpitali, które odmówiły udzielenia informacji publicznej (lista tych placówek dostępna jest w materiałach). Celem tego działania nie jest wchodzenie na ścieżkę wojenną ze szpitalami, ale chęć podania kobietom informacji o warunkach panujących we wszystkich oddziałach ginekologiczno - położniczych w Polsce.*www.GdzieRodzic.info – portal stworzony, aby dostarczać kobietom wiarygodne informacje opierające się zarówno na deklaracjach szpitala, jak i na opinii konsumenckiej. Kobiety, które już urodziły, mogą na nim pod ofertą szpitala pozostawić komentarze weryfikujące informacje dostarczone przez placówkę, a także dokonać własnej oceny szpitala. Prowadzenie portalu pozwala Fundacji analizować trendy w polskiej opiece okołoporodowej przez zbieranie i aktualizację danych od szpitali. Strona ma także charakter edukacyjny. Zamieszczane są na niej artykuły dotyczące ciąży, porodu i połogu, a także informacje o prawach przysługujących młodym rodzicom.

Dlaczego media szukają sensacji zamiast słuchać głosu kobiet? List Fundacji do redakcji Faktów TVN w związku z nierzetelnym materiałem o naszym raporcie z dn. 12.02.2015 r.

Warszawa, dnia 20.02.2015 r.Zespół redakcyjny
Fakty TVN         

           Wyrażamy głębokie ubolewanie w związku z emisją materiału o najnowszym raporcie Fundacji Rodzić po Ludzku w Faktach TVN dn. 12.02.2015 roku. Materiał ten miał niestety niewiele wspólnego z prawdą.


          W raporcie Fundacja nie porusza kwestii braku dostępności znieczulenia zewnątrzoponowego w polskich szpitalach. Nie podaje również statystyk tego dotyczących. Raport ten powstał w wyniku analizy treści pozostawianych przez kobiety na portalu Fundacji www.GdzieRodzic.info. Przedstawia najpilniejsze potrzeby kobiet rodzących na oddziałach położniczych.


          Jak rozumiemy, materiał telewizyjny powstał na podstawie artykułu, który ukazał się tego samego dnia w Gazecie Prawnej. Klara Klinger, autorka artykułu, w oparciu o dane, które pozyskujemy od szpitali i od dwóch lat publikujemy na wspomnianym już www.GdzieRodzic.info (statystyki dot. znieczuleń, cesarskich cięć, nacięć krocza, opis procedur i warunków panujących na danym oddziale) wyliczyła procent szpitali, które nie oferują znieczulenia. Autorka poruszała dwie istotne kwestie: dostępność znieczulenia zewnątrzoponowego w szpitalach oraz wyniki najnowszego raportu fundacji. Artykuł był napisany rzetelnie, fakty nie były zmanipulowane. W materiale telewizyjnym zlały się te dwa komunikaty. Spowodowało to lawinę nierzetelnych i nieprawdziwych artykułów. 


          Pomimo tego, że osoby przygotowujące materiał dla stacji TVN były obecne na całej konferencji prasowej, nie zrozumiały istoty naszego przekazu, a w rezultacie cały materiał był nieprawdziwy.  I choć wiemy, jak dużym problemem dla kobiet jest brak dostępności znieczulenia i absolutnie zgadzamy się z tym, że szpitale powinny je oferować pacjentkom w ramach powszechnego ubezpieczenia, ubolewamy nad jakością i poziomem przygotowanego przez redakcję Faktów TVN materiału.


          Ubolewamy nad tym, że w masowych mediach robi się z ważnych i złożonych kwestii okołoporodowych sensację.


          Ubolewamy nad tym, że nie ma w nich miejsca na rzetelne, mądre i prawdziwe relacje, które pomagałyby kobietom przygotować się do porodu i dawałyby im nadzieję na dobre doświadczenie, zamiast tylko generować narastający lawinowo wśród kobiet strach przed porodem.


          W naszej opinii przedstawiciele mediów, podobnie jak instytucji szpitalnych, nie słuchają głosu kobiet. Prawdziwe potrzeby kobiet nie są dostrzegane, a co za tym idzie ignorowane.Zespół Fundacji Rodzić po Ludzku.

media sensacja

Publikujemy najnowszy raport "O potrzebach i opiniach kobiet rodzących w szpitalach połozniczo - ginekologicznych"!

Po 3 latach działania serwisu www.GdzieRodzic.info Fundacja Rodzić po Ludzku przeanalizowała komentarze kobiet zamieszczane na portalu. Do tej pory jest ich już ponad 5.000. Kobiety opisują swoje spostrzeżenia na temat działania oddziału i dzielą się historiami porodowymi z lat 2010 – 2015. Wynika z nich, że osobą, która ma największy wpływ na przebieg porodu i dobrostan rodzącej jest położna, a najważniejsza dla kobiet jest spersonalizowana opieka uwzględniająca indywidualne potrzeby oraz stawiająca życzliwość i godność na pierwszym miejscu.

raport fb1

Analiza treści zamieszczanych na www.GdzieRodzic.info miała na celu przybliżenie oczekiwań kobiet rodzących w Polsce oraz wskazanie kwestii wymagającej szczególnej uwagi - poprawy relacji między kobietami a personelem medycznym: położnymi i lekarzami. Największe emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, budzi zachowanie personelu  i ono właśnie było podstawową motywacją do pozostawienia komentarza na portalu. Co ciekawe, aż 67% wszystkich wypowiedzi miało wydźwięk pozytywny. Oznacza to, że kobiety coraz częściej chcą dzielić się z innymi matkami dobrymi doświadczeniami porodowymi. To dobra i oczekiwana przez Fundację praktyka. Dzielenie się pozytywnym doświadczeniem porodowym przynosi niezwykłe korzyści psychologiczne i zmienia społeczne postrzeganie porodu, który widziany jest powszechnie jako doświadczenie traumatyzujące. Niestety 27% opinii jest nadal nacechowana negatywnie. W tych opowieściach kobiety dzielą się bólem i traumą, opowiadają o braku życzliwości, szacunku i rzetelnej informacji, bez której niemożliwe jest zbudowanie poczucia bezpieczeństwa.Kluczowe kwestie w zakresie potrzeb rodzących to: indywidualne podejście; spojrzenie „jak na człowieka”, z szacunkiem; zapewnienie intymności i bezpieczeństwa dziecku oraz rodzącej; wsparcie osoby towarzyszącej; zapewnienie swobody poruszania się ; nieużywanie siły i otwartość na dialog. Oczekiwanie spersonalizowanej opieki wyrażane jest na wiele sposobów i wiąże się z obawą bycia niezauważonym, niedostatecznie zadbanym, pominiętym, niepoinformowanym. Zrealizowanie jej ma znaczący wpływ na poczucie bezpieczeństwa („Jako jedyna mówiła do mnie po imieniu i dzięki temu nie czułam się jak kolejna pacjentka na „taśmie produkcyjnej”. Odwiedziła mnie też na oddziale poporodowym i pytała, jak się czuję.”).


Na izbie przyjęć kobiety najbardziej obawiają się, że nie zostaną przyjęte do szpitala („Dużym atutem szpitala jest to, że nie ma sytuacji, że rodząca zostanie odprawiona do domu po przyjeździe”) oraz, że ich plan porodu zostanie potraktowany lekceważąco („Reakcją na mój plan porodu było szyderstwo… Pan ordynator stwierdził, że sobie go oprawi w ramki.”).Kluczową kwestią oprócz spersonalizowanego podejścia, jest prawo do informacji. Jeśli jest ono przestrzegane, kobieta czuje się zaopiekowana, jest spokojniejsza i lepiej wspomina poród, nawet jeśli się przedłużał i był trudny („Na moje pytania odnośnie tego, co mi podaje w kroplówce, odpowiadała, że lekarstwa. Jak prosiłam o cokolwiek zmniejszającego ból, usłyszałam, że to nie Warszawa.”).W okresie poporodowym źródłem największej frustracji kobiet są problemy związane z laktacją. Młode matki często nie wiedzą jak nakarmić swoje dziecko, następuje zderzenie ich wyobrażeń o instynktownym, bezproblemowym karmieniu z rzeczywistością. Podstawowym problemem w tej kwestii jest nierespektowanie postawy i decyzji matki – zarówno o karmieniu naturalnym, jak i mlekiem modyfikowanym. Kobiety narzekają na brak wsparcia i pomocy w przystawianiu dziecka do piersi. Objawia się to w skrajnych przypadkach zachowaniami agresywnymi. („Kiedy nie wiedziałam, czy leci mi w ogóle mleko, położna, żeby mi pokazać, iż leci, złapała za sutek tak, że prawie mi go urwała. Zdołowana i zdezorientowana usłyszałam dodatkowo na drugi dzień, że głodzę dziecko, bo spada na wadze.”).Najważniejszą postacią w czasie okołoporodowym jest położna i to jej dotyczy większość komentarzy. To od niej w dużej mierze zależy, co kobieta sądzi o szpitalu i porodzie. Od niej oczekuje się szacunku, empatii i zrozumienia. Z badań Fundacji przeprowadzonych na grupie położnych wynika, że tego samego oczekują one od kobiet – odnoszenia się z szacunkiem, uznania jej doświadczenia i jasnego deklarowania swoich potrzeb.Podsumowując: szczególnie dotkliwy dla kobiet jest brak poczucia bezpieczeństwa, brak przewidywalności kolejnych etapów i zaburzenia komunikacji. Stąd też propozycja, aby szpitale kładły większy nacisk na  zapewnie rodzącej komfortu psychicznego. Jak wynika z raportu najważniejsze w tym dążeniu powinno być przestrzeganie praw pacjenta - w tym szczególnie prawa do informacji.Analizę treści zamieszczanych na portalu przeprowadziła dla Fundacji Rodzić po Ludzku Agnieszka Kasza -  antropolożka kultury, badaczka rynku, strateg, członkini Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.

Czytaj raport w całości (klik)

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_katowice.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe