Jak wybrać miejsce do porodu?

Na pewno nieraz myślałaś o tym, jak będą wyglądały narodziny Twojego dziecka. To naprawdę ważne wydarzenie – warto więc włożyć trochę wysiłku w jego zaplanowanie. Spróbuj robić to metodycznie, kilka miesięcy wcześniej. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze i co da Ci poczucie bezpieczeństwa. 

Czy chcesz rodzić w małym szpitalu czy w klinice? A może marzysz o porodzie w domu? Czy chcesz, aby towarzyszyły Ci bliskie osoby? Czy i kiedy zgodzisz się na stosowanie interwencji medycznych? Czy zależy Ci na aktywności podczas porodu? Czy chciałabyś skorzystać z naturalnych metod łagodzenia bólu? Czy myślisz o ewentualnej możliwości znieczulenia porodu? Jaki jest Twój stosunek do nacinania krocza? Czy chciałabyś, żeby była z Tobą konkretna położna? Czy marzysz o porodzie w świetle świec i przy muzyce? Czy jest dla Ciebie ważne, kiedy zostanie przecięta pępowina i jak długo będziesz mogła przytulać swoje dziecko po porodzie? Czy chciałabyś, żeby ktoś pomógł Ci w przystawianiu dziecka do piersi? Czy ważne są dla Ciebie warunki socjalne, np. osobny pokój po porodzie? 

Z całą pewnością będziesz miała jeszcze wiele oczekiwań, związanych z porodem – i masz do nich prawo. Ponieważ jednak nie wszystkie z nich będą mogły być zrealizowane w każdym miejscu, koniecznie poświęć trochę czasu na rozeznanie możliwości. Najlepiej zrobić to, pytając o konkretne sprawy w szkole rodzenia, rozmawiając ze znajomymi, które już rodziły albo z położną czy lekarzem. Zachęcamy również do odwiedzenia www.gdzierodzic.info – portalu Fundacji Rodzić po Ludzku, który jest bazą informacji o wszystkich szpitalach w Polsce. Znajdziesz tam dane uzyskane z ankiet od szpitali oraz bardzo cenne oceny kobiet, które rodziły w danej placówce. Potem warto udać się do kilku wybranych miejsc i sprawdzić, jak deklaracje wyglądają w rzeczywistości. Dobrze jest mieć ze sobą plan porodu stworzony wcześniej – dzięki niemu na pewno nie zapomnisz spytać się o wszystko, co chciałabyś wiedzieć. 

 

Jak sformułować swoje oczekiwania? Spisz je na kartce –  to bardzo pomocne w porządkowaniu swoich wyobrażeń. 

 

1. Połóż dużą kartkę w widocznym miejscu w domu co najmniej na kilka tygodni i wpisuj na nią wszystkie oczekiwania co do porodu. Możesz poprosić partnera, aby także to robił, choć oczywiście zdanie matki jest w tym wypadku najważniejsze.

2. Następnie uszereguj te zapiski w kolejności: od najważniejszych („to dla mnie kluczowe”) do tych mniej istotnych („fajnie gdyby się udało, ale jak nie, to nie ma tragedii”). 

3. Wybierz 10 najistotniejszych punktów, dotyczących spraw naprawdę ważnych ze względu na Twoje potrzeby. To jest Twoja własna lista priorytetów na czas porodu.

4. Przyjrzyj się tej liście. Prawdopodobnie nie ma takiego szpitala, w którym Twoje 10 punktów byłoby zrealizowane. Dlatego następnym Twoim krokiem jest wybór 3 najważniejszych punktów z listy. To będzie Twoje nieprzekraczalne minimum. 

5. Teraz sprawdź, co oferuje szpital, w którym planujesz poród – zajrzyj na www.gdzierodzic.info i zapoznaj się z komentarzami kobiet, odwiedź oddział i porozmawiaj z położną. 

 

Twoja lista potrzeb bardzo ułatwi szukanie najlepszego dla Ciebie miejsca porodu. Nie obawiaj się, że personel szpitala będzie patrzył niechętnie na osobę, która przychodzi na porodówkę z listą pytań. Na pewno dajesz w ten sposób jasny sygnał, że przygotowywałaś się do narodzin, że wiesz, co Cię czeka i jasno precyzujesz swoje oczekiwania. Jeśli okaże się, że Twoje najważniejsze pragnienia nie są w tym szpitalu możliwe do realizacji, poszukaj dalej. Być może warto pojechać do innego miasta lub dzielnicy. Poród to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu kobiety, warto zainwestować czas i trud w wyszukanie odpowiedniego miejsca!

Pamiętaj, że położnej, która nie miała z Tobą kontaktu nigdy wcześniej (a tak zwykle jest na polskich salach porodowych) także jest łatwiej z Tobą współpracować, gdy wiesz, czego chcesz i umiesz to wyrazić. Jeśli idziesz do porodu z osobą towarzyszącą, możesz właśnie ją poprosić o zapoznanie personelu z planem porodu, podczas kiedy Ty będziesz pochłonięta rodzeniem. 

Pamiętaj jednak, że narodziny dziecka są dynamicznym procesem i nie wszystko musi się ułożyć dokładnie tak, jak to sobie wyobrażałaś. Są okoliczności, na które będziesz miała ograniczony wpływ i sytuacje, w których będziesz musiała zaufać fachowości personelu medycznego. Dlatego postaraj się przygotować psychicznie na odstępstwa od Twojego scenariusza. Jeśli nie będziesz elastycznie podchodziła do tego, co Cię spotka, możesz się czuć rozczarowana, nawet, jeśli urodzisz zdrowe, piękne dziecko. To zdarza się często u mam, którym bardzo zależało na porodzie siłami natury, a poród ze względów medycznych skończył się inaczej niż zaplanowały. Pamiętaj, że są rzeczy, na które masz wpływ i takie, które dzieją się poza Twoją wolą – ta zasada dotyczy także rodzenia dzieci. 

Zachęcamy również do zapoznania się z tzw. Standardami Okołoporodowymi (czyli Rozporządzeniem Ministra Zdrowia określającym procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, które weszło w życie w kwietniu 2011 r.). Ten obszerny dokument określa, do czego masz prawo i jakie procedury obowiązują opiekujący się Tobą personel medyczny. Warto, abyś zapoznała się z zapisami standardów – gdyby opieka nad Tobą odbiegała od jego zaleceń, będziesz mogła powołać się na to rozporządzenie. Najważniejsze punkty standardów oraz link do pełnej treści dokumentu znajdziesz na stronie www.rodzicpoludzku.pl 

Poczytaj i przygotuj sobie plan porodu

 

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_rzeszow.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe