Tydzień Świadomości Endometriozy

Tematem tegorocznego TŚE jest zwrócenie uwagi na niską znajomość chorób kobiecych. Skupianie się wyłącznie na profilaktyce nowotworowej powoduje, że wiele kobiet bagatelizuje dolegliwości charakterystyczne dla innych chorób. Ignorowanie objawów endometriozy, zaniedbanie lub niezdiagnozowanie choroby we wczesnym stadium może doprowadzić do nieodwracalnych zmian anatomicznych w narządach.
W tym roku centralnym punktem obchodów TŚE jest Żółty Weekend, w trakcie którego będzie można skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów. W Warszawie konsultacji udzielą ginekolodzy z trzech stołecznych szpitali, z dwóch poradni wyspecjalizowanych w leczeniu endometriozy, oraz dietetyk i psycholog. W Poznaniu dodatkowo będzie można skorzystać z wiedzy fizjoterapeutów.
Spotkania odbędą się w sobotę 9 marca w Traffic Club, ul. Bracka 25 w Warszawie w godzinach 10.00-18.00, oraz w niedzielę 10 marca w herbaciarni Chimera, ul. Dominikańska 7 w Poznaniu, w godz. 9.00- 16.00. W całym kraju zorganizowane będą spotkania lokalnych grup wsparcia, poradę będzie można uzyskać również pod numerem infolinii PSE  (tel. 728 161 149).
plakat TSE_web_300
Endometrioza polega na obecności błony śluzowej macicy poza jej obrębem. Objawiać się może , silnym bólem w trakcie menstruacji, zaburzeniami miesiączkowania i problemami z zajściem w ciążę. Szacuje się, że 50% niepłodnych kobiet choruje na endometriozę. Wysoka nieświadomość choroby, ukrywanie dolegliwości uważanych za wstydliwe, niechęć do dzielenia się tematami ze sfery intymnej - to najczęstsze przyczyny późnej diagnozy endometriozy. Statystycznie średni czas od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy to 7 lat. Endometrioza jest chorobą nieuleczalną. Jej przebieg można łagodzić farmakologią i zabiegami operacyjnymi.
Szczegółowe informacje na temat obchodów TSE w Polsce:http://www.pse.aid.pl 
Materiały: http://pse.aid.pl/o-nas/multimedia/
Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Endometrioza, Fundacja dla Kobiet
Partnerzy: Traffic, Chimera, Szpital Św. Zofii w Warszawie, I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii  WUM
Patroni Honorowi: Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska
Kontakt: 
Katarzyna Zielińska, mailto:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. " style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; font-family: inherit; font-size: inherit; font-style: inherit; font-variant: inherit; font-weight: 900; line-height: inherit; vertical-align: baseline; text-decoration: none; color: rgb(68, 113, 118);"> Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. , tel. 601 730 310
Katarzyna Olechowska, mailto:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. " style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; font-family: inherit; font-size: inherit; font-style: inherit; font-variant: inherit; font-weight: 900; line-height: inherit; vertical-align: baseline; text-decoration: none; color: rgb(68, 113, 118);"> Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. , tel. 504 009 733

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_rzeszow.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe