Po porodzie

Dieta w połogu, czyli krótki poradnik dotyczący żywienia kobiety w połogu

Nieważne, czy jesteś w 8. czy w 38. tygodniu ciąży. A może 8 dni temu zostałaś mamą. Prędzej czy później jakaś „dobra duszyczka” postanowi Cię uświadomić, co po porodzie, cięciu cesarskim i podczas karmienia piersią możesz jeść. A raczej czego nie jeść.

Czytaj więcej: Dieta w połogu, czyli krótki poradnik dotyczący żywienia kobiety w połogu

Kangurowanie noworodków i niemowląt, czyli dlaczego warto zamienić się w Rodzica – Kangura na dłużej

Kangurowanie to nie tylko modne słowo. Kangurowanie jest po prostu modne na świecie. Tabuny kangurzych rodzin zajmują się swoimi dziećmi na oddziałach dla wcześniaków, oddziałach noworodkowych i w domowych zaciszach. Dołącz do nich i Ty. Zalety kangurowania są zbyt duże, aby je móc ignorować.  Dowiedz się, jak to zrobić i dlaczego warto zamienić się w Kangura dla swojego dziecka.

Czytaj więcej: Kangurowanie noworodków i niemowląt, czyli dlaczego warto zamienić się w Rodzica – Kangura na dłużej

Kangurowanie - praktyka

Kiedy zacząć?


Bez dwóch zdań - najlepiej wcielić się w swoja nową rolę od razu po porodzie. Co najmniej 2 godzinny kontakt skóra do skóry z dzieckiem powinien być zapewniony każdej mamie, w każdym szpitalu. Gwarantuje nam to rozporządzenie Ministra Zdrowia w postaci Standardów Opieki Okołoporodowej. Jeśli mama miała cięcie cesarskie, bądź z jakichkolwiek innych przyczyn nie jest w stanie tego zrobić, to najlepszy moment aby w rolę opiekuna – kangura wcielił się tata. Jeśli i to się nie uda to kangurowanie można rozpocząć w innym czasie i też będzie to bardzo korzystne dla dziecka.

Czytaj więcej: Kangurowanie - praktyka

Zostałaś mamą - emocje po porodzie

Szczęście, duma, ulga, wzruszenie, zachwyt, tkliwość, wdzięczność. Ogromne zmęczenie. Możesz być zaskoczona tym, jak intensywne będą Twoje uczucia w pierwszych dniach i tygodniach po narodzeniu dziecka. Inaczej postrzegasz siebie samą, zmieniają się Twoje relacje z partnerem. Oboje podejmujecie nowe role w zmienionym układzie rodzinnym i potrzeba czasu, żeby się w tym wszystkim odnaleźć. Może się okazać, że to, czego doświadczasz nie jest nieustannym pasmem radości i szczęścia. Oczekujesz wielkiej fali pozytywnych uczuć, która jednak nie nadchodzi. Trudne stany emocjonalne po porodzie są doświadczeniem ogromnej większości kobiet.

Czytaj więcej: Zostałaś mamą - emocje po porodzie

Ojciec - mężczyzna w nowej roli

Pierwsze dni po porodzie to wyjątkowy czas dla Waszej rodziny i bardzo ważny dla Ciebie jako męża oraz ojca. Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, to rewolucja w rodzinie. Zmieniają się priorytety, zmienia się Twoja relacja z żoną. Możesz mieć poczucie, że świat stanął na głowie. Potrzebujesz czasu, żeby się w tej sytuacji odnaleźć.

Czytaj więcej: Ojciec - mężczyzna w nowej roli

Karmienie piersią

Mleko wytwarzane przez kobietę jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, ponieważ, tak jak u każdego ssaka, pokarm matki najlepiej odpowiada potrzebom potomstwa, jest dostosowany do możliwości trawiennych młodego organizmu i tak skomponowany, by jego rozwój przebiegał prawidłowo.

Czytaj więcej: Karmienie piersią

Problemy z piersiami

Jak sobie poradzić z problemami z laktacją?

Czytaj więcej: Problemy z piersiami

Jak wyglada noworodek?

Gdy po raz pierwszy ujrzysz swoje dziecko, możesz czuć się zaskoczona, a nawet zaniepokojona. Noworodek nie przypomina różowego bobasa ze zdjęć w poradnikach i czasopismach. Przebył długą drogę i trudy tej podróży odcisnęły na nim swoje piętno. Możesz się zastanawiać, dlaczego to dziecko tak dziwnie wygląda?

Czytaj więcej: Jak wyglada noworodek?

Połóg - co Cię może zaskoczyć?

Po porodzie w Twoim ciele zachodzą dynamiczne zmiany - organizm powraca do formy sprzed ciąży i jednocześnie adaptuje się do nowej sytuacji i funkcji, związanych z opieką nad dzieckiem. Połóg trwa 6 tygodni. W tym czasie powinnaś być pod ochroną i opieką bliskich Ci osób. Powracanie  "do  normy" łączy się z różnymi dolegliwościami, które, choć normalne, mogą przysparzać Ci trochę kłopotów. Możesz czuć się również zaskoczona intensywnością przeżywanych w tym okresie emocji.

Czytaj więcej: Połóg - co Cię może zaskoczyć?

sasakawa copy

sasakawa copy

konferencje2018.jpg

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe