Nowy numer miesięcznika "Dziecko"!

Publikujemy dalszy ciąg kalendarium ciąży, który znajdziecie w kolejnym numerze magazynu "Dziecko".

Serdecznie polecamy!

Czytaj więcej: Nowy numer miesięcznika "Dziecko"!

Polecamy majowy numer magazynu "Dziecko"!

Poniżej publikujemy jeden z ciekawych artykułów i zachęcamy do zapoznania sie z całym magazynem!

Czytaj więcej: Polecamy majowy numer magazynu "Dziecko"!

Spokojnie, to tylko ciąża

Z jednej strony ciąża to nie choroba, a drugiej jednak stan odmienny. Jak pogodzić te dwie wizje?
Tekst Katarzyna Oleś, położna.  Ciekawy artykuł z miesięcznika "Dziecko".

Czytaj więcej: Spokojnie, to tylko ciąża

Vivat poród

 

Powstał nowy portal VIVAT poród, którego celem jest budowanie pozytywnej opinii o porodzie. Zapraszamy do zapoznania się z tym miejscem i dzielenia się swoimi dobrymi opowieściami o porodzie!
http://www.vivatporod.pl

Nowe, ciekawe czasopismo dla mam

Niedawno pojawiła się alternatywa dla kolorowych czasopism „Dziecko od początku", specjalna publikacja wydawnictwa „Charaktery", jest to pismo dla rodziców szukających pogłębionych artykułów, opierających się na najnowszej wiedzy. Kilka niecodziennych tomów dotyczących okresu od narodzin po wiek nastoletni. Tom I dotyczy okresu od poczęcia do niemowlęcia,  zawiera ważne i przydatne informacje z psychologii rozwojowej dzieci. Ciekawe! Na rozgrzewkę artykuł do poczytania.

Medycyna tak, medykalizacja nie!

W Polsce w niektórych szpitalach położna idzie na dywanik do ordynatora za to, że nie nacięła krocza rodzącej - a w Szwecji czy Danii odwrotnie: musi tłumaczyć, dlaczego to zrobiła - mówi Anna Otffinowska, prezeska fundacji Rodzić po Ludzku w rozmowie z Agnieszką CZajkowską z Gazety Wyborczej.

Czytaj więcej: Medycyna tak, medykalizacja nie!

Poród jak wejście na szczyt

W swoim tempie, powoli, naturalnie. Wczuć się w swoje ciało i podążać za instynktem. Zjednoczyć się z dzieckiem i poczuć jego potrzeby. A potem razem powitać świat. Magia? Tak, magia porodu. Także szpitalnego - pisze Dominika Wantuch w Gazecie Wyborczej

Czytaj więcej: Poród jak wejście na szczyt

Nie da się zmusić kobiety do naturalnego porodu

Doświadczenia mojej własnej żony sprawiły, że postanowiłem zająć się cesarskim cięciem - mówi prof. Michael Stark*, światowej sławy ginekolog, twórca obowiązującej dziś metody cesarskiego cięcia zwanej Misgav Ladach.

Czytaj więcej: Nie da się zmusić kobiety do naturalnego porodu

Węgry: pięć lat za domowy poród?

Węgierska lekarka, która od 20 lat walczy o to, by jej rodaczki mogły rodzić również we własnych domach, czeka na proces w budapeszteńskim więzieniu. Grozi jej nawet pięć lat.

Czytaj więcej: Węgry: pięć lat za domowy poród?

NIK: Szpitale bezprawnie pobierają opłaty od rodzących

W szpitalach bezprawnie pobierane są opłaty za świadczenia medyczne od ubezpieczonych pacjentek - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat opieki szpitalnej nad matką i noworodkiem.

Zwiększenie liczby stanowisk intensywnej terapii noworodków, wymiana sprzętu na nowocześniejszy i zwiększenie liczby neonatologów - to, zdaniem kontrolerów NIK, najpilniejsze potrzeby, jeśli chodzi o udoskonalenie systemu opieki nad matką i noworodkiem. W opinii NIK najskuteczniejsze byłoby wprowadzenie jednoznacznych uregulowań ustawowych, dotyczących opieki nad matką i noworodkiem. Usprawniłoby to przekazywanie ciężarnych i noworodków do specjalistycznych placówek.

Czytaj więcej: NIK: Szpitale bezprawnie pobierają opłaty od rodzących

Przyznano nagrody św. Kamila za pomoc matce i dziecku

W Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich 10 lutego w Warszawie zostały rozdane Nagrody Świętego Kamila. Tegoroczne nagrody przyznano osobom i instytucjom, które w szczególny sposób wyróżniają się udzielaniem pomocy matce i dziecku. Na uroczystości obecny był Prymas Polski abp Henryk Muszyński.

Czytaj więcej: Przyznano nagrody św. Kamila za pomoc matce i dziecku

O standardzie opieki okołoporodowej w TVN

Dlaczego projekt standardu jest taki ważny? Obejrzyj materiał z Dzień dobry TVN

O porodzie domowym

Poród w zaciszu własnej sypialni - obejrzyj materiał TVN 24

Zamieszanie z wypłatą becikowego

Spór ministrów, kolejki w przychodniach i dezorientacja wśród lekarzy - tak wygląda sytuacja w miesiąc po wprowadzeniu nowych zasad przyznawania matkom jednorazowego zasiłku z tytułu urodzenia dziecka.

Czytaj więcej: Zamieszanie z wypłatą becikowego

Poród lotosowy to nie przestępstwo

Poród lotosowy, czyli bez przecięcia pępowiny, nie stanowi zagrożenia życia noworodka - uznała hrubieszowska prokuratura, umarzając postępowanie karne.

Czytaj więcej: Poród lotosowy to nie przestępstwo

Rodzić po ludzku to mieć wybór

Prof. Romuald Dębski mówił wczoraj w "Gazecie", że w Niemczech czy krajach Beneluksu każda kobieta może zażądać znieczulenia i jego koszt pokrywa ubezpieczalnia, ale u nas to niemożliwe, bo brakuje anestezjologów. Skoro więc nie mamy armat, to dlaczego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wydaje rozkaz strzelania?

Czytaj więcej: Rodzić po ludzku to mieć wybór

Poród w domu bez pośpiechu

Co dziesiąta Niemka i co trzecia Holenderka decyduje się na poród poza szpitalem. Teraz taką możliwość mogą dostać Polki. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że NFZ będzie refundować porody w domu.

Czytaj więcej: Poród w domu bez pośpiechu

Rodzić bez bólu w stolicy

Darmowe znieczulenie przy porodzie dla każdej pacjentki? Nad wdrożeniem takiego programu w dziesięciu szpitalach miejskich zastanawia się ratusz. Lekarzom projekt bardzo się podoba.
Kobiety chętnie decydują się na znieczulenie przy porodzie. Także lekarze je zalecają.

Czytaj więcej: Rodzić bez bólu w stolicy

Francuski baby boom

Najwięcej dzieci w Europie rodzą Francuzki. Ale także w innych krajach Unii sytuacja się poprawia. Polska jest na szarym końcu.

Czytaj więcej: Francuski baby boom

"To kobieta powinna decydować, nie politycy"

"Kobiecie należy się prawo decydowania, gdzie chce rodzić: w szpitalu, izbie porodowej czy w domu. Tak samo, jak powinna mieć wybór, czy np. chce mieć zastosowane znieczulenie czy rodzić bez niego. Decyzje powinna podejmować świadomie, jednak z informacją w polskich szpitalach wciąż jest najtrudniej" - mówi Elżbieta Cichocka z "Gazety Wyborczej", współorganizatorka akcji "Rodzić po ludzku" w 1994 r.

Czytaj więcej: "To kobieta powinna decydować, nie politycy"

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_szczecin_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe