I jak tu rodzić po ludzku?

Powołany przez rząd zespół pracuje nad standardem opieki okołoporodowej. To pilne, bo Polki znów boją się rodzić. Ale czy zespół, z przewagą profesorów lekarzy, zhumanizuje położnictwo?

Wiecej w artykule Elżbiety Cichockiej

Czytaj więcej: I jak tu rodzić po ludzku?

Ruszyła kampania "Odmienny stan, odmienne traktowanie"

Początek ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Odmienny stan - odmienne traktowanie", której celem jest kształtowanie pozytywnych postaw społecznych w stosunku do kobiet w ciąży, ogłosili we wtorek organizatorzy: Falvit Mama, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Fundacja Mama.

Czytaj więcej: Ruszyła kampania "Odmienny stan, odmienne traktowanie"

Macierzyństwo po francusku

Mój syn Luca miał około trzech dni, kiedy pielęgniarka położyła na moim szpitalnym łóżku małą karteczkę. - Co to? - zapytałam zdezorientowana, podnosząc się z fotela, na którym usiłowałam karmić piersią. Pielęgniarka uśmiechnęła się uwodzicielsko. - C'est pour votre mari - zamruczała tajemniczo. To dla pani męża.

Czytaj więcej: Macierzyństwo po francusku

W domu najlepiej

Liczba dzieci urodzonych w domu wzrosła ostatnio dwukrotnie. Choć to nadal promil w statystykach, domowe porody stają się coraz bardziej popularne. Lęk przed szpitalem? Nowa moda? A może po prostu powrót do normalności?

Czytaj więcej: W domu najlepiej

Smutna radość

W Polsce uważa się, że kobieta-matka powinna być szczęśliwa. I koniec. Matki dotknięte depresją okołoporodową raczej nie mogą liczyć na zrozu­mienie. Ani na fachową pomoc.

Czytaj więcej: Smutna radość

Betonowe położnictwo

Wydawało się, że akcja Rodzić po Ludzku dokonała rewolucji, rozbijając betonowe położnictwo. Dziś, pięć lat po jej zakończeniu, okazuje się, że wiele zmian miało charakter jedynie kosmetyczny. To ten sam beton, tylko przemalowany na pastelowe kolory. Poród, który był manifestacją kobiecości, źródłem siły, wydarzeniem o niezwykłym znaczeniu dla emocji i psychiki, został w XIX w. w zasadzie kobiecie odebrany. Stała się ona biernym obiektem lekarskich działań. Macicą w zasadzie. I tak to trwa. Przedmiotowe traktowanie dotyka także noworodków. Sprawa katowickich pielęgniarek bawiących się wcześniakami czy potajemne wydanie martwych płodów, by urządzić im widowiskowy pogrzeb, to przypadki wyjątkowo bulwersujące, ale wyrastające z tego samego myślenia.

Czytaj więcej: Betonowe położnictwo

Dom zamiast porodówki

Wydanie dziecka na świat pod własnym dachem jest równie bezpieczne jak w szpitalu - dowodzą duże badania przeprowadzone przez holenderskich lekarzy. To największy program badawczy tego typu, jaki kiedykolwiek przeprowadzono. Objął ponad pół miliona porodów. Dostarczył dowodów na to, że narodziny w domowym zaciszu nie są obarczone większym ryzykiem powikłań i śmierci - zarówno u matki, jak i dziecka - niż gdy następują w szpitalu. Pod warunkiem jednak, że ciąża nie jest zagrożona, a kobiecie asystuje położna lub lekarz.

Czytaj więcej: Dom zamiast porodówki

Poród w domu jest bepieczny - BBC podaje wyniki badań holenderskich

Home births 'as safe as hospital. There have been few comprehensive studies into home births.The largest study of its kind has found that for low-risk women, giving birth at home is as safe as doing so in hospital with a midwife.

Ujawnił dane pacjentów, a nie złamał tajemnicy

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie umorzył postępowanie w sprawie ujawnienia tajemnicy przez prof. Ryszarda Porębę. Zdaniem rzecznika, ujawniając dane pacjentek burmistrzowi Lędzin, profesor działał w ich interesie.

Czytaj więcej: Ujawnił dane pacjentów, a nie złamał tajemnicy

Chcesz rodzić w domu? To musisz za to płacić

Kobieta, która urodzi dziecko w domu, musi sama zapłacić za opiekę położnej, leki i szczepionki dla dziecka. Niemal tysiąc osób podpisało się już pod petycją do ministra zdrowia i parlamentarzystów. Żądają prawa do wyboru miejsca porodu.

Czytaj więcej: Chcesz rodzić w domu? To musisz za to płacić

Orgazm przy porodzie

Niektóre kobiety twierdzą, że podczas porodu miały orgazm. Czy jest to możliwe? Amber Hartnell nie zamierzała mieć orgazmicznego porodu - to się po prostu stało.

Czytaj więcej: Orgazm przy porodzie

Rodzić w gminie

(PAP) Zbyt ogólne przepisy oraz brak precyzyjnie określonych obowiązków powodują, że samorządy niewystarczająco angażują się w opiekę nad matką i dzieckiem. Brakuje systemowego podejścia, współpracy pomiędzy poszczególnymi szczeblami jst i pełnej diagnozy opieki nad matką i dzieckiem - wynika z raportu fundacji ?Rodzić po ludzku".

Czytaj więcej: Rodzić w gminie

Matki bez becikowego?

Wszystko wskazuje na to, że ogłoszone kilka tygodni temu nowe przepisy w sprawie tzw. becikowego mogą sprawić, że wiele kobiet nie dostanie tych pieniędzy, bo nie zdąży przebadać ich lekarz.

Czytaj więcej: Matki bez becikowego?

Wrocław, Dyrektor NFZ: Sfinansujemy nowe porodówki

GODNIE RODZIĆ WE WROCŁAWIU - LIST. Od kilkunastu dni śledzę w 'GW' dyskusję na temat jakości opieki położniczej we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku. Czytam z uwagą internetowe, często traumatyczne, relacje rodzących kobiet, a także opinie lekarzy, dziennikarzy i organizatorów opieki zdrowotnej. Myślę, że nadeszła pora na zabranie głosu przez Narodowy Fundusz Zdrowia finansujący świadczenia opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej: Wrocław, Dyrektor NFZ: Sfinansujemy nowe porodówki

Na Śląskiej Manifie o ciąży i godnym rodzeniu

- Izba Porodowa w Lędzinach już nie istnieje, ale trzeba zrobić wszystko, by się odrodziła. Jeśli nie w Lędzinach, to w innych miastach, najlepiej w wielu naraz. Bo to kobiety powinny decydować, jak i gdzie chcą rodzić - przekonywały w sobotę uczestniczki śląskiej Manify.

Czytaj więcej: Na Śląskiej Manifie o ciąży i godnym rodzeniu

Poród w domu czy w szpitalu?

O porodzie w domu i nie tylko w materiale telewizji TVN Warszawa.

Poród w ciemnościach

Spór o prawa rodzących kobiet przybrał nieoczekiwany obrót. W dyskusji, czy możliwe są porody poza szpitalem, górę wziął pogląd, że jest to ryzykowna fanaberia.

Czytaj więcej: Poród w ciemnościach

Awantura o zamkniętą porodówkę wciąż trwa

Izba porodowa w Lędzinach już nie działa, ale awantura wokół niej wciąż trwa. Konflikt podsyca prof. Ryszard Poręba, który wysłał już trzy doniesienia do prokuratury oraz poskarżył się wojewodzie.

Czytaj więcej: Awantura o zamkniętą porodówkę wciąż trwa

Piecha: porodówka w Lędzinach powinna trwać

Izba porodowa nie musi spełniać takich samych warunków jak oddział położniczy w szpitalu. Odmawianie jej z tego powodu kontraktu jest nie w porządku - uważa Bolesław Piecha, szef sejmowej komisji zdrowia.

Czytaj więcej: Piecha: porodówka w Lędzinach powinna trwać

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_szczecin_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe