Przegląd prasy

Kodeks pracy biblią dla nielicznych

Nie daje żadnych praw kobietom zatrudnionym na umowę o dzieło, zlecenie czy posiadających własne firmy.

Czytaj więcej: Kodeks pracy biblią dla nielicznych

Papierowa równość kobiet

Prawo broniące równości szans kobiet istnieje, ale brak skuteczności w jego stosowaniu. Tak najkrócej można określić sytuację na polskim rynku pracy. Z dr Ewą Lisowską rozmawia Adelajda Kołodziejska"

Czytaj więcej: Papierowa równość kobiet

Tak czy tak pani urodzi

Czyli przychodzi kobieta w ciąży do wiceministra zdrowia. Rozmowa z Bolesławem Piechą

Czytaj więcej: Tak czy tak pani urodzi

Nie ma limitów na porody, ale jednak są!

Pod koniec 2004 r. w warszawskim szpitalu urodziły się bliźnięta. Za poród pierwszego NFZ zapłacił, drugie już limit przekroczyło i szpital do dziś jest w sporze sądowym z NFZ. Czy w tym roku będzie dochodziło do podobnych sytuacji?

Czytaj więcej: Nie ma limitów na porody, ale jednak są!

W domu narodzin

Kiedyś większość dzieci rodziła się w izbach porodowych, dziś poród poza szpitalem to wielka rzadkość. Często wielkie szczęście. Przeczytaj o porodzie w Domu Narodzin. "

Czytaj więcej: W domu narodzin

Poród tylko dla bogaczy

 

Ponad 40 proc. rodzących w Polsce dopłaca do porodu. Publiczne szpitale podzieliły pacjentki na lepsze i gorsze zależnie od zasobności ich kieszeni.

 

Czytaj więcej: Poród tylko dla bogaczy

Nie bójcie się strachu lekarzy

Jeśli poród domowy jest dobrze przygotowany, a komunikacja między położną a szpitalem pełna, to jest on zupełnie bezpieczny - mówi były dyrektor departamentu w Światowej Organizacji Zdrowia Marsden Wagner *

Czytaj więcej: Nie bójcie się strachu lekarzy

Najdrożej rodzić w stolicy

Ponad 3 tysiące złotych kosztuje poród w publicznym szpitalu w Warszawie. Kobiety muszą zapłacić np. za obecność męża na sali czy znieczulenie. - To niezgodne z prawem - komentują urzędnicy z resortu zdrowia."

Czytaj więcej: Najdrożej rodzić w stolicy

Kongres Witajcie na świecie! - o perspektywach i kierunkach rozwoju światowego i polskiego położnictwa

(PAP) Trzydniowy, międzynarodowy kongres "Witajcie na świecie! - o perspektywach i kierunkach rozwoju światowego i polskiego położnictwa" zorganizowała Fundacja Rodzić po Ludzku. "

Czytaj więcej: Kongres Witajcie na świecie! - o perspektywach i kierunkach rozwoju światowego i polskiego...

Medykalizacji nie!

"Czas by położne się wkurzyły!" - mówił na Kongresie "O perspektywach i kierunkach rozwoju polskiego i światowego położnictwa" dr., Marsden Wagner, były dyrektor departamentu zdrowia kobiet i dzieci WHO.

Czytaj więcej: Medykalizacji nie!

Ronić po ludzku

Poprosiliśmy o wydanie ciała dziecka, pracownicy szpitala się zdziwili: 'Bo to przecież takie małe'"

Czytaj więcej: Ronić po ludzku

Przedsiębiorca już może brać zwolnienie na chore dziecko

To niesprawiedliwe, że osoba prowadząca firmę nie ma prawa do płatnego zwolnienia, gdy choruje jej dziecko, rodzic, mąż czy wnuk - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny. I uznał za sprzeczny z konstytucją przepis, który dyskryminował przedsiębiorców.

Czytaj więcej: Przedsiębiorca już może brać zwolnienie na chore dziecko

Organizacje kobiece o rządowym programie polityki rodzinnej

Organizacje kobiece i prorodzinne uważają, że przedstawiony w czwartek rządowy program polityki rodzinnej idzie w dobrym kierunku. Obawiają się jednak wydłużenia urlopów macierzyńskich i określenia, że przysługują one tylko kobietom.

Czytaj więcej: Organizacje kobiece o rządowym programie polityki rodzinnej

Położne chcą zakładać domy narodzin

Położne przełamują monopol szpitali na porody. W Krakowie powstało stowarzyszenie, które będzie pomagało w uruchamianiu domów narodzin.

Czytaj więcej: Położne chcą zakładać domy narodzin

Cesarka na życzenie

Dokładny termin, który można wpisać do kalendarza, jest kuszący dla kobiet, które intensywnie pracują albo lubią mieć wszystko zaplanowane i w pełni panować nad swoim życiem. Ile kosztuje cięcie na życzenie? Od 4 do 8 tys. zł

Coraz więcej Polek decyduje się na poród przez cesarskie cięcie. Na forach internetowych wymieniają się informacjami, kto, gdzie i za ile jest gotów przeprowadzić taką operację na życzenie."

Czytaj więcej: Cesarka na życzenie

Dlaczego skracacie nam macierzyński?

Kobiety w ciąży skarżą się, że lekarze coraz częściej odmawiają im zwolnienia na 14 dni przed porodem i wysyłają je na wcześniejszy urlop macierzyński. Kobiety protestują, bo to oznacza, że będą przebywać z dzieckiem krócej o dwa tygodnie."

Czytaj więcej: Dlaczego skracacie nam macierzyński?

Porodówka we własnym łóżku

Nie jesteś skazana na chłód szpitalnych porodówek, nie musisz przeć z zegarkiem w ręku, jak każe zerwany z dyżurnego snu lekarz położnik, rodzisz, jak chcesz - jednym głosem mówią młode mamy, które dopięły swego i urodziły we własnych M lub domu. Moda? Nowy trend? Snobizm? "Nie" - protestują. To potrzeba rodzenia w zgodzie z naturą, własnym instynktem, bez ingerencji farmaceutyków czy ciekawskiego oka praktykanta ginekologii."

Czytaj więcej: Porodówka we własnym łóżku

Ciąże bez opieki

Nawet co czwarte-piąte dziecko w Polsce zaraz po urodzeniu wymaga pomocy lekarskiej. Rośnie też liczba zagrożonych ciąż. Specjaliści alarmują: Wciąż za mało opiekujemy się przyszłymi matkami."

Czytaj więcej: Ciąże bez opieki

Opublikowano raport podsumowujący akcję Rodzić po ludzku 2006

20.6.Warszawa (PAP) - Coraz więcej polskich szpitali umożliwia odbycie porodu w towarzystwie bliskiej osoby; 65 proc. placówek nie stawia żadnych ograniczeń i nie pobiera opłat - wynika z raportu "Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle akcji Rodzić po ludzku 2006". Dokument piętnuje jednak szereg negatywnych zjawisk."

Czytaj więcej: Opublikowano raport podsumowujący akcję Rodzić po ludzku 2006

Jak rodzić, to tylko w Sokółce

Porody rodzinne, przyjazny i profesjonalny personel - to wszystko sprawiło, że Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF po raz kolejny wyróżniły szpital w Sokółce. Jutro otrzyma on certyfikat "Szpitala przyjaznego dziecku"."

Czytaj więcej: Jak rodzić, to tylko w Sokółce

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_katowice.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe