W Polsce 80 proc. rodzących kobiet ma niepotrzebnie nacinane krocze

Nacinanie krocza w czasie porodu przeważnie nie ma uzasadnienia, a naraża kobiety na niepotrzebny ból i urazy psychiczne. Mimo to, w Polsce wykonuje się je aż u 80 proc. rodzących. 15 maja w Warszawie Fundacja Rodzić po Ludzku zainaugurowała kampanię społeczną pt.: "Nie daj się naciąć". "

Czytaj więcej: W Polsce 80 proc. rodzących kobiet ma niepotrzebnie nacinane krocze

Tak się rodzi w wielkim mieście

Już niedługo co czwarta warszawianka w ciąży będzie musiała szukać miejsca na porodówce nawet kilkadziesiąt kilometrów od stolicy"

Czytaj więcej: Tak się rodzi w wielkim mieście

Porodówka na Solcu obstawiona na majówkę

Dyrekcja Szpitala Śródmiejskiego negocjuje z lekarzami oddziału położniczo-ginekologicznego, którzy chcą odejść z pracy. Na razie wiadomo, że w długi majowy weekend pacjentki będą tu wciąż przyjmowane"

Czytaj więcej: Porodówka na Solcu obstawiona na majówkę

W stolicy brakuje miejsc na porodówkach

W kilku stołecznych szpitalach brakuje miejsc na oddziałach porodowych. Kobiety tuż przed terminem porodu powinny sprawdzać w którym szpitalu są miejsca. Te rodzące nie są jednak odsyłane"

Czytaj więcej: W stolicy brakuje miejsc na porodówkach

Idzie wyż? Zabraknie miejsc na porodówkach

Na łódzkich porodówkach robi się coraz ciaśniej. Położnicy alarmują, że jeśli wzrost liczby urodzeń nadal się utrzyma, to odpowiedzialni za politykę zdrowotną w regionie zostaną zmuszeni do pomyślenia o większej liczbie łóżek położniczych. W tej chwili lekarze coraz szybciej wypisują do domu kobiety, które już urodziły, żeby zrobić miejsce kolejnym ciężarnym."

Czytaj więcej: Idzie wyż? Zabraknie miejsc na porodówkach

Urodzą w domu

Warszawianki coraz częściej decydują się na poród w domu. ? To nie choroba, więc po co iść do szpitala ? mówią. Te, które mają to za sobą, na maj zaplanowały zjazd Dobrze Urodzonych."

Czytaj więcej: Urodzą w domu

Jest sponsor, są projektanci. Wiosną zacznie się budowa pierwszej w Warszawie altany dla mam do karmienia piersią. Trzeba tylko wybrać miejsce.

Jest sponsor, są projektanci. Wiosną zacznie się budowa pierwszej w Warszawie altany dla mam do karmienia piersią. Trzeba tylko wybrać miejsce."

Czytaj więcej: Jest sponsor, są projektanci. Wiosną zacznie się budowa pierwszej w Warszawie altany dla mam do...

RPO przeciw pobieraniu opłat za porody rodzinne

Pobieranie przez szpitale dodatkowych opłat za osobną salę do porodu lub poród rodzinny to niedopuszczalna praktyka w szpitalach publicznych - uważa RPO dr Janusz Kochanowski."

Czytaj więcej: RPO przeciw pobieraniu opłat za porody rodzinne

Rodzić w domu czy w szpitalu?

To nieodpowiedzialne, ryzykowne, niezgodne z prawem - słyszały Małgosia i Emilia - Opolanki, które zdecydowały się urodzić dzieci w domu.

Czytaj więcej: Rodzić w domu czy w szpitalu?

Konferencja Fundacji Rodzić po Ludzku

12.11.Warszawa (PAP) - Poród zbyt często wspomagany środkami farmakologicznymi, interwencje wykonywane bez pytania rodzącej o zgodę, brak wsparcia w pierwszych chwilach macierzyństwa - to, według Fundacji Rodzić po Ludzku, wciąż norma na polskich "porodówkach". Tymczasem poród i pierwsze godziny po nim mają ogromny wpływ na późniejsze życie dziecka i matki."

Czytaj więcej: Konferencja Fundacji Rodzić po Ludzku

Rodzenie po ludzku trzeba sobie kupić

Pobieranie opłaty za porody rodzinne to łamanie praw pacjenta. Szpital św. Trójcy chce pieniędzy za coś, co jest jego obowiązkiem - mówi Anna Otffinowska, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku"

Czytaj więcej: Rodzenie po ludzku trzeba sobie kupić

Żeby rodzić po ludzku, trzeba zapłacić 50 zł

Ratusz nie ma zamiaru zdyscyplinować szpitala Świętej Trójcy. Wiceprezydent Piotr Kubera potwierdza, że opłaty za możliwość towarzyszenia żonie czy córce na sali porodowej będą w dalszym ciągu pobierane. "

Czytaj więcej: Żeby rodzić po ludzku, trzeba zapłacić 50 zł

Szpital miejski łamie prawa kobiet

Chcesz, by na sali porodowej wspierał cię ktoś bliski: mąż, matka albo siostra? W Szpitalu Świętej Trójcy musisz za to zapłacić. - To kardynalne złamanie praw pacjenta - komentują w Fundacji Rodzić po Ludzku"

Czytaj więcej: Szpital miejski łamie prawa kobiet

Dlaczego skracacie nam macierzyński?

Kobiety w ciąży skarżą się, że lekarze coraz częściej odmawiają im zwolnienia na 14 dni przed porodem i wysyłają je na wcześniejszy urlop macierzyński. Kobiety protestują, bo to oznacza, że będą przebywać z dzieckiem krócej o dwa tygodnie."

Czytaj więcej: Dlaczego skracacie nam macierzyński?

Porodówka we własnym łóżku

Nie jesteś skazana na chłód szpitalnych porodówek, nie musisz przeć z zegarkiem w ręku, jak każe zerwany z dyżurnego snu lekarz położnik, rodzisz, jak chcesz - jednym głosem mówią młode mamy, które dopięły swego i urodziły we własnych M lub domu. Moda? Nowy trend? Snobizm? "Nie" - protestują. To potrzeba rodzenia w zgodzie z naturą, własnym instynktem, bez ingerencji farmaceutyków czy ciekawskiego oka praktykanta ginekologii."

Czytaj więcej: Porodówka we własnym łóżku

Ciąże bez opieki

Nawet co czwarte-piąte dziecko w Polsce zaraz po urodzeniu wymaga pomocy lekarskiej. Rośnie też liczba zagrożonych ciąż. Specjaliści alarmują: Wciąż za mało opiekujemy się przyszłymi matkami."

Czytaj więcej: Ciąże bez opieki

Opublikowano raport podsumowujący akcję Rodzić po ludzku 2006

20.6.Warszawa (PAP) - Coraz więcej polskich szpitali umożliwia odbycie porodu w towarzystwie bliskiej osoby; 65 proc. placówek nie stawia żadnych ograniczeń i nie pobiera opłat - wynika z raportu "Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle akcji Rodzić po ludzku 2006". Dokument piętnuje jednak szereg negatywnych zjawisk."

Czytaj więcej: Opublikowano raport podsumowujący akcję Rodzić po ludzku 2006

Jak rodzić, to tylko w Sokółce

Porody rodzinne, przyjazny i profesjonalny personel - to wszystko sprawiło, że Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF po raz kolejny wyróżniły szpital w Sokółce. Jutro otrzyma on certyfikat "Szpitala przyjaznego dziecku"."

Czytaj więcej: Jak rodzić, to tylko w Sokółce

Pierwsza Wózkowa Masa Krytyczna

W Dzień Matki warszawskie mamy przejdą ulicami Warszawy. - Perspektywa zablokowania miasta wózkiem jest kusząca - śmieją się organizatorki akcji. - Zwykle to my mamy problemy z poruszaniem się po mieście."

Czytaj więcej: Pierwsza Wózkowa Masa Krytyczna

Becikowe wypłacane kobietom... na raty

Wiceminister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska chce zmusić najuboższe kobiety, by dbały o ciążę. Proponuje, by becikowe wypłacać na raty - po 100 zł miesięcznie. Pod warunkiem że przyszła matka co miesiąc pójdzie na badania - ustalił DZIENNIK."

Czytaj więcej: Becikowe wypłacane kobietom... na raty

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/grafika/konfa_szczecin_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe