12.11.Warszawa (PAP) - Poród zbyt często wspomagany środkami farmakologicznymi, interwencje wykonywane bez pytania rodzącej o zgodę, brak wsparcia w pierwszych chwilach macierzyństwa - to, według Fundacji Rodzić po Ludzku, wciąż norma na polskich "porodówkach". Tymczasem poród i pierwsze godziny po nim mają ogromny wpływ na późniejsze życie dziecka i matki."
To nieodpowiedzialne, ryzykowne, niezgodne z prawem - słyszały Małgosia i Emilia - Opolanki, które zdecydowały się urodzić dzieci w domu.
Na Lubelszczyźnie podczas porodu umiera najmniej dzieci w Polsce, wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny. - Pod względem bezpieczeństwa rodzących kobiet jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych rejonów na świecie - twierdzi profesor Jan Oleszczuk, wojewódzki konsultant ds. położnictwa"
Szpital przy ul. Polnej zarabia krocie na znieczulaniu pacjentek do porodów. Tymczasem kobiety wcale nie rodzą w nim bez bólu. Jak to możliwe? Okazuje się, że pozwala na to NFZ, który nie uściślił przepisów."
Czytaj więcej: Przez nieszczelne przepisy NFZ przeciekają miliony
Od 1,5 do 3 tys. zł - tyle trzeba będzie zapłacić za indywidualną opiekę lekarza w czasie porodu. Dyrektor szpitala ginekologicznego przy ul. Polnej chce od wrześniu wprowadzić legalne opłaty, by definitywnie skończyć z łapówkarstwem."
Czy płacenie lekarzowi za odebranie porodu w poznańskiej klinice będzie legalne? PiS uważa, że w tej chwili zgody na to być nie może."
Czytaj więcej: Minister Piecha mówi nie pomysłowi dyrektora Opali
W szpitalach trzeba zmienić organizację pracy i wzmocnić rolę lekarzy specjalistów - uważa Ministerstwo Zdrowia. Czy poprawi to sytuację młodych lekarzy?"
Ordynatorzy mogą stracić swoją mocną pozycję - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Ministerstwo robi pierwszy krok, by ograniczyć feudalizm w służbie zdrowia"
Pacjentki szpitala ginekologiczno-położniczego prawdopodobnie już w sierpniu będą mogły legalnie płacić wybranemu lekarzowi za odebranie porodu.
Dyrektor kliniki przy ul. Polnej zastanawia się, jak zalegalizować dodatkowe opłaty za porody. Tymczasem warszawski Szpital św. Zofii wprowadził stały cennik.
Nazywa się Sheila Kitzinger. Ma 76 lat i blond włosy zawsze upięte w kok na czubku głowy. Jeździ z wykładami po całym świecie. Ale nie robi odczytów ex cathedra. Wskakuje na stół i demonstruje, dlaczego pozycja porodowa na plecach jest fatalna."
Czytaj więcej: Portret Sheili Kitzinger, prekursorki akcji Rodzić po ludzku
Aby ograniczyć nieformalne płacenie ginekologom za odebranie porodu poza godzinami pracy, dyrektor największej w Polsce porodówki zakazał im przebywać w szpitalu poza dyżurami. Teraz na jego polecenie prawnicy głowią się, jak te opłaty zalegalizować."
Państwowe szpitale mogą w Polsce przynosić spore zyski. I to całkiem legalnie."
Wrocławskie położne w tajemnicy przyjmują porody domowe. Choć nie łamią prawa, boją się reakcji środowiska medycznego.
Pobieranie przez szpitale dodatkowych opłat za osobną salę do porodu lub poród rodzinny to niedopuszczalna praktyka w szpitalach publicznych - uważa RPO dr Janusz Kochanowski."
Czytaj więcej: RPO przeciw pobieraniu opłat za porody rodzinne
Każda ilość alkoholu w ciąży, nawet lampka wina czy piwo, może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone - alarmowali lekarze w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie."
Czytaj więcej: Lekarze: nawet lampka wina może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku