Opieka okołoporodowa w Polsce

raport2006
Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle akcji "Rodzić po ludzku" 2006 (pdf, 1,69 MB)

Akcja ?Rodzić po ludzku" to nie tylko skuteczna akcja społeczna, ale również zakrojone na szeroką skalę badanie, dzięki któremu uzyskaliśmy wiele interesujących danych na temat kondycji współczesnej opieki okołoporodowej w Polsce. Dane te pozwoliły nam nakreślić obraz tej opieki widzianej przede wszystkim oczami kobiet - konsumentek usług położniczych.

Raport prezentuje wyniki akcji w poszczególnych kategoriach oceny, szczegółowy opis najczęstszych naruszeń praw pacjenta, a także analizę opieki w świetle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia oraz wytycznych wynikających z medycyny opartej na dowodach.


ue_logoPublikacja opracowana i opublikowana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej (Program Środki Przejściowe 2004).

Inspiracje

Kobieta może - zgodnie z prawem - wybrać dowolny szpital, a także rodzić w izbie porodowej i w domu. Jeśli w wybranym przez kobietę szpitalu nie ma miejsc, wtedy personel powinien zatroszczyć się o to, aby trafiła ona tam, gdzie warunki są jak najbardziej zbliżone do oczekiwanych przez nią.

punkt 2. Dekalogu "Rodzenia po ludzku"


Sonda

Czy wiesz co to jest Plan Porodu, jak go opracować i jaka jest jego rola?