Terminy zajęć

Szkoła rodzenia

Grupa trzydniowa (przyśpieszona) 15,16. 02. 2013 r. i 23.02.2013 r.
Spotkania odbywają się w godzinach:
Piątek: 17.30-20.30
Sobota: 9.00-17.00
Opłata: 504,30 zł (410+VAT)

Grupa zwykła
27.02.-24.04.2013 r.
Spotkania odbywają sieraz w tygodniu w środy w godzinach 17.30 - 20.30

Koszt: 590, 40 zł (480 zł + VAT)

Zapisy tylko telefoniczne! 22 88 77 877 w. 10

Wspierają nas:
sudocrem
emolium infacol
marimer

 

Weekendowa Szkoła Rodzenia

Jeśli w tygodniu brakuje Ci czasu lub spodziewasz się drugiego dziecka i chcesz  odświeżyć wiedzę zapraszamy na nasze trzydniowe zajęcia!
W programie dużo teorii i praktyki m.in. wszystko, co powinnaś wiedzieć o porodzie w oparciu o idee porodu aktywnego, techniki łagodzenia bólu, pielęgnacja i karmienie noworodka.

Termin szkoły rodznia:15,16. 02. 2013 r. i 23.02.2013 r.

Spotkania odbywają się w godzinach:
Piątek: 17.30-20.30
Sobota: 9.00-17.00
Niedziela: 9.00-17.00

Opłata: 504,30 zł (410+VAT)


Zapraszamy serdecznie!

Prowadzący

Anna Otffinowska
anna otffinowska
Psycholożka, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pomysłodawczyni i współorganizatorka społecznej akcji "Rodzic po ludzku" na rzecz poprawy sytuacji w polskich szpitalach położniczych w latach 94/95,2000 i 2006. Fundatorka, założycielka i prezes Fundacji "Rodzić po Ludzku", od 1996 roku działającej na rzecz poprawy sytuacji kobiet rodzących w szpitalach położniczych, respektowania praw pacjenta i prawa kobiet do godnego rodzenia. Założycielka pierwszej w Polsce szkoły porodu aktywnego, od 15 lat przygotowuje kobiety i pary do porodu.W Fundacji zajmuje się też szkoleniami dla położnych prowadzących szkoły rodzenia. Prywatnie: mama dwójki nastoletnich dzieci. Od wielu lat ćwiczy jogę i nurkuje.


Joanna Pietrusiewicz
asia2_120
Od lat zawodowo związana z organizacjami pozarządowymi. Pracowała jako wychowawczyni w ogniskach dziecięcych, przy realizacji środowiskowych programów psychoprofilaktycznychdla rodzin. W Fundacji Rodzić po Ludzku pracuje od 1999 roku, jako instruktorka szkoły rodzenia. Od 2005 roku współprowadzi program edukacyjny dla kobiet w ciąży i mam małych dzieci "Dni Otwarte" i warsztaty dla par przygotowujących się do porodu.
"Pracując w Fundacji mogę wpływać na rzeczywistość, i to na te jej obszary, z którymi się najbardziej nie zgadzam.Przez swoje własne doświadczenia, i porody moich dzieci zobaczyłam, czym poród może być dla kobiety, jak ważne jest wsparcie i edukacja. Dzięki wsparciu innych osób, i wiedzy jaką otrzymałam, dla mnie były to dobre doświadczenia.Teraz staram się wesprzeć inne kobiety.
Najbardziej lubię niedzielne poranki z moimi dziećmi."


Aleksandra Künstler
ola_2
Z wykształcenia psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, szkoli się psychoterapeutycznie.
Z Fundacją związana od 2006 r. - najpierw w roli uczestniczki szkoły rodzenia i wolontariuszki. Obecnie prowadzi ćwiczenia z elementami jogi  dla kobiet w ciąży, jest na stażu w szkole rodzenia oraz pracuje przy telefonie wsparcia.
'Wiara w moc natury i siłę kobiecego instynktu towarzyszą mi od zawsze. Interesuję się różnymi technikami pracy z ciałem, oddechem, choreoterapią. Od kilku lat praktykuję jogę. Na samej sobie przećwiczyłam jej dobroczynne działanie podczas ciąży i porodu. Z radością dzielę się teraz tym doświadczeniem z innymi kobietami."

Elżbieta Gryczka

_4068337_120Zawód - położna,

pasja - położna,

hobby - towarzyszenie kobiecie w czasie porodu.

Od 10 lat pracuję na sali porodowej, od 8 lat współpracuję z różnymi szkołami rodzenia. 5 lat temu rozpoczęłam współpracę z zespołem szkoły rodzenia w Fundacji Rodzić po Ludzku. Ta praca pozwala poznać mi rzeczywiste oczekiwania kobiet dotyczące mojego zawodu, mobilizuje mnie do ciągłego pogłębiania wiedzy i uwrażliwia na potrzeby kobiety w ciąży, rodzącej i młodej mamy. Należę do grona szczęśliwców, którym ich praca sprawia przyjemność.

 

Katarzyna Grzybowska

_4068388_120

Położna, od 20 lat pracuje na sali porodowej. W Fundacji Rodzić po Ludzku prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, indywidualne konsultacje i udziela porad.

"Budynki szpitali sie zmieniały, ale to dla mnie nigdy nie było najważniejsze. Cieszyłam się, że to moje ręce dotykały po raz pierwszy główki dziecka w najważniejszym dla niego momencie życia.

Obecnie realizuję plan, o którym zawsze jako położna marzyłam. Otwieram Dom Narodzin, miejsce, w którym w ciszy, w atmosferze intymności kobieta rodząca i ja będziemy czuły się bezpiecznie."

Marta Ślifirska

marta_slifirska_004

 

Magister psychologii (Uniwersytet Warszawski) i magister rehabilitacji ruchowej (AWF - Warszawa). Certyfikowana terapeutka Bobath-NDT i SI oraz certyfikowana nauczycielka metody SI. Od 1981 roku pracuje z dziećmi jako fizjoterapeutka, a od 2002 roku wyłącznie z niemowlętami.

 

 

 


 

 Wspierają nas:

 

sudocrem
emolium infacol
marimer

 

Ćwiczenia z elementami jogi

Ćwiczenia te możesz wykonywać we własnym domu od II trymestru ciąży. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza prowadzącego, czy możesz wykonywać łagodne ćwiczenia. Czas ciąży to czas wielu zmian w Twoim ciele. Wraz z powiększającą się masą ciała i rosnącym brzuchem przesuwa się środek ciężkości, pogłębia się krzywizna kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a hormony rozluźniają więzadła stawowe. Dbanie o swoją kondycję fizyczną i psychiczną w tym okresie jest bardzo ważne.

Ćwiczenia oparte na jodze pozwalają utrzymać właściwy tonus mięśni poprzez ich napinanie i delikatne rozciąganie, usprawniają krążenie krwi w naczyniach, poprawiają trawienie, przywracają równowagę systemu neurohormonalnego i stabilizują stan emocjonalny. Pozycje, które proponujemy, wzmacniają i uelastyczniają mięśnie miednicy, poprawiają w jej obrębie krążenie krwi, ćwiczą kręgosłup, biodra, wnętrza ud, rozluźniają brzuch.

Ćwicząc pogłębiasz kontakt ze swoim ciałem, uczysz się dostosowywać oddech do wysiłku, co przyda się podczas porodu. Czas spędzony w trakcie sesji i skupienie się na swoim ciele i dziecku w łonie to również początki budowania więzi między matką a nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Spokojne trwanie w różnych pozycjach w rytmie oddechu pozwala przywrócić ciału harmonię oraz równowagę emocjonalną.

 


Wspierają nas:
sudocrem
emolium infacol
marimer

Informacje organizacyjne

Rodzaje kursów

Kurs podstawowy:
9 spotkań po 3 godziny, zajęcia 1 raz w tygodniu. Koszt - 590,40 zł.(480 zł + 23% VAT)
Kurs trzydniowy
3 spotkania (weekendowe) Koszt - 504, 30 zł (410 + VAT)

Kurs wakacyjny:
6 spotkań po 3 godziny, zajęcia 3 razy w tygodniu. Koszt - 492 zł. (400 zł + 23% VAT)

 

Zapisy na zajęcia

Zajęcia najlepiej zacząć na przełomie II/III trymestru ciąży. Zapisać się - nawet 2 miesiace wcześniej, ponieważ prowadzimy zajęcia w małych grupach i wolne miejsca szybko się kończą!

W ciągu tygodnia od telefonicznego zapisu należy wnieść opłatę rezerwacyjną (nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z zajęć) w wys. 246 zł. Pozostałą czesć onależy przelać na konto przed  pierwszymi zajęciami.

Zapisy telefoniczne - 22 887 78 76 w.10.

 


 

 

Wspierają nas:
sudocrem
emolium infacol
marimer

 

Program

I spotkanie:

Na pierwszym spotkaniu poznajemy się nawzajem, prowadząca przedstawia uczestnikom program zajęć i obowiązujące zasady, pyta uczestników o ich oczekiwania wobec kursu.

Druga część zajęć to wstęp do ćwiczeń opartych na asanach jogi (ćwiczą Panie i Panowie!) i nauka relaksu.

II spotkanie:

Zajęcia poświęcone emocjom w ciąży, zmianom w życiu codziennym, w sytuacji zawodowej i wzajemnych relacjach.

W drugiej części - "Spotkanie z dzieckiem" - położna opowie Wam o Waszym dziecku: co już umie, jak odbiera świat, jak można się z nim kontaktować i bawić. Na koniec wielkie wyzwanie dla tatów: z pomocą położnej, ale samodzielnie, własnymi rękoma określicie położenie i wielkość Waszego malucha, a potem narysujecie jego portret wprost na brzuchu mamy.

III spotkanie:

Joga - ćwiczenia rozluźniające i rozciągające, wzmacniające tonus mięśni i uelastyczniające mięśnie dna miednicy. Po ćwiczeniach - relaks.

W drugiej części wykład o emocjach w porodzie, hormonach, od których zależy jego przebieg i warunkach, jakie muszą być spełnione, aby poród przebiegał bez zakłóceń.

IV spotkanie

Joga - ćwiczenia poprawiające krążenie krwi, ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa, bioder, rozluźniające brzuch i wnętrza ud, ćwiczenia mięśni Kegla.

W drugiej części wykład położnej na temat porodu - m.in. jak rozpoznać, że poród się rozpoczął, jak przygotować się do porodu w szpitalu (torba, niezbędne dokumenty i badania!), omówienie pozycji wertykalnych, niefarmakologicznych i farmakologicznych sposobów radzenia sobie z bólem, a także o porodzie w wodzie. Będzie również mowa o pierwszym spotkaniu tuż po porodzie i dlaczego jest on taki ważny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

V spotkanie:

Jak radzić sobie w czasie porodu - praktyczne wskazówki i ćwiczenia dla przyszłych rodzących i ich partnerów. Zapoznacie się z wieloma, prostymi ale skutecznymi sposobami radzenia sobie z bólem porodowym. M.in. ćwiczyć będziemy oddychanie, wertykalne pozycje do porodu, masaż pleców, akupresurę.

VI spotkanie

Warsztat "Decyzje" - uczestnicy aktywnie pracują nad stworzeniem własnej listy priorytetów związanych z porodem. Warsztat ma za zadanie pomóc w podjęciu decyzji m.in. co do miejsca porodu, jego przebiegu, osób towarzyszących itp.

W drugiej części zajęć wykład i ćwiczenia na temat karmienia piersią. Co zrobić, aby karmienie się udało, jak radzić sobie z problemami z laktacją, jak często karmić, jak rozpoznać, że dziecko jest najedzone i wiele, wiele innych.

VII spotkanie

Pielęgnacja noworodka - wykład i ćwiczenia praktyczne. Na tych zajęciach położna przekaże Wam wszystko to, co powinniście wiedzieć i umieć, aby bez obaw zająć się Waszym dzieckiem już od pierwszych dni. Dowiecie się, na czym polega codzienna higiena malucha, nauczycie się go kąpać, przewijać i ubierać. Podpowiemy Wam, jak radzić sobie z problemami w pielęgnacji i jak rozpoznać te, które wymagają konsultacji z położną lub lekarzem.

VIII spotkanie

Tym razem będą to zajęcia z fizjoterapeutą. Dowiecie się, jak przebiega rozwój małego dziecka i co wy, jako rodzice, możecie zrobić, aby stymulować jego naturalną dynamikę. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych ćwiczeń, wystarczy prawidłowa codzienna pielęgnacja, umiejętne noszenie, ubieranie itp. Na tych zajęciach prowadzący doradzi wam w kwestii kupna wózka, fotelika, chusty.

IX spotkanie

To już ostatnie spotkanie w szkole rodzenia! Będziemy rozmawiać o połogu, czyli o ważnych 6 tygodniach po porodzie, kiedy organizm kobiety dochodzi do formy sprzed ciąży. Dowiecie się od położnej, jak dbać o siebie w tym okresie, jak pielęgnować, jak rozpoznać niepokojące objawy, z którymi warto zwrócić się do położnej lub lekarza. Dowiecie się również, czym jest poporodowy ?baby blues" i czym różni się od depresji poporodowej.

Na koniec anonimowa ankieta w której ocenicie naszą prace, swoje (subiektywne) przygotowanie do porodu i bycia rodzicem.

X spotkanie

Pokazywanie dzieci

Spotkanie o nieustalonej dacie. Gdy wszystkie dzieci są już na świecie, organizowane jest spotkanie, na którym można pochwalić się swoją pociechą, opowiedzieć jak było, podzielić wrażeniami z pierwszych dni i tygodni bycia rodzicami!

 


 

 

Wspierają nas:
sudocrem
emolium infacol
marimer

 

 

sasakawa copy

sasakawa copy

jeden procent

sasakawa copy

kobiety mowia www

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

konferencje2016.jpg

raporty red

iconka zamow publikacje

iconka lektury obowiazkowe