Wiedza o porodzie

Aktywne prowadzenie porodu, czyli poród pod kontrolą

Potrzeba sprawowania kontroli nad przebiegiem porodu istniała w naszej kulturze od zawsze. Najbardziej dynamiczny rozwój procedur służących kontrolowaniu przebiegu porodu nastąpił w 2. połowie XX wieku. Szybko jednak okazało się, jak cienka granica dzieli chęć zapobiegnięcia patologii od ingerowania w prawidłowy proces porodu. Warto dziś się przyjrzeć przyjętym wówczas, a nadal stosowanym, procedurom, w nowym świetle - dzięki rozwojowi medycyny opartej na dowodach.

Czytaj więcej: Aktywne prowadzenie porodu, czyli poród pod kontrolą

Czy rodzące mogą pić i jeść w czasie porodu? - doniesienia z badań

Odmawianie kobietom rodzącym jedzenia i picia w trakcie porodu jest dobrze ugruntowaną tradycją położniczą. Czy jednak współczesna nauka potwierdza jej zasadność?

Czytaj więcej: Czy rodzące mogą pić i jeść w czasie porodu? - doniesienia z badań

Zalecenia WHO "Poród nie jest chorobą"

Czytaj więcej: Zalecenia WHO "Poród nie jest chorobą"

Poród w ekstazie - przewidziany przez naturę hormonalny plan porodu

Dr Sarah J. Buckley

Rodzić w ekstazie to zamysł naszego ciała i nasze prawo. Matka Natura w swej mądrości wyposażyła kobietę w hormony porodowe, które wynoszą ją poza (ec) jej normalny stan (stasis), aby, wchodząc w macierzyństwo, mogła przeżyć transformację na każdym poziomie.

Czytaj więcej: Poród w ekstazie - przewidziany przez naturę hormonalny plan porodu

Jak najbezpieczniej urodzić dziecko? - spojrzenie na wyniki badań naukowych

Cesarskie cięcie w stosunkowo niewielkim odsetku sytuacji jest zabiegiem ratującym życie. Ze współczesnych badań naukowych wynika, że dla większości kobiet i dzieci ryzyko, jakie niesie za sobą poród operacyjny przewyższa korzyści z niego płynące.

Czytaj więcej: Jak najbezpieczniej urodzić dziecko? - spojrzenie na wyniki badań naukowych

Opieka nad kobietą w czasie porodu normalnego

Normalny poród zaczyna się w sposób spontaniczny; niskie ryzyko występuje na początku i utrzymuje się do końca porodu. Dziecko rodzi się spontanicznie w ułożeniu główkowym, pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Po porodzie matka i dziecko są w dobrym stanie zdrowia.
Raport grupy roboczej Światowej Organizacji Zdrowia, 1997 r. (fragmenty)
Pełen tekst niniejszego raportu, w języku angielskim i francuskim, jest dostępny na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.

Czytaj więcej: Opieka nad kobietą w czasie porodu normalnego

Ryby nie widzą wody: potrzeba humanizacji porodu

Humanizacja porodu oznacza zrozumienie, że rodząca kobieta jest istotą ludzką, a nie urządzeniem lub pojemnikiem, z którego wyjmuje się noworodka. Okazywanie kobietom - połowie ludzkości - ich niższości i nieprzystosowania poprzez odbieranie im władzy nad porodem jest dramatem dla każdego społeczeństwa. Innymi słowy: uznanie kobiety jako ważnej i wartościowej ludzkiej istoty oraz stworzenie warunków, by doświadczenie porodu umacniało ją i dawało spełnienie, jest sprawą absolutnie zasadniczą, ponieważ to czyni kobietę silną, a dzięki niej silne staje się społeczeństwo.

Czytaj więcej: Ryby nie widzą wody: potrzeba humanizacji porodu

Poród w wodzie

Woda jest środowiskiem bliskim człowiekowi. Od dawna i w wielu kulturach była nieodzownym elementem w przebiegu porodu. Również dziś wiele kobiet chętnie korzysta z pomocy, jaką jest zanurzenie się w ciepłej wodzie, nawet jeśli ma to być tylko godzina lub dwie poprzedzające założenie planowanego znieczulenia zewnątrzoponowego. Są kobiety, które cały poród spędzają w wannie i tam rodzą swoje dziecko.

Czytaj więcej: Poród w wodzie

Obok ciała. Jak i dlaczego rodzi Barbetka, Klientka i Sierotka Marysia?

Poród jest wydarzeniem sytuującym się między naturą i kulturą. Już Adrienne Rich podkreślała, że uwarunkowane kulturowo znaczenie porodu jest nierzadko trudniejsze do udźwignięcia niż sam poród jako fakt biologiczny, dlatego też - z racji swojego wykształcenia i zawodu - chciałabym podjąć ten właśnie kulturowy aspekt narodzin, pokazać - dużym uproszczeniu i uogólnieniu - niektóre mechanizmy społeczno-kulturowe, warunkujące kształt, jakość i styl porodu współczesnych kobiet: Barbetek, Klientek (Profesjonalistek) i Sierotek.

Czytaj więcej: Obok ciała. Jak i dlaczego rodzi Barbetka, Klientka i Sierotka Marysia?

Narodziny ludzkiego ssaka

Wszystkie ssaki przychodzą na świat dzięki uwolnieniu się kaskady hormonów. Kluczową rolę odgrywa jeden z nich - oksytocyna. To ona wywołuje skurcze macicy, które są niezbędne, aby urodzić dziecko, a potem łożysko. Jest także zaangażowana w proces powstawania relacji emocjonalnej między matką a dzieckiem - jest jednym z podstawowych składników swoistego "koktajlu miłości", którego innymi elementami są także endorfiny, prolaktyna, wazopresyna i katecholaminy. Wszystkie ssaki mogą także uwalniać inny,  "ratunkowy" hormon - adrenalinę. Jest ona wydzielana przede wszystkim w sytuacji zagrożenia i blokuje uwalnianie oksytocyny.

Czytaj więcej: Narodziny ludzkiego ssaka

Obraz porodu

O tym, że poród nie jest zwykłym wydarzeniem, a ludzie odbierają go jako coś ważnego, tajemniczego, a nawet pełnego mistycyzmu, świadczy ilość krążących na jego temat opowieści. Nie dotyczy to jednego kręgu kulturowego, ale jest obecne wszędzie na świecie. Także w Polsce można spotkać wiele przesądów związanych z ciążą i porodem. Współczesnym kobietom może się wydawać śmieszne, że np. myszy zjedzą cały dobytek temu, kto nie nakarmi głodnej kobiety w ciąży, ale bardzo chętnie zastępują tego rodzaju opowiastki innymi, bardziej "nowoczesnymi". Żeby się o tym przekonać wystarczy posłuchać rozmów w kolejce do gabinetu ginekologa...

Czytaj więcej: Obraz porodu

Czułe położnictwo - wspieranie naturalnego przebiegu porodu

Poród jest jednym z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Jest to czas ogromnego wysiłku, ale także ogromnej wrażliwości i niepowtarzalnych emocji. Dlatego tak ważne jest zapewnienie każdej rodzącej jak najlepszych warunków, indywidualne traktowanie, troska i czułość ze strony otaczających osób.

Położna jest dla rodzącej kobiety najważniejsza, jest jej pomocnikiem i przewodnikiem. Można pomóc kobiecie pomyślnie przejść przez poród stosując pewne proste, naturalne metody, które nieraz pozwolą uniknąć medycznej interwencji.

Czytaj więcej: Czułe położnictwo - wspieranie naturalnego przebiegu porodu

sasakawa copy

sasakawa copy

konferencje2018.jpg

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe