Pierwszy kontakt po cięciu cesarskim

Tagi: cesarskie cięcie | pierwszy kontakt

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby po cięciu cesarskim, przeprowadzonym w znieczuleniu ogólnym, zastosować kontakt „skóra do skóry", jak tylko będzie to możliwe. Najkorzystniejszą sytuacją byłoby, gdyby taka możliwość wystąpiła do dwóch godzin po porodzie (ważne jest, aby matka była zdolna do świadomego kontaktu z dzieckiem i reagowania na jego potrzeby). W przypadku zastosowania znieczulenia przewodowego (do kręgosłupa) już na sali porodowej po oględzinach dziecka mama powinna mieć możliwość przywitania się z dzieckiem, przyjrzenia się noworodkowi, przytulenia policzka do jego buzi.

Wczesny kontakt u kobiety znieczulanej przewodowo powinien rozpocząć się jeszcze na sali operacyjnej i trwać nieprzerwanie (co najmniej 1 godzinę) do zakończenia pierwszego karmienia. Pomimo, iż w większości przypadków dość trudno jest przeprowadzić w warunkach sali operacyjnej pełen pierwszy kontakt, czyli pozostawić dziecko w kontakcie ciała do ciała z matką, istnieją placówki, gdzie jest to możliwe. Często jednak procedura ta musi być ograniczona ze względów praktycznych i medycznych.

 

Innym rozwiązaniem jest przekazanie dziecka, na czas zamykania powłok brzusznych mamy, ojcu, aby to on nawiązał z dzieckiem pierwszy kontakt „ciało do ciała". Badania pokazują, że stworzenie warunków do kangurowania i zachęcenie ojca do pozostania z nagim dzieckiem przytulonym do jego nagiej klatki piersiowej, wpływa pozytywnie na stan dziecka – noworodek mniej płacze i łatwiej zasypia. Autorzy wielu badań sądzą, że ze względu na uspokajające dziecko działanie, w przypadku gdy ze względów zdrowotnych dochodzi do separacji dziecka z matką, to ojciec powinien być traktowany jako główny opiekun dla dziecka.

Po przewiezieniu matki salę pooperacyjną, gdy tylko jej stan na to pozwala, powinno się wdrożyć wczesny kontakt z dzieckiem. Powinien on przebiegać tak, jak kontakt po porodzie naturalnym, mimo jego opóźnienia w czasie. Dziecko powinno być rozebrane i przytulone do nagiego ciała matki, aby mogło swobodnie odszukać pierś matki.

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe