Szkoła rodzenia - dlaczego warto

Tagi: ciąża | poród | poród aktywny | szkoła rodzenia

Poród i to, co po nim, to WIELKIE NIEZNANE. Warto pójść do szkoły rodzenia, by temu, co Cię czeka, nadać bardziej konkretny kształt, abyś wiedziała, czego spodziewać się w czasie porodu, umiała radzić sobie ze skurczami i oddechem, uwierzyła we własne siły.

Szkoły różnią się między sobą w sposobie ujęcia tematów, ich treści. Program typowej szkoły obejmuje cykl wykładów o rozwoju wewnątrzmacicznym dziecka, o przebiegu ciąży, porodu i połogu; wprowadza w tajniki naturalnego karmienia, zawiera też praktyczną naukę opieki nad noworodkiem, jego kąpieli i pielęgnacji. W wielu szkołach rodzenia w czasie zajęć można zwiedzić oddział położniczy. Wykładowcy starają się nauczyć kobiety odpowiednich zachowań, sposobów oddychania i parcia.  

W dużych miastach masz większy wybór - działa tam zwykle kilka szkół, przyszpitalnych i prywatnych. Trudniej jest w mniejszych miejscowościach. Ale i w nich, obok przyszpitalnej szkoły, powstaje coraz więcej szkół prywatnych. Szkoły przeważnie są płatne , iestety, Narodowy Fundusz Zdrowia ich nie refunduje. W niektórych miastach szkoły rodzenia finansowane są przez samorząd - dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z takiego programu.

Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej zacząć pod koniec II i w III trymestrze ciąży. Zawczasu dowiedz się, kiedy prowadzone są zapisy do grupy, która najbardziej Ci odpowiada. Zanim wybierzesz szkołę, zastanów się, jakie są Twoje wobec niej oczekiwania, a także, gdzie będziesz rodzić, sama czy z bliską osobą. Poproś znajomych o opinię. Obejrzyj strony internetowe, zadzwoń do kilku szkół i porozmawiaj z osobami, prowadzącymi kurs - zapytaj, jak duże są grupy, gdzie odbywają się zajęcia, jaki jest ich program? Jeżeli planujesz poród w domu lub zależy Ci na porodzie z minimalną liczbą ingerencji medycznych, dowiedz się, jakie poglądy na ten temat mają prowadzący. Jeżeli chciałabyś zawrzeć bliższe znajomości, wybierz szkołę, w której grupy są małe. Być może chciałabyś na zajęcia przychodzić z mamą lub przyjaciółką, dowiedz się, jak prowadzący zapatrują się na towarzystwo osób innych niż ojciec dziecka. W niektórych szkołach, najczęściej przyszpitalnych, w czasie zajęć masz okazję poznać osoby, pracujące na oddziale ? niektóre z nich być może będą asystować przy Twoim porodzie. Poczujesz się wtedy raźniej.

Wiele szkół oferuje także spotkania po porodzie, grupy wsparcia dla matek karmiących, naukę masażu niemowlęcego oraz gimnastykę w połogu.

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe