6 zasad wspierajacych przebieg normalnego porodu

Tagi: EBM | medycyna oparta na dowodach | medykalizacja | poród | poród aktywny

lamaze"6 zasad wspierania normalnego przebiegu porodu" zostało opracowanych przez  pozarządową organizację Lamaze International. Misją Lamaze jest promocja naturalnego podejścia do ciąży, porodu i wczesnego rodzicielstwa. Organizacja zajmuje się przygotowaniem par do pordu i szeroko rozumianą edukacją, zarówno rodziców, jak i profesjonalistów pracujących z kobietami w ciąży i młodymi mamami.

"6 Zasad wspierania normalnego przebiegu porodu" opiera się na najnowszych badaniach naukowych, zgodnie z zasadą "Opieki opartej na dowodach" (Evidence-based care), która oznacza używanie najlepiej udokumentowanych danych o bezpieczeństwie stosowanych leków, procedur i sposobów postępowania. Artykuły zostały zrewidowane w 2009 roku.

Poród normalny, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, przebiega o czasie (pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży), w sposób spontaniczny, niskie ryzyko występuje na początku i utrzymuje się do końca porodu. Po porodzie matka i dziecko są w dobrym stanie zdrowia.

Polski czytelnik powinien wziąć pod uwagę, że "6 Zasad" powstało w Stanach Zjednoczonych, i odnosi się w wielu punktach do amerykańskiej opieki okołoporodowej. Warto jednak zaznaczyć, iż niektóre problemy, do jakich nawiązują autorki opracowania, aktualne są również dla Polski - przede wszystkim medykalizacja porodu fizjologicznego. Zasady są wspaniałym źródłem wiarygodnej wiedzy o stosowanych także w naszych szpitalach procedurach i zwyczajach. Dostarczają mnóstwa merytorycznych argumentów, dlaczego, i w jaki sposób, zabiegac o to, aby poród przebiegał w sposób niezakłócony niepotrzebnymi interwencjami medycznymi.

 

6 zasad wspierających przebieg normalnego porodu:

Zasada Pierwsza - Pozwól, aby poród sam się rozpoczął (.pdf)

Zasada Druga - Spaceruj, poruszaj się i zmieniaj pozycje w czasie porodu (.pdf)

Zasada Trzecia - Korzystaj ze wsparcia bliskiej osoby, przyjaciółki lub douli (.pdf)

Zasada Czwarta - Unikaj interwencji nie uzasadnionych medycznie (.pdf)

Zasada Piąta - Unikaj leżenia na plecach w trakcie porodu i wypieraj dziecko zgodnie z potrzebą parcia (.pdf)

Zasada Szósta - Niech mama i dziecko przebywają razem - to najlepsze, co można zrobić dla mamy, dziecka i dla udanego karmienia piersią (.pdf)

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe