Rytm i tempo porodu

Tagi: poród

Każda kobieta rodzi w sobie właściwy sposób, każdy poród przebiega w innym tempie i rytmie. U niektórych kobiet poród zaczyna się wyraźnymi skurczami, postępuje równo i dynamicznie. U innych rodzących słabe, niebolesne skurcze mogą trwać wiele godzin, a poród ma wyraźne momenty przyspieszenia i zwolnienia. Każdy z tych scenariuszy jest prawidłowy. Najważniejszym wyznacznikiem jest dobry stan matki i dziecka. W położnictwie opartym na wynikach badan naukowych coraz częściej odchodzi się od przekonania, że poród musi zakończyć się w określonym czasie (np. w ciągu 12 godzin), niemniej orientacyjnie przyjmuje się, że w większości porodów rozwieranie się szyjki następuje w tempie około 0,3 - 0,5 cm na godzinę.

Postęp porodu
Postęp porodu można rozpoznać na wiele sposobów, a badanie wewnętrzne jest tylko jednym z nich. Wraz z postępem porodu zmienia się rodzaj, siła, długość i częstość odczuwanych przez ciebie skurczy. Zmienia się także Twoje zachowanie i stan emocjonalny: na początku będziesz podekscytowana, później coraz bardziej skupiona na sobie i na pracy z własnym ciałem. Na końcu I okresu może przyjść zniechęcenie, zagubienie, rezygnacja, a w II okresie porodu przypływ energii i gotowość do działania. Twoja położna może ocenić, jak szybko postępuje poród na podstawie zmian w Twoim ciele: zmiany tętna, wyglądu krocza czy barwy głosu, pojawienia się wymiotów, odejścia płynu owodniowego. Postęp porodu ocenić też można obserwując usytuowanie dziecka w kanale rodnym (położna będzie wysłuchiwać tętna dziecka coraz niżej).

Co możesz zrobić, aby Twój poród przebiegał we właściwym dla Ciebie tempie i rytmie?

 • ­Zapisz się do szkoły rodzenia. Zdobędziesz wiedzę, poznasz mechanizmy kierujące procesem porodu, dowiesz się, co wpływa pozytywnie na jego przebieg, a czego powinnaś unikać.
 • Jeśli to możliwe, jeszcze przed porodem zapoznaj się z położną, która będzie Ci towarzyszyła.
 • Jeśli chcesz rodzić w szpitalu, odwiedź co najmniej raz oddział, który wybrałaś. Porozmawiaj z położnymi, obejrzyj salę porodową.
 • Nie jedź do szpitala, gdy tylko pojawią się pierwsze skurcze. Jeśli czujesz się dobrze i nie obserwujesz żadnych niepokojących objawów, dużo korzystniejsze dla Ciebie będzie, jeśli we wczesnej fazie pozostaniesz w domu.
 • Nie niepokój się, gdy po przybyciu do szpitala skurcze zmniejszą się lub nawet zanikną. To reakcja na stres związany ze zmianą otoczenia, tzw. efekt izby przyjęć. Gdy oswoisz się z nową sytuacją i rozluźnisz - skurcze znów powrócą.
 • W czasie porodu bądź aktywna - zmieniaj pozycje, ruszaj się, spaceruj, korzystaj z piłki, worka sako, prysznica lub wanny.
 • Dostosuj sposób oddychania do częstotliwości i intensywności skurczy. Pamiętaj o długim, świadomym wydechu, który rozluźni Cię i pomoże Ci radzić sobie z bólem.
 • W przerwach między skurczami staraj się jak najpełniej zrelaksować.
 • Poproś osobę towarzyszącą, aby zadbała o to, by niepotrzebne bodźce nie rozpraszały Twojej uwagi (zgasiła jaskrawe światło, zamknęła drzwi, okryła Cię kocem, poprosiła zbędne osoby, aby wyszły z sali etc.).
 • Pij i jedz w trakcie porodu - przy niedoborach energetycznych nie będziesz miała siły, a skurcze przestaną być efektywne.
 • Wypróbuj najpierw niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu zanim poprosisz o farmakologiczne, które często wydłużają czas porodu i zaburzają jego rytm.
 • W okresie parcia staraj się przyjąć jak najbardziej wertykalną pozycję, przyj zgodnie z rytmem skurczów.

Lekarz lub położna mogą zdiagnozować brak postępu porodu, gdy:

 • Tempo rozwierania szyjki jest mniejsze niż 0,5 cm na godzinę po 4 godzinach porodu.
 • II okres porodu trwa ponad 2 godziny, a dziecko nie przesuwa się w kanale rodnym.
 • Silne, nie dające się powstrzymać parcie trwa ponad godzinę i jest nieefektywne.

W takich przypadkach najczęściej podaje się kroplówkę z syntetycznym hormonem oksytocyną, która ma za zadanie zwiększyć częstość i siłę skurczów macicy.


Podobnie jak w przypadku wszelkich innych zabiegów medycznych, personel szpitala ma obowiązek poinformować Cię o zamiarze przyspieszenia porodu przy użyciu kroplówki z oksytocyną lub innych metod, oraz uzyskać Twoją zgodę na te działania. Powinnaś otrzymać pełną i wyczerpującą informację o stanie zdrowia Twoim i dziecka, wskazaniach do interwencji, a także o jej korzyściach i możliwych negatywnych konsekwencjach.


Poród może ulec spowolnieniu lub zatrzymaniu z powodu silnego stresu, poczucia osamotnienia, braku możliwości picia i jedzenia, braku możliwości poruszania się i przyjmowania dogodnej pozycji, braku intymności.

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe