Towarzyszyć przy porodzie

Tagi: osoba towarzysząca | poród | poród aktywny

Dawniej kobiety zawsze rodziły w otoczeniu bliskich z rodziny lub społeczności. Wsparcie dawało rodzącej siłę do zmagania się z kolejnymi skurczami. Współcześnie wiele badań naukowych potwierdza, że obecność bliskiej osoby wpływa zdecydowanie pozytywnie na przebieg i czas trwania porodu oraz zmniejszenie odczuwania bólu. Dlatego warto te wielkie emocje, trud i ból, dzielić z bliską osobą.

Wskazówki dla Ciebie

Zastanów się czy chcesz, aby ktoś bliski towarzyszył Ci przy porodzie, Jeśli tak, to kogo chciałabyś mieć przy sobie - męża, przyjaciółkę, siostrę? To Twoja decyzja! Nie ulegaj modzie czy sugestiom koleżanek, ważne, by była to osoba, przy której czujesz się bezpiecznie. Omów z nią szczegółowo swoje oczekiwania, powiedz na czym Ci szczególnie zależy w przebiegu porodu, a czego byś nie chciała. Razem przygotujcie się do porodu w szkole rodzenia. Odwiedźcie wspólnie szpital, porozmawiajcie z położną. Osoba towarzysząca jest często łącznikiem z personelem, zwłaszcza w tych momentach porodu, gdy jesteś całkowicie skoncentrowana na skurczach. Wspólnie zapakujcie szpitalną torbę, aby osoba towarzysząca wiedziała, gdzie są dokumenty i rzeczy, których będziesz potrzebowała.
Wskazówki dla Osoby Towarzyszącej
Zanim podejmiesz decyzje o towarzyszeniu w porodzie, zastanów się, czy tego chcesz. Czy jesteś gotowy/gotowa na sytuację, w której trzeba wspierać, towarzyszyć, ale nie narzucać się? Nie jest do tego potrzebna wiedza medyczna, ale cierpliwość, empatia i czułość. W różnych momentach porodu Ty także będziesz przeżywać silne emocje - radość, ekscytację, wzruszenie, ale także lęk i bezradność. Pamiętaj, że nie możesz zabrać bólu bliskiej Ci osobie, ale już sama Twoja obecność  pomaga złagodzić ten ból. Wiedza o przebiegu porodu i jego fazach pomoże Ci zrozumieć, co czuje rodząca, warto więc skorzystać z zajęć w szkole rodzenia

W czasie porodu możesz pomóc rodzącej na wiele sposobów, między innymi:masaz-plecow-z-mezem_new
  • masować okolice kości krzyżowej, rozluźniać napięte miejsca,
  • podawać wodę do picia, ocierać pot z czoła, podać ręcznik do wytarcia,
  • pilnować oddychania,
  • pomagać w zmianie pozycji,
  • zawołać położną, odpowiadać na pytania zadawane przez personel,
Może okazać się, że rodząca nie potrzebuje żadnej aktywnej pomocy, wtedy trzeba po prostu być przy niej.

sasakawa copy

sasakawa copy

http://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe