Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej

Co Minister Zdrowia zapewnia każdej kobiecie, czyli kieszonkowy przewodnik po Standardzie Opieki Okołoporodowej

Od 1 stycznia 2019 roku opiekę okołoporodową reguluje bardzo ważny dokument - STANDARD ORGANIZACYJNY OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ*. Standard to nic innego jak pewien wzorzec, przyjęta norma. Dotyczy to także modelu organizacji i jakości opieki medycznej, którą otrzymujemy w szpitalu podczas ciąży, porodu fizjologicznego, połogu oraz opieki nad naszym nowo narodzonym dzieckiem.

Czytaj więcej: Co Minister Zdrowia zapewnia każdej kobiecie, czyli kieszonkowy przewodnik po Standardzie Opieki...

Część 1 – ciąża

Niezależnie od tego, czy ciąża to spokojny czas oczekiwania, czy okres pełen obaw i frustracji, bez względu na to, czy rozkwitamy, czy czujemy się fatalnie, nie jest ważne, ile mamy lat, pieniędzy i czy mamy partnera u boku. Niezależnie od tego wszystkiego jesteśmy w ciąży i oprócz miejsca w kolejce mamy także wiele innych praw i przywilejów, a służba zdrowia z kolei ma liczne obowiązki opiekując się nami.

Czytaj więcej: Część 1 – ciąża

Część 2 - poród

Głównym celem Standardu jest rzecz jasna to, abyśmy cało, zdrowo i  bezpiecznie spotkały się z naszym dzieckiem po drugiej stronie brzucha. Dlatego ważne jest, aby osoba prowadząca i przyjmująca poród wykonywała swoje zadania i procedury zgodnie z praktyką medyczną opartą na faktach. Te mówią między innymi, że podczas porodu ilość interwencji medycznych powinna być ograniczona do minimum. To znaczy, że powinny być one stosowane tylko w sytuacjach, w których jest to konieczne i medycznie uzasadnione, a nie rutynowo, czyli automatycznie, często, bez zastanowienia. W razie takiej konieczności, my – rodzące, powinnyśmy zostać o tym fakcie poinformowane.

Czytaj więcej: Część 2 - poród

Część 3 – opieka nad noworodkiem, połóg i laktacja

Okres poporodowy także znalazł się w Standardzie Opieki Okołoporodowej i bardzo dobrze, ponieważ jest to czas, który potrafi zapewnić nie mniej ekstremalne wrażenia niż sam poród. Połóg trwa 6 tygodni, podczas których nasz organizm wraca do równowagi po porodzie. Ale faktycznie, zarówno ciało jak i umysł potrzebują więcej czasu, aby dojść ze sobą do porozumienia. Również,  pomimo ogromnego szczęścia, jakim niewątpliwie jest powitanie dziecka na świecie, to w tym czasie szczególnie potrzebujemy wsparcia.

Czytaj więcej: Część 3 – opieka nad noworodkiem, połóg i laktacja

Infografika o Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej

 Plik PDF (klik)

SO3 zdjecie

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe