Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej

Co Minister Zdrowia zapewnia każdej kobiecie, czyli kieszonkowy przewodnik po Standardzie Opieki Okołoporodowej

Od 1 stycznia 2019 roku opiekę okołoporodową reguluje bardzo ważny dokument - STANDARD ORGANIZACYJNY OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ*. Standard to nic innego jak pewien wzorzec, przyjęta norma. Dotyczy to także modelu organizacji i jakości opieki medycznej, którą otrzymujemy w szpitalu podczas ciąży, porodu fizjologicznego, połogu oraz opieki nad naszym nowo narodzonym dzieckiem.

Czytaj więcej: Co Minister Zdrowia zapewnia każdej kobiecie, czyli kieszonkowy przewodnik po Standardzie Opieki...

Część 1 – ciąża

Niezależnie od tego, czy ciąża to spokojny czas oczekiwania, czy okres pełen obaw i frustracji, bez względu na to, czy rozkwitamy, czy czujemy się fatalnie, nie jest ważne, ile mamy lat, pieniędzy i czy mamy partnera u boku. Niezależnie od tego wszystkiego jesteśmy w ciąży i oprócz miejsca w kolejce mamy także wiele innych praw i przywilejów, a służba zdrowia z kolei ma liczne obowiązki opiekując się nami.

Czytaj więcej: Część 1 – ciąża

Część 2 - poród

Głównym celem Standardu jest rzecz jasna to, abyśmy cało, zdrowo i  bezpiecznie spotkały się z naszym dzieckiem po drugiej stronie brzucha. Dlatego ważne jest, aby osoba prowadząca i przyjmująca poród wykonywała swoje zadania i procedury zgodnie z praktyką medyczną opartą na faktach. Te mówią między innymi, że podczas porodu ilość interwencji medycznych powinna być ograniczona do minimum. To znaczy, że powinny być one stosowane tylko w sytuacjach, w których jest to konieczne i medycznie uzasadnione, a nie rutynowo, czyli automatycznie, często, bez zastanowienia. W razie takiej konieczności, my – rodzące, powinnyśmy zostać o tym fakcie poinformowane.

Czytaj więcej: Część 2 - poród

Część 3 – opieka nad noworodkiem, połóg i laktacja

Okres poporodowy także znalazł się w Standardzie Opieki Okołoporodowej i bardzo dobrze, ponieważ jest to czas, który potrafi zapewnić nie mniej ekstremalne wrażenia niż sam poród. Połóg trwa 6 tygodni, podczas których nasz organizm wraca do równowagi po porodzie. Ale faktycznie, zarówno ciało jak i umysł potrzebują więcej czasu, aby dojść ze sobą do porozumienia. Również,  pomimo ogromnego szczęścia, jakim niewątpliwie jest powitanie dziecka na świecie, to w tym czasie szczególnie potrzebujemy wsparcia.

Czytaj więcej: Część 3 – opieka nad noworodkiem, połóg i laktacja

Infografika o Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej

 Plik PDF (klik)

SO3 zdjecie

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe