Nasza Fundacja obchodzi w tym roku 25 lat! Taki jubileusz to ważny moment, jednocześnie wciąż jest wiele do zrobienia i nie spoczywamy na laurach. Szczególnie teraz w czasie pandemii. Z okazji 25-lecia Fundacji stworzyłyśmy stronę jubileuszową, by pokazać Wam, jak to wszystko było, skąd pomysł na “rodzenie po ludzku” i ile w tej kwestii udało się nam wspólnie zrobić. Wspólnie, bo przez te 25 lat towarzyszło Fundacji tysiące kobiet, położnych, osób wspierających. Bez nich ta zmiana, która się zaczęła wraz z pierwszą akcją "rodzić po ludzku", nie byłaby możliwa.
Jubileusz to też dobry moment, żeby się zatrzymać na chwilę i objąć refleksją Dekalog “rodzenia po ludzku”, który powstał 25 lat temu. Walczymy o to, żeby nasz Dekalog nie był tylko abstrakcyjnym prawem, takim na papierze. Chcemy, żeby te zasady były przestrzegane. Zapraszamy na stronę jubileuszową i poznanie Dekalogu w nowej odsłonie: Dekalog “rodzenia po ludzku”.
Chcemy poznać też Wasze opinie o Dekalogu. Jeżeli uważacie, że coś należy w nim zmienić napiszcie nam o tym: ankieta "Co to znaczy dla Ciebie "rodzić po ludzku"
Będziemy świętować początek jubileuszu w swoich domach, które rok temu stały się też miejscem naszej pracy. Będziemy działać dalej, słuchać kobiet, wspierać je i reagować gdy dzieje im się krzywda. Będziemy nadal pytać, czego potrzebują rodzące i młode matki. Będziemy czujnie patrzeć na ręce osobom decyzyjnym i naciskać na wprowadzanie zmian.
Świętujcie z nami! Zróbcie sobie kawę, weźcie ciastko i zajrzyjcie na stronę 25-lecia Fundacji. Przeczytajcie o naszej historii, obejrzyjcie zdjęcia z ważnych momentów, z salonów i od kuchni. Zobaczycie jak zmieniał się nasz zespół przez te 25 lat, posłuchacie o tym dlaczego jesteśmy w Fundacji i jakie mamy fundacyjne marzenia. Zapraszamy!
Bądźcie z nami!
Drogie położne, lekarki, lekarze! Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety na temat pracy w pandemii na salach porodowych i oddziałach położniczych. Zależy nam, żeby się dowiedzieć, co Wam pomogło, a co utrudniało pracę w pandemii, na kogo mogliście liczyć, a co zawiodło. Jak wyglądały relacje z kobietami, a jak z przełożonymi? Czego się obawialiście? Co powinno zostać poprawione na przyszłość? Zależy nam na usłyszeniu Waszego głosu!
Zdaniem Fundacji sala porodowa nie jest miejscem ogólnodostępnym, a co z tym związane, kobieta rodząca w I, II lub III okresie porodu nie jest zobligowana do zasłaniania nosa ani ust. Wysłałyśmy nasze stanowisko do dyrektorów wszystkich szpitali w Polsce.
Dobre wieści! Przywrócone zostały od 1 marca br. porody z osobą towarzyszącą w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lublinie. Nasza interwencja u Wojewody Lubelskiego i w Urzędzie Marszałkowskim poskutkowała.
Kobiety w Bielsko-Białej wzięły sprawy w swoje ręce i aktywnie piszą do dyrektorów szpitali i Rzecznika Praw Pacjenta wnioski o wznowienie porodów rodzinnych. W całym mieście nie ma żadnego szpitala, który by to umożliwiał.
Otrzymałyśmy od Was liczne skargi związane z niedostępnością porodów rodzinnych w województwie podkarpackim. Informowałyście nas, że jeszcze w styczniu w żadnym szpitalu w regionie nie były możliwe porody rodzinne!!! Skontaktowałyśmy się z prawie wszystkimi szpitalami w regionie i jedynie dwa z nich planowały przywrócenie porodów rodzinnych.
Fundacja rozpoczęła realizację nowego projektu "Na straży praw rodzących w czasach kryzysu." W ramach projektu przeprowadzony zostanie monitoring sytuacji w szpitalach i na oddziałach położniczych oraz przestrzegania praw pacjenta i Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej w Polsce w czasie pandemii COVID-19.
Jezeli urodziłaś w czasach pandemii wypełnij ankietę: ANKIETA
Zebrane doświadczenia 8 tys. kobiet, personelu medycznego oraz szpitali pozwolą na przygotowanie raportu o przestrzeganiu praw kobiet rodzących w czasie pandemii w 2020 r. W oparciu o wyniki i opracowane rekomendacje dla Ministra Zdrowia, konsultantów oraz szpitali, będą prowadzone działania rzecznicze dotyczące wdrożenia mechanizmów zapobiegających łamaniu praw człowieka w sytuacji pandemii lub kryzysów w przyszłości.
Równocześnie będzie prowadzony stały monitoring stanowienia prawa i sytuacji w szpitalach w 2021 r. przy wsparciu lokalnych aktywistek oraz będzie udzielane wsparcie prawne dla kobiet w czasie pandemii w 2021 r.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025. Ten dokument dotyczy nas wszystkich - wyznacza na kolejne 5 lat najważniejsze zadania na rzecz poprawy zdrowia a tym samym jakości życia.
Fundacja zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z apelem o zakwalifikowanie rodziców dzieci hospitalizowanych (nie będących wcześniakami) przebywających na oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka bezzwłocznie do szczepień przeciwko COVID-19.
Czytaj więcej: Szczepienia rodziców dzieci hospitalizowanych
Nasz zespół rozrasta się i działamy coraz prężniej. Potrzebujemy Ciebie do wsparcia w naszych działaniach komunikacyjnych. Jesteśmy organizacją pozarządową działającą od 25 lat na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Sprawdzamy, jak działają szpitale, jak przestrzegają praw pacjenta i Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej, jak traktowane są kobiety, ich dzieci. Staramy się interweniować tam, gdzie łamane jest prawo. Prowadzimy także działania edukacyjne skierowane do kobiet i personelu medycznego.Wierzymy, że warto w życiu się starać i ulepszać świat. Staramy się wcielać tę ideę w życie i działamy po to, żeby każda kobieta w Polsce mogła urodzić po ludzku – z poszanowaniem intymności i godności.
Czytaj więcej: Fundacja Rodzić po Ludzku poszukuje specjalisty/ki ds. komunikacji i działań PR.