Stanowisko Fundacji Rodzić po Ludzku w związku z opublikowaniem projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta numer z wykazu UD-255

W związku z ogłoszeniem na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta, Fundacja Rodzić po Ludzku z siedzibą w Warszawie zgłasza następujące uwagi do projektu ustawy oraz sposobu procedowania ustawy:

I. Organizacja konsultacji publicznych

Obowiązek przeprowadzenia szeroko zakrojonych konsultacji publicznych jest jedną z zasad wynikających z art. 2 ustawy zasadniczej oraz, realizowanej od lat w Polsce, koncepcji otwartego rządu. Szczegółowe zasady ich przeprowadzania zostały w ustawie o Radzie Ministrów oraz Regulaminie Sejmu.

Fundacja Rodzić po Ludzku sprzeciwia się procesowi przeprowadzania konsultacji publicznych bez uwzględnienia głosów organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zdrowia publicznego. W piśmie z dnia 22 lipca 2021 r. znak DLJ. 0210.1.2021.PR pośród podmiotów, które zaproszono do konsultacji znalazło się jedynie kilka organizacji pozarządowych, a wiele z tych, które na co dzień w swojej działalności podejmują tematykę jakości w opiece zdrowotnej, nie zostało uwzględnionych w procesie konsultacji. Brak udziału organizacji pozarządowych, które aktywnie zajmują się działaniem na rzecz poprawy jakości systemu opieki zdrowotnej, stanowi przykład wyłączenia z procesu ustawodawczego głosu obywateli i prowadzi do spadku udziału społeczeństwa obywatelskiego w procesie stanowienia prawa.

Czytaj więcej: Stanowisko Fundacji Rodzić po Ludzku w związku z opublikowaniem projektu ustawy o jakości w...

Wniosek do Ministra Zdrowia o podjęcie inicjatywy prawodawczej i działań nadzorczych związanych z opieką nad kobietami w przypadkach poronień i martwych urodzeń

22 sierpnia Fundacja złożywa wniosek do Ministra Zdrowia.

W związku z opublikowanymi 10 grudnia 2020 r. wynikami kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, której przedmiotem była ocena panujących w Polsce standardów „Opieki nad pacjentkami w przypadkach poronień i martwych urodzeń” (LKI.430.003.2020, nr ewid. 46/2020/P/20/063/LKI, dalej: „Wyniki”), wnoszę do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie następujących pilnych inicjatyw prawodawczych i nadzorczych:

1.  podjęcie inicjatywy prawodawczej w celu opracowania jednolitych i wiążących wszystkie szpitale publiczne i niepubliczne standardów (instrukcji) postępowania ze zwłokami dzieci martwo urodzonych i po poronieniu;

Czytaj więcej: Wniosek do Ministra Zdrowia o podjęcie inicjatywy prawodawczej i działań nadzorczych związanych...

Fundacja Rodzić po Ludzku zaprasza do pracy

Poszukujemy prawniczki/prawnika do prowadzenia działań prawnych, interwencyjnych i rzeczniczych Fundacji.

Zapraszamy do zespołu Fundacji Rodzić po Ludzku. Jesteśmy organizacją pozarządową działającą od ponad 22 lat na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Sprawdzamy jak działają szpitale, jak przestrzegają praw pacjenta i Standardów Opieki Okołoporodowej, jak traktowane są kobiety, ich dzieci, staramy się interweniować tam, gdzie łamane jest prawo. Prowadzimy także działania rzecznicze wobec decydentów w ochronie zdrowia. Walczymy o jawność na polskich porodówkach, a uzyskane informacje publikujemy na portalu www.gdzierodzic.info.

Przewidujemy dla Ciebie wiele wyjątkowych działań, które będziesz realizować samodzielnie oraz wspólnie z naszym zespołem. Będziesz odpowiedzialna/y za: udzielanie porad prawnych kobietom w ciąży i po porodzie, prowadzenie interwencji wobec placówek naruszających prawo, budowanie strategii działań interwencyjnych i rzeczniczych, pozyskiwanie informacji publicznej od instytucji, oraz pomoc w działaniach Fundacji. 

Oferujemy pracę w ciekawym zespole. Wierzymy, że warto się w życiu strać i ulepszać świat. Staramy się wcielać tę ideę w życie, a działamy po to, żeby każda kobieta w Polsce mogła urodzić po ludzku – z poszanowaniem intymności i godności. Chcemy i staramy się, by opieka okołoporodowa w Polsce odpowiadała na potrzeby kobiet i stawiała je w centrum, a prawa człowieka były respektowane we wszystkich placówkach. 

Jeśli jesteś osobą, która tak jak my wierzy, że każda kobieta ma prawo do godnego porodu, chcesz podejmować interwencje, walczyć o poprawę opieki okołoporodowej, to zgłoś się do nas. Zapraszamy do współpracy.

Wymagania: wykształcenie prawnicze, zainteresowanie kwestiami prawa medycznego oraz prawami człowieka, mile widziane doświadczenie w pracy. Niezbędna dobra komunikatywność, umiejętność organizacji pracy i współpracy zespołowej, biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie oraz umiejętności obsługi komputera: MS Office.

Warunki współpracy:

Oferujemy współpracę w wymiarze 80 godzin miesięcznie z wynagrodzeniem na poziomie 23-30 zł brutto za godzinę, w zależności od formy zatrudnienia. Forma zatrudnienia do uzgodnienia. 

Rekrutacja rozpoczyna się 05.08. 2021, a kończy 15.08.2021 r.

Prosimy o przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego w formacie PDF. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Oferty otrzymane lub uzupełniane po terminie nie będą rozpatrywane (decyduje data wpływu).

 

law-40007 1280 1

zdjęcie Pixabay.com  

Poszukujemy wykonawcy budowy nowej odsłony www.rodzicpoludzku.pl

Fundacja Rodzić po Ludzku poszukuje wykonawcy budowy nowej wersji strony www.rodzicpoludzku.pl. 

 

Nowa strona ma przede wszystkim wychodzić naprzeciw jej użytkownikom, jak i wspierać zespół Fundacji w realizacji codziennych zadań. 

Czytaj więcej: Poszukujemy wykonawcy budowy nowej odsłony www.rodzicpoludzku.pl

Projekt "Na straży praw rodzących w czasach kryzysu"

Fundacja w okresie od listopada 2020 r. do stycznia 2022 r. realizuje projekt "Na straży praw rodzących w czasach kryzysu". Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

W okresie od grudnia do marca zrealizowany został monitoring sytuacji w szpitalach i na oddziałach położniczych oraz przestrzegania praw pacjenta i Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej w Polsce w czasie pandemii COVID-19. Kobiety biorące udział w badaniu wypełniały ankietę o swoich doświadczeniach w ciąży, w trakcie porodu i pobytu w szpitalu w czasie pandemii COVID-19: ANKIETA DLA KOBIET. W monitoringu wzięło udział ponad 10 tys. kobiet, które rodziły w okresie marzec 2020-marzec 2021. 

Czytaj więcej: Projekt "Na straży praw rodzących w czasach kryzysu"

5 powodów, dla których rodzic powinien być przy dziecku w szpitalu

Najlepszy prezent dla malutkiego dziecka to dotyk i bliskość rodzica. Bezcenny, z ogromną mocą. Szczególnie dla wcześniaków, noworodków i niemowlaków przebywających w szpitalach. Dziś w Dzień Dziecka o tym bezcennym darze, jakim jest bliskość, przypominamy. Życzymy każdemu dziecku, żeby przychodząc na świat mogło poczuć tę bliskość. I o to walczymy nie tylko w Dzień Dziecka.

 

5 Reasons to Give to Charity 3

Pod naszą jesienną petycją „W obronie noworodków przebywających w szpitalach w Polsce” podpisało się 115 tys. osób. Po jej złożeniu w Ministerstwie Zdrowia sytuacja się poprawiła, ale nadal dostajemy sygnały, że Wam i Waszym dzieciom odbiera się tę bliskość. Wiemy, że to boli, że nic tego czasu nie jest w stanie zrekompensować. 

Działamy z Wami, izolacji dzieci od rodziców mówimy stanowcze „NIE”! Nieustannie apelujemy do szpitali o respektowanie wytycznych Ministerstwa Zdrowia, na które i Wy możecie się powoływać. Wykaz wytycznych znajdziecie tu: WYTYCZNE

Nie zostawiamy żadnej wiadomości bez reakcji! Piszcie do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. , nie poddawajcie się.


 

Projekt "Na straży praw rodzących w czasach kryzysu" jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. 

 

Active-citizens-fund4x

 

 

Zmieniamy porodówki dla każdej mamy

Zmieniamy porodówki dla każdej mamy 

 

Widzimy każdą z nich. Tę, która rodzi naturalnie i tę, która rodzi przez cesarskie cięcie. Tę, która rodzi w domu i tę, która rodzi ze znieczuleniem. Tę, która rodzi z mężem w szpitalu i tę, która rodzi z doulą. Tę, która karmi piersią i tę, która karmi butelką. 

Zmieniamy porodówki dla nich wszystkich. Od 25 lat w miejsca przyjazne mamom i ich rodzinom, gdzie nie będą oceniane ich potrzeby i wybory.

Najlepsze życzenia drogie Mamy!

 

 

Dekalog "Rodzenia po ludzku" ma 25 lat!

W 1997 r. spisaliśmy Dekalogu “Rodzenia po ludzku”, w którym zawarłyśmy wszystkie istotne dla nas wartości. W Dekalogu podkreślamy prawo każdej kobiety do opieki okołoporodowej opartej na szacunku, poszanowaniu jej godności, intymności i decyzji, o prawie do przygotowania się i urodzenia dziecka w zgodzie ze sobą, w wybranym miejscu z bliską osobą, do kontaktu z dzieckiem i rodziną bez ograniczeń. 

W 2011 r. Dekalog stał się obowiązującym prawem jako Standardy Opieki Okołoporodowej. Od tego czasu działamy, żeby był przestrzegany.

Zapraszamy na stronę 25lat.rodzicpoludzku.pl gdzie dowiesz się więcej co się kryje pod każdym z punktów Dekalogu.

iw 7 1

 

 

Co zrobiłyśmy w kwietniu?

Kwiecień był dla nas bardzo pracowity. Dziękujemy wszystkim osobom, które nam zaufały i zgłaszają się do nas ze swoimi problemami. Chcemy poprawiać sytuację w szpitalach, a możemy to robić dzięki informacjom, które nam przekazujecie. To Wasza odwaga, by mówić o trudnych i bolesnych doświadczeniach, jest początkiem każdej interwencji Fundacji.

Pamiętajcie, możeci nas wspierać w tym co robimy przekazując darowiznę, 1% podatku, organizując na Facebooku zbiórkę urodzinową. 

 184191627 10165197486530370 6052945992572826065 n

 

Działamy od 25 lat, żeby ciąża i poród były dobrym doświadczeniem. Zapraszamy do podróży przez ćwierćwiecze na stronę jublileuszową.

Szukamy osoby do współpracy na stanowisku księgowa/księgowy - do samodzielnego prowadzenia pełnej księgowości Fundacji z działalnością gospodarczą.

Oczekiwania:

- znajomość specyfiki działalności organizacji pozarządowych

- doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu księgowości fundacji z działalnością statutową i gospodarczą

- dobra znajomość zagadnień dotyczących sporządzania sprawozdań finansowych

- dobra znajomość zagadnień dotyczących rozliczeń podatkowych (PIT, CIT i VAT)

- dobra znajomość zagadnień płacowo-kadrowych (w tym rozliczeń z ZUS)

 

Opis stanowiska:

- forma zatrudnienia: umowa o pracę

- wymiar czasu pracy: niepełny, od ½ do ¾ etatu (do ustalenia)

- godziny pracy: możliwość elastycznego planowania godzin pracy

- miejsce pracy: Warszawa, siedziba Fundacji

- termin rozpoczęcia pracy: lipiec/sierpień b.r.

- możliwość rozwoju zawodowego

- możliwość współtworzenia Fundacji, wpływania na jej działania i rozwój

 

Zakres obowiązków:

- prowadzenie ksiąg rachunkowych i dokumentacji finansowej

- kontrola formalno - rachunkowa oraz dekretacja dokumentów finansowych

- sporządzanie wymaganych przepisami prawa rozliczeń i deklaracji

- naliczanie wynagrodzeń i przygotowywanie list płac

- sporządzanie dokumentów z zakresu umów cywilno-prawnych

- sporządzanie deklaracji podatkowych oraz dokumentów zgłoszeniowych do ZUS

- prowadzenie akt osobowych pracowników

- prowadzenie ewidencji czasu pracy i urlopów pracowników

- obsługa rachunków bankowych

- opracowywanie sprawozdań finansowych dotyczących realizowanych przez Fundację projektów finansowanych z dotacji i grantów

- monitoring budżetu i płynności finansowej Fundacji

- sporządzanie raportów i zestawień na potrzeby Zarządu

- współpraca z Zarządem w zakresie oceny zgodności planowanych działań z przepisami podatkowymi

- współpraca z pracownikami Fundacji w celu sprawnej realizacji zadań

- archiwizowanie dokumentów księgowych

 

Sposób rekrutacji:

Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

W tytule maila prosimy wpisać: „rekrutacja księgowa/księgowy”.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 13 czerwca 2021 r. Oferty otrzymane lub uzupełniane po terminie nie będą rozpatrywane (decyduje data wpływu). Zgłoszenia rozpatrujemy na bieżąco. Zastrzegamy możliwość wcześniejszego zakończenia procesu rekrutacji lub jej przedłużenia. Odpowiemy tylko na wybrane oferty.

 

zdjecie ksiegowa

 

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe