Gdzie w Polsce rodzi się po ludzku? Który szpital polecają kobiety?

Fundacja Rodzić po Ludzku prezentuje nową odsłonę rankingu szpitalnych porodówek “Głos matek” na portalu GdzieRodzic.info

Ranking szpitalnych porodówek “Głos matek” powstaje na podstawie ankiet od kobiet i jest autorskim projektem Fundacji Rodzić po Ludzku. Jest to forma kontroli obywatelskiej. Opiera się na kryteriach opieki związanych z ideą akcji „Rodzić po ludzku”, poszanowaniu praw pacjenta i realizacją standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. 

 

 

insta gri1

 

Celem rankingu “Głos matek” jest wskazanie placówek przyjaznych matce i dziecku  oraz promowanie miejsc, w których kobieta może urodzić „po ludzku”. Dodatkowo ranking dostarcza szpitalom informacji zwrotnych o tym jak pracują, jak oceniają to kobiety i o jakie obszary trzeba zadbać. 

“Głos matek” jest oceną konsumencką kobiet i wynika z subiektywnych wrażeń dotyczących pobytu w placówkach medycznych. Wskazuje na poziom realizacji poszczególnych zapisów prawa oraz na jakość świadczonych usług. Nie jest oceną profesjonalizmu lekarzy i położnych w zakresie sztuki medycznej. To suma odpowiedzi kobiet na pytania o przygotowanie do porodu, doświadczenia z izby przyjęć, przebiegu porodu i pobytu na oddziale położniczym. 

W ankiecie są umieszczone pytania na temat opieki w obszarach: realizacji planu porodu, swobody rodzenia, kontaktu z dzieckiem po narodzinach, opieki podczas cięcia cesarskiego, pomocy w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, realizacji praw pacjenta, warunków w szpitalu, oceny postawy personelu, zadowolenia z opieki. Zawarto tam również pytania dotyczące wspomnień związanych ze sposobem traktowania kobiety przez personel oraz komunikacji z pacjentką. W każdym obszarze szpital ma możliwość uzyskania 100% spełnienia warunków realizacji prawa oraz standardów opieki. Do całościowej oceny zostały włączone także subiektywne oceny satysfakcji kobiet w wyżej wymienionych obszarach.

Jak to działa? Fundacja zbiera dane od kobiet  z anonimowej ankiety online dostępnej na stronie: ankieta.rodzicpoludzku.pl. Ankietę może wypełnić kobieta, która urodziła dziecko w ostatnich trzech latach kalendarzowych. Ranking jest narzędziem dynamicznym, dane są aktualizowane co 24 godziny na podstawie wpływających wypełnionych przez kobiety ankiet. Dzięki temu szpitale mają na bieżąco możliwość wprowadzania zmian u siebie na podstawie informacji płynących z ankiet, w obszarach, w których są niedociągnięcia. Zmieniając się, mają możliwość zaprosić kobiety do wybierania ich placówki i polecania jej innym kobietom.

Zapraszamy do zapoznania się z ankietą i z informacjami zawartymi w rankingu szpitalnych porodówek “Głos matek” na naszym portalu GdzieRodzic.info

Fundacja Rodzić po Ludzku to pozarządowa organizacja pożytku publicznego, działająca na rzecz kobiet w okresie okołoporodowymi. Jednym z głównych celów Fundacji jest, aby każda kobieta mogła urodzić swoje dziecko w godnych warunkach. Od lat na bieżąco monitorujemy placówki położnicze i sprawdzamy, jak respektowane są tam prawa kobiet. Wierzymy, że miarą człowieczeństwa jest to, w jaki sposób witamy na świecie dzieci i ich matki. Stoimy na straży tego, by to pierwsze spotkanie było jak najlepszym dla nich wydarzeniem. 

 

z poważaniem

Zespół Fundacji Rodzić po Ludzku

Zapraszamy  do kontaktu: Monika Piekarek, 

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

 

 

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe