ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA ZDROWIA I NASZ KOMENTARZ

Mamy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na naszą wspólną petycję w sprawie izolacji noworodków.  W naszej opinii Ministerstwo nie traktuje w sposób wystarczająco poważny ani głosów 115 tysięcy obywatel, ani tego co się dzieje z dziećmi i ich rodzicami na porodówkach. 

Uważamy, że postępowanie Ministerstwa Zdrowia i taka odpowiedź na okrutne praktyki separowania dzieci od matek w szpitalach są niewystarczające. Jest to dla nas jasny sygnał, że Ministerstwo nie stoi za kobietami i ich rodzinami. Brak zdecydowanej reakcji ze strony decydentów jest cichym przyzwoleniem na bezprawne i pozbawione naukowych podstaw ograniczanie praw rodziców i dzieci w dobie epidemii.

 

Stanowisko Ministerstwa to przyzwolenie na to, aby dzieci ponosiły konsekwencje za trudności organizacyjne i za brak działań ze strony decydentów. Trudno w tym momencie przewidzieć skutki społeczne tych decyzji. Wiemy jednak, że dla rodzin wcześniaków i innych hospitalizowanych noworodków wciąż przebywających w szpitalach najbliższe Święta nie będą wcale “rodzinne”. 

 

Sprzeciwiamy się także przenoszeniu pełnej odpowiedzialności za tę sytuację wyłącznie na dyrektorów szpitali i personel medyczny. To Ministerstwo jest organem decydującym o sposobie organizacji opieki zdrowotnej w Polsce i to Ministerstwo zobowiązane do stworzenia jasnych wytycznych, wsparcia w ich wdrażaniu oraz do egzekwowania ich przestrzegania. 

 

 

Co dalej?

My dalej będziemy pomagać Wam w pisaniu pism do szpitali, w angażowaniu Rzecznika Praw Pacjenta do interwencji w szpitalach, będziemy pomagać Wam w robieniu protestów  w szpitalach. Nie poddajemy się! W wielu miejscach zakazy te zostały zmienione, szpitale wprowadziły dodatkowe odwiedziny dla rodziców. Będziemy dalej walczyć o to, by w każdym miejscu w Polsce hospitalizowany noworodek mógł być ze swoją mamą!

 

 Z treścią odpowiedzi, możecie zapoznać się TUTAJ 

 

Tu możecie pobrać dokumenty  przydatne w walce o swoje prawa.

 

Zachęcamy także do przeczytania o interwencji RPP.

 

Potrzebujemy Waszego wsparcia, aby być niezależne i patrzeć instytucjom i władzy na ręce, sprawdzać 400 porodówek, interweniować, dawać Wam wsparcie i dostarczać informacji. Teraz, w okresie pandemii musimy być silne i skuteczne, prężnie działać dla Was i zmieniać porodówki. Jak możecie wspierać nasze działania?

☕️kawą czyli przekazując Fundacji raz w miesiącu darowiznę nr konta: 79 1560 0013 2353 7811 8000 0001,  https://gdzierodzic.info/wspieram/ 

możesz wesprzeć darowizną naszą zbiórkę "Na pomoc  matkom"   www.facebook.com/donate/567155160902294/ 

organizując zbiórkę na Facebooku z okazji narodzin dziecka lub swoich urodzin

www.facebook.com/fundacjarodzicpoludzku/fundraisers/ 

przekazując raz w roku 1% swojego podatku KRS: 0000 150 773

Jeżeli to w jakich warunkach rodzą się dzieci w Polsce, a kobiety zostają matkami jest dla Ciebie ważne, dorzuć cegiełkę, wpływaj na zmiany!

 

 

 

 

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe