Cesarskie cięcie

Na czym polega cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie jest to operacyjne rozwiązanie ciąży. Polega na przecięciu powłok brzusznych – skóry, mięśni, otrzewnej i mięśnia macicy – a następnie wydobyciu dziecka oraz łożyska. Cesarskie cięcie jest poważną operacją brzuszną, którą powinno się wykonywać tylko wtedy, gdy są ku temu istotne medyczne powody. Nie jest to „ułatwienie" dziecku przyjścia na świat. Każde dziecko jest tak wyposażone przez naturę, że poród fizjologiczny jest dla niego najlepszym rozwiązaniem, ponieważ stymuluje procesy adaptacji do nowych warunków poza ciałem matki.

Czytaj więcej: Na czym polega cesarskie cięcie?

Kiedy i dlaczego cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie może być PLANOWE lub NAGŁE. PLANOWE cięcie cesarskie wykonuje się najczęściej w okolicach 38. tygodnia ciąży, zazwyczaj w godzinach przedpołudniowych; w niektórych szpitalach istnieje możliwość obecności osoby towarzyszącej podczas tej operacji. Coraz więcej lekarzy na świecie uważa jednak, że należy czekać z wykonaniem planowego cięcia do pojawienia się skurczów. Zapobiega to jatrogennemu wcześniactwu (sytuacji, gdy dziecko rodzi się za wcześnie, gdyż np. termin porodu został nieprawidłowo wyznaczony).

Czytaj więcej: Kiedy i dlaczego cesarskie cięcie?

Przebieg operacji

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Czytaj więcej: Przebieg operacji

Pierwszy kontakt po cięciu cesarskim

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby po cięciu cesarskim, przeprowadzonym w znieczuleniu ogólnym, zastosować kontakt „skóra do skóry", jak tylko będzie to możliwe. Najkorzystniejszą sytuacją byłoby, gdyby taka możliwość wystąpiła do dwóch godzin po porodzie (ważne jest, aby matka była zdolna do świadomego kontaktu z dzieckiem i reagowania na jego potrzeby). W przypadku zastosowania znieczulenia przewodowego (do kręgosłupa) już na sali porodowej po oględzinach dziecka mama powinna mieć możliwość przywitania się z dzieckiem, przyjrzenia się noworodkowi, przytulenia policzka do jego buzi.

Czytaj więcej: Pierwszy kontakt po cięciu cesarskim

Samopoczucie po cięciu

Jak możesz czuć się po operacji? Pamiętaj, że cesarskie cięcie to poważna operacja brzuszna, naruszająca równowagę w Twoim organizmie i powrót do formy może zabrać Ci trochę czasu. Leki przeciwbólowe są podawane tak, abyś po około 8 godzinach od operacji mogła wstać z łóżka (dawki od bardzo silnych, do coraz słabszych, na końcu dawki są dostosowywane do potrzeb pacjentki).

Czytaj więcej: Samopoczucie po cięciu

Połóg po cięciu cesarskim

Choć cesarskie cięcie to poważna operacja, po której powrót do formy przebiega trochę inaczej niż po porodzie drogami natury, w macicy dzieje się to samo, co po fizjologicznym porodzie. Nie zdziw się więc, że pojawiło się krwawienie! Wiele z rad umieszczonych w artykule, dotyczącym połogu po porodzie drogami natury, przyda się także Tobie.

Czytaj więcej: Połóg po cięciu cesarskim

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe