Przebieg operacji

Tagi: cesarskie cięcie

Jak przebiega cesarskie cięcie?

1. Przygotowanie:

 

• Jeżeli cięcie cesarskie jest planowe, kobieta zgłasza się w wieczór, poprzedzający datę wyznaczonego zabiegu.

• Należy być na czczo i po północy nie wolno już pić.

• Pacjentka dostaje specjalny płyn do kąpieli i szpitalną koszulę, powinna umyć się wieczorem i rano przed zabiegiem. Konieczne jest ogolenie podbrzusza (miejsca w którym będzie wykonane nacięcie powłok brzusznych).

• Bezpośrednio przed operacją podłączana jest kroplówka z płynami elektrolitowymi i pacjentka przechodzi na blok operacyjny, gdzie ma zakładany cewnik do pęcherza moczowego.

• Gdy pojawia się konieczność wykonania nagłego cięcia cesarskiego, kobieta jest przygotowywana w miejscu, w którym wykryto wskazania do operacji - w izbie przyjęć lub na sali porodowej. Profilaktycznie zostaje jej podany antybiotyk, leki przeciwwymiotne i płyn neutralizujący kwas żołądkowy, przebierana jest w szpitalną koszulę oraz ma zakładany cewnik do pęcherza moczowego. Następnie przechodzi na blok operacyjny.

2. Założenie znieczulenia (najczęściej podpajęczynówkowego)

• Kobietę układa się w pozycji na boku lub znieczula się ją na siedząco, prosząc o wygięcie pleców w „koci grzbiet" (wówczas kręgi są maksymalnie oddalone od siebie, co ułatwia dostęp do przestrzeni podpajęczynówkowej). Po nakłuciu pleców, lek znieczulający podawany jest cieniutkim cewnikiem – giętką rurką o średnicy ok. 1 mm.

• Po założeniu znieczulenia, kobieta jest układana na wznak, z rozłożonymi, na specjalnych podpórkach, rękami.

• Następnie podłączana jest aparatura, monitorująca parametry życiowe pacjentki (ciśnienie krwi, tętno, temperatur oraz saturację, czyli wysycenie krwi tlenem).

3. Przebieg operacji

• Pole operacyjne – czyli brzuch rodzącej – oddzielane jest parawanem, dezynfekowane oraz okładane jałowymi serwetami.

• Następnie lekarz wykonuje nacięcie kolejno wszystkich warstw powłok brzusznych, aż do mięśnia macicznego. Uwaga! Nacięcie wykonuje się w dolnym odcinku, na granicy aktywnej (tej, która się kurczy) i nieaktywnej części macicy (dolny odcinek i szyjka macicy) – nie ze względu na lepszy „efekt kosmetyczny", a po to, aby nie zaburzyć przebiegu pasm włókien mięśni macicy. Dzięki temu w przyszłości dla pacjentki możliwy będzie poród drogami natury (ang. VBAC - vagnal birth after ceaserian – poród waginalny po uprzednim cięciu). Nacięcie jest niewielkie (mniej więcej średnicy główki dziecka), co sprawia, że blizna jest niewielka i niewidoczna pod bikini.

• Kolejnym krokiem jest wydobycie dziecka, które odpępnia się i oddaje w ręce neonatologa, dokonującego wstępnej oceny. Jeśli noworodek jest w dobrym stanie, powinien być położony mamie na piersi w kontakcie „skóra do skóry". Możliwe jest także przystawienie dziecka do piersi. Taki wczesny pierwszy kontakt po cesarskim cięciu jest zalecany przez WHO i UNICEF. Więcej o pierwszym kontakcie przeczytasz tutaj (LINK do tekstu o pierwszym kontakcie).

• Ostatnim i najdłuższym (trwa ok. 40-50 min.) etapem operacji jest zszywanie warstw powłok brzusznych.

• Na koniec pacjentka przekazywana jest na salę pooperacyjną.

 

W szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, zapytaj, czy umożliwiany jest wczesny kontakt dziecka z mamą po operacji. Jeśli nie jest, to warto, aby ojciec dziecka był obecny przy cięciu. Po wydobyciu dziecka to tata, zamiast mamy, może przytulić dziecko do nagiej piersi – maluch kolonizuje się wówczas „domowymi" bakteriami, które zabezpieczają go przed infekcją w szpitalu, a także pomagają w okresie adaptacyjnym.

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe