Samopoczucie po cięciu

Tagi: cesarskie cięcie

Jak możesz czuć się po operacji? Pamiętaj, że cesarskie cięcie to poważna operacja brzuszna, naruszająca równowagę w Twoim organizmie i powrót do formy może zabrać Ci trochę czasu. Leki przeciwbólowe są podawane tak, abyś po około 8 godzinach od operacji mogła wstać z łóżka (dawki od bardzo silnych, do coraz słabszych, na końcu dawki są dostosowywane do potrzeb pacjentki).

 

Możesz mieć uczucie „ciągnięcia" w dole brzucha, odczuwać lęk przed kichnięciem, kaszlnięciem i wypróżnieniem (masz wrażenie, że brzuch ci się „rozpadnie"). Naturalna jest również niechęć do karmienia dziecka, ponieważ trudno jest znaleźć wygodną pozycję i może dokuczać Ci ból pooperacyjny. Jeśli dziecko nie przebywa z Tobą na sali pooperacyjnej, możesz mieć uczucie pustki i dezorientacji.

 

  • Jeśli, z powodów organizacyjnych w danej placówce lub zdrowotnych, nie masz szansy na pierwszy wczesny kontakt z dzieckiem, poproś o umożliwienie takiego kontaktu „skóra do skóry" Tacie dziecka.
  • Jeśli zależy ci na karmieniu piersią, wyraźnie zaznacz, że chcesz jak najwcześniej rozpocząć karmienie (położne często nie przywożą noworodka do karmienia, ponieważ chcą, żeby kobieta odpoczęła po operacji).
  • Proś o leki przeciwbólowe, jeśli nie dajesz sobie rady z bólem.
  • Gdy kichasz, kaszlesz lub mówisz, podciągaj nogi do siebie (ugnij w kolanach) i przytrzymuj się za brzuch.
  • Poproś położną o pomoc przy karmieniu i pielęgnacji dziecka, gdy czujesz się jeszcze słaba po operacji.

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe