III trymestr

Tagi: ciąża | trymestr

Ten ostatni okres ciąży wiąże się już z przygotowaniami do porodu. W ostatnich 3 miesiącach ciąży możesz czuć się jak długodystansowiec, który powoli zbliża się do mety.
W tym okresie możesz być wyjątkowo świadoma swojego ciała, ponieważ nigdy dotąd nie miałaś powodu, by przyglądać mu się tak uważnie i obserwować zmiany, które w nim zachodzą.


Co zmienia się w Twoim ciele?

  • Waga
To, kiedy i ile przybędziesz na wadze, jest rzeczą bardzo indywidualną. Dla niektórych kobiet będzie to pierwszy trymestr ciąży, dla innych skok na wadze nastąpi w drugim trymestrze. Ogólna zasada mówi, że powinnaś na końcu ciąży ważyć około 20 % więcej niż na jej początku (przeciętny przyrost masy ciała wynosi ok. 11 kg), przy czym jeżeli jesteś osobą szczupłą, przyrost ten powinien być większy, jeżeli odwrotnie - mniejszy. Oczywiście na przyrost masy ma wpływ wiele czynników, np. nudności lub wymioty na początku ciąży, to, czy masz obrzęki w drugiej jej połowie, jak duże dziecko urodzisz. Najważniejsze jest, byś nie odchudzała się ani nie objadała wysokokalorycznymi produktami. Pamiętaj o tym, że sposób, w jaki jesz, może mieć wpływ na metabolizm Twojego dziecka nawet przez całe życie, np. Twoje przejadanie się słodyczami może powodować skłonności do cukrzycy. Jeżeli odczuwasz ataki wilczego głodu, powinnaś jadać mniejszymi porcjami częściej w ciągu dnia i zdecydowanie unikać w diecie cukrów prostych (np. słodyczy).

  • Zmęczenie
Dolegliwości i niewygody z II trymestru ciąży mogą nasilić się w III trymestrze, ponieważ powiększająca się macica zajmuje coraz więcej miejsca w Twojej jamie brzusznej. Jej masa pod koniec ciąży wynosi 1 kg, zaś objętość - 5 l. Nic więc dziwnego, że przy próbie szybszego podbiegnięcia możesz mieć zadyszkę, gdy zaś końcówka Twojej ciąży przypada latem - nie masz ochoty na wysiłek. Na pewno dużo łatwiej znosić niewygody stanu odmiennego, jeżeli gimnastykujesz się w czasie ciąży.

  • Skurcze łydek
Możesz mieć skłonności do bolesnych skurczów łydek - dość nieprzyjemnych, zwłaszcza gdy budzą Cię w nocy. Uważa się, że ich przyczyną są niedobory jonów w organizmie lub zastój w układzie żylnym. Dbaj o dietę bogatą w wapń, magnez, potas i witaminę B6. Śpij z nogami nieco uniesionymi do góry.

  • Skłonność do próchnicy
Odpowiednia dieta jest bardzo ważna z innego jeszcze powodu; zwiększone zapotrzebowanie rosnącego dziecka na wapń objawiać się może u Ciebie skłonnością do próchnicy. W razie potrzeby płucz jamę ustną naparami z szałwi i nagietka. Także Twoje dziąsła mogą cierpieć - być rozpulchnione i obrzęknięte. Spowodowane to jest działaniem hormonów.  Ponieważ rozwój próchnicy i paradontozy, które nie leczone mogą stać się przyczyną ogólnej infekcji, staraj się regularnie dbać o higienę jamy ustnej.

  • Obrzęki
W ostatnim okresie ciąży może dochodzić do obrzęków - zwłaszcza pod koniec dnia, gdy jest upalnie lub gdy długo stoisz. Może się nawet zdarzyć, że nie będziesz mogła zmieścić się w swoje buty. Obrzęki w tym czasie mają charakter fizjologiczny (stanowią konsekwencję zwiększonej ilości krwi oraz ucisku powiększonej macicy na żyłę odprowadzającą krew z dolnej części ciała do serca) i nie musisz się nimi martwić, jeśli nie towarzyszy im wzrost ciśnienia tętniczego ani obecność białka w moczu. Dbaj o to, by dzień przerywany był odpoczynkiem w pozycji leżącej na boku. Noś wygodne obuwie, na płaskim obcasie, być może będziesz potrzebowała butów o numer większych niż zazwyczaj - daj odpocząć swoim obrzękniętym stopom.

  • Piersi
W tym czasie również Twoje piersi intensywnie "przygotowują" się do roli, którą pełnić będą po porodzie. Sutki powiększają się, przerastając tkanką gruczołową. Bardziej widoczna staje się siatka naczynek krwionośnych, przebarwieniu ulegają brodawki. Mogą pojawić się rozstępy. Nawet na miesiąc przed porodem mogą pojawić się kropelki mleka.Pierwsze zwiastuny porodu

Przed porodem Twój organizm będzie wysyłać sygnały, że czas rozwiązania jest blisko. Około 2-3 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy (pod koniec 8. miesiąca ciąży sięgała ona aż pod łuki żebrowe), dzieki temu łatwiej ci będzie oddychać, ale tez częściej będziesz oddawać mocz. Pojawiają się skurcze macicy, które nie rozpoczynają jeszcze akcji porodowej - tzw. skurcze przepowiadające.


Uwaga! Jeżeli zauważysz krwawienie z dróg rodnych, stały ból brzucha bądź wyraźne zmiany częstotliwości ruchów dziecka, powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe