Rady położnej

Tagi: aktywność fizyczna | ciąża | dieta | przygotowanie | zdrowa żywność

W życiu wielu kobiet przychodzi moment, w którym zaczynają myśleć o zostaniu mamą. Nagle na ulicy zaczynasz zauważać kobiety w ciąży i mamy z dziećmi, widok spacerującego z maluchem tatusia w parku sprawia, że się rozczulasz, w autobusie uśmiechasz się do niemowląt w wózkach. Jesteś coraz bliżej podjęcia decyzji o macierzyństwie.

Większość par najwyżej po kilku miesiącach starań zachodzi w ciążę i u większości kobiet, oczekujących narodzin dziecka, ciąża przebiega w sposób prawidłowy. Niemniej jest to duże wyzwanie dla organizmu, a także czas ogromnej zmiany w stylu życia i dotychczasowych priorytetach. Dlatego warto już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą zadbać o dobre przygotowanie do tych zmian.

  • Popracuj nad swoją kondycją fizyczną - wybierz taki rodzaj ruchu, który sprawia ci przyjemność - możesz jeździć na rowerze, chodzić na długie spacery, pływać czy uczęszczać na zajęcia jogi. Te rodzaje aktywności będziesz mogła z powodzeniem kontynuować także będąc w ciąży i po porodzie.
  • Przyjrzyj się temu, jak się odżywacie - Ty i przyszły Tata. Ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Nie chodzi o to, żeby całkiem rezygnować z przyjemności związanych z okazjonalnym łasuchowaniem, ale żeby nauczyć się myśleć o tym, co jemy i z uwagą wybierać produkty. Na pewno należy unikać wysoko przetworzonej żywności, czyli białego cukru i mąki, a także artykułów, w których znajduje się wiele konserwantów. Zdrowe odżywianie, wbrew częstym obawom, nie jest szczególnie drogie, powinno się bowiem opierać przede wszystkim na produktach z naszej strefy klimatycznej - jedz częściej ziemniaki, marchew, seler, kapustę, jabłka czy śliwki. Ważnym elementem zdrowej diety są kwasy omega-3, które znajdziesz głównie w rybach.
  • Razem ze swoim partnerem zrezygnuj z używek - papierosów, alkoholu, narkotyków. Substancje te mają wpływ nie tylko na Ciebie i dziecko, ale również na jakość nasienia oraz możliwości prokreacyjne Twojego partnera.
  • Kilka miesięcy przed poczęciem, a potem w czasie ciąży, zażywaj kwas foliowy (w dawce 0,4 mg dziennie), który zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka.
  • Unormuj wagę ciała - zbyt obfite lub przeciwnie - bardzo filigranowe kształty - mogą utrudniać zajście w ciążę lub wpłynąć niekorzystnie na jej przebieg.
  • Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą (co najmniej 3) zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej, by organizm mógł uregulować gospodarkę hormonalną tak, by spełniała swoje zadanie w trakcie ciąży. Spróbuj choć przez kilka miesięcy obserwować swój cykl miesięczny i zachodzące podczas niego zmiany - umiejętność obserwowania śluzu pochwowego, ustawienia szyjki macicy i własnego samopoczucia w poszczególnych fazach cyklu pozwoli Ci łatwiej interpretować sygnały płynące z ciała podczas ciąży. Znajomość własnego cyklu pozwoli dokładnie ustalić, kiedy zaszłaś w ciążę i kiedy należy spodziewać się porodu.
  • Odwiedź stomatologa i ginekologa, wykonaj podstawowe badania, aby wykluczyć ewentualne infekcje. Jeśli chorujesz na coś przewlekle i przyjmujesz leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą, pod którego opieką jesteś - dostaniesz szczegółowe wskazówki, dotyczące dalszego postępowania.
  • Pomyśl o szczepieniach - szczególnie przeciw żółtaczce zakaźnej typu B oraz różyczce, jeśli nie byłaś na nie szczepiona. Możesz też zrobić badanie na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie i cytomegalii - jeśli nie masz na nie odporności, badania te będziesz powtarzała także podczas ciąży.
  • Jeśli masz za sobą poronienie, skomplikowany poród lub cięcie cesarskie, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, który pomoże Ci ocenić, czy w Twoim przypadku należałoby wykonać jeszcze jakieś dodatkowe badania lub konsultacje.
  • Warto zawczasu poszukać osoby, która będzie nad Tobą sprawowała opiekę w ciąży i po porodzie. To bardzo ważne, żeby był to ktoś, komu ufasz i kto podziela twój sposób myślenia na temat ciąży oraz porodu.

 

Tekst: Katarzyna Oleś, położna

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe