Jak przygotować się do porodu?

Jak wybrać miejsce do porodu?

Na pewno nieraz myślałaś o tym, jak będą wyglądały narodziny Twojego dziecka. To naprawdę ważne wydarzenie – warto więc włożyć trochę wysiłku w jego zaplanowanie. Spróbuj robić to metodycznie, kilka miesięcy wcześniej. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze i co da Ci poczucie bezpieczeństwa. 

Czytaj więcej: Jak wybrać miejsce do porodu?

Aktywność fizyczna

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas, żeby rozpocząć regularne ćwiczenia, ponieważ one przygotują Twoje ciało do porodu i zapobiegną wielu dolegliwościom. Będą także okazją do wsłuchania się w siebie, znalezienia miejsc napiętych i sztywnych i nauki rozluźniania ich, skupienia na tym, co się dzieje we wnętrzu Twojego ciała. Bardzo pomocne są ćwiczenia oparte na jodze (w wielu miastach można znaleźć już miejsca, gdzie na zajęcia mogą uczęszczać kobiety w ciąży, nawet te, które wcześniej nie miały z jogą nic wspólnego). Możesz także pływać, spacerować. Unikaj za to sportów, wiążących się z dużym wysiłkiem, w których łatwo o utratę równowagi lub o kontuzję.

Czytaj więcej: Aktywność fizyczna

Gdzie rodzić?

Szpital, dom, czy izba porodowa?

Czytaj więcej: Gdzie rodzić?

Zrelaksuj się!

Rozłóż na podłodze koc lub matę do ćwiczeń. Połóż się na boku. Pod głowę i pod górną nogę zgiętą w kolanie podłóż poduszki tak, aby ci było wygodnie.
Zamknij oczy i pozwól, aby Twoje ciało bezwładnie leżało na podłodze. Uspokój swój oddech. Biorąc wydech, postaraj się rozluźnić wszystkie części ciała, czoło, twarz - poczuj jak uchodzi z nich napięcie. Rozluźnij mięśnie szyi, ramion, mięśnie rąk, dłoni i pleców, rozluźnij brzuch, pośladki, uda i stopy. Poczuj, jak z każdym wydechem Twoje ciało odpręża się, staje się coraz cięższe.
Oddychaj spokojnie, w swoim własnym rytmie oddechowym. Twoja uwaga skupiona jest tylko na wdechu i wydechu. Pozostań w tej pozycji 7-10 min.
lezenie_lewy_bok1

Torba do szpitala

Pakowanie torby do szpitala to ważny rytuał przygotowujący kobietę do urodzenia dziecka. To okazja, by zastanowić się, w jaki sposób możesz oswoić szpitalną przestrzeń i co Ci jest potrzebne, by w sali porodowej poczuć się bezpiecznie. Jeżeli nie rodzisz w domu, możesz kawałek domu wziąć ze sobą - np. ulubioną koszulę i szlafrok albo płytę z muzyką.

Czytaj więcej: Torba do szpitala

Szkoła rodzenia - dlaczego warto

Poród i to, co po nim, to WIELKIE NIEZNANE. Warto pójść do szkoły rodzenia, by temu, co Cię czeka, nadać bardziej konkretny kształt, abyś wiedziała, czego spodziewać się w czasie porodu, umiała radzić sobie ze skurczami i oddechem, uwierzyła we własne siły.

Czytaj więcej: Szkoła rodzenia - dlaczego warto

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe