Akcja Rodzić po ludzku

Historia akcji

Pewnie by jej nie było, gdyby nie Sheila Kitzinger, antropolożka, propagatorka przyjaznych kobietom przemian w położnictwie. Na kongresie "Jakość narodzin, jakość życia" zorganizowanym w 1993 r. zainspirowała grupę dziennikarzy i działaczy społecznych pomysłem stworzenia "konsumenckiego" rankingu porodówek opartym na listach od kobiet.

Czytaj więcej: Historia akcji

Kryteria oceny szpitali

Kryteria oceny szpitali oparte są na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia odnoszących się do opieki nad rodzącą (dokument "Poród nie jest chorobą" z 1985 r. oraz "Opieka w czasie porodu normalnego z 1997 r.), a także na Karcie Praw Pacjenta.

Czytaj więcej: Kryteria oceny szpitali

Finał akcji 2006 - reportaż

Wspomnienie porodu z lat 70. - pociągnięte szarawą, olejną farbą ściany sali, jaskrawe światło, skierowane na leżącą kobietę. W takich warunkach rodziły kiedyś Polki. Koszmar, o którym chcę jak najszybciej zapomnieć! Ten komentarz nie dziwi. Obrazek szpitalny z lat 80. jest dość podobny - lekarz i położna skupieni wyłącznie na kroczu pacjentki, słychać stłumiony krzyk bólu. Kobiecy głos mówi o tych chwilach: Coś przez co musiałam przejść... Wreszcie pora na współczesny, przyjazny matce i dziecku szpital, gdzie rodzi się godnie, gdzie widać szczere zainteresowanie personelu rodzącą oraz dobrze wyposażoną, estetyczną salę. Nowo narodzony dzidziuś od razu trafia do mamy na pierwsze karmienie. Piękne przeżycie. Tak powinno być.

Czytaj więcej: Finał akcji 2006 - reportaż

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe