Monitoring i rzecznictwo są jednymi z ważniejszych działań Fundacji Rodzić po Ludzku i w sposób bezpośredni realizują jej misję.
Ciąża i macierzyństwo, mimo deklarowanego przez instytucje państwowe wsparcia, narażają kobiety na marginalizację, szczególnie na rynku pracy. Urodzenie dziecka powoduje obniżenie statusu materialnego, a dostęp kobiet do informacji i pomocy prawnej oraz do informacji o właściwej opiece medycznej jest utrudniony. Kobiety niezamożne są dyskryminowane w dostępie do właściwej opieki medycznej poprzez tolerowanie pobierania niezgodnych z prawem dodatkowych opłat za usługi medyczne.
Monitorujemy w sposób ciągły przestrzeganie praw pacjenta w oddziałach położniczych, czego wynikiem było opracowanie i opublikowanie szczegółowego raportu na ten temat oraz wydanie poradnika dla personelu medycznego "Przykłady dobrych praktyk. Jak przestrzegać praw pacjenta". Opracowaliśmy również "Analizę uwarunkowań prawnych opieki okołoporodowej", odnoszącą się do praw pacjenta i ich gwarancji ustawowych" i "Analizę uwarunkowań prawnych zawodu położnej".
W ramach działań monitoringowych i rzeczniczych podjęliśmy wiele innych akcji, m. in.: akcja w sprawie refundacji szkół rodzenia przez NFZ, interwencje w sprawie działań ZUS, w wyniku, których wiele kobiet po porodzie zostało pozbawionych zasiłków i prawa do świadczeń medycznych.
W dalszym ciągu celem naszych działań jest:
Ostatnie raporty: