Po porodzie

Dieta w połogu, czyli krótki poradnik dotyczący żywienia kobiety w połogu

Nieważne, czy jesteś w 8. czy w 38. tygodniu ciąży. A może 8 dni temu zostałaś mamą. Prędzej czy później jakaś „dobra duszyczka” postanowi Cię uświadomić, co po porodzie, cięciu cesarskim i podczas karmienia piersią możesz jeść. A raczej czego nie jeść.

Czytaj więcej: Dieta w połogu, czyli krótki poradnik dotyczący żywienia kobiety w połogu

Kangurowanie noworodków i niemowląt, czyli dlaczego warto zamienić się w Rodzica – Kangura na dłużej

Kangurowanie to nie tylko modne słowo. Kangurowanie jest po prostu modne na świecie. Tabuny kangurzych rodzin zajmują się swoimi dziećmi na oddziałach dla wcześniaków, oddziałach noworodkowych i w domowych zaciszach. Dołącz do nich i Ty. Zalety kangurowania są zbyt duże, aby je móc ignorować.  Dowiedz się, jak to zrobić i dlaczego warto zamienić się w Kangura dla swojego dziecka.

Czytaj więcej: Kangurowanie noworodków i niemowląt, czyli dlaczego warto zamienić się w Rodzica – Kangura na dłużej

Kangurowanie - praktyka

Kiedy zacząć?


Bez dwóch zdań - najlepiej wcielić się w swoja nową rolę od razu po porodzie. Co najmniej 2 godzinny kontakt skóra do skóry z dzieckiem powinien być zapewniony każdej mamie, w każdym szpitalu. Gwarantuje nam to rozporządzenie Ministra Zdrowia w postaci Standardów Opieki Okołoporodowej. Jeśli mama miała cięcie cesarskie, bądź z jakichkolwiek innych przyczyn nie jest w stanie tego zrobić, to najlepszy moment aby w rolę opiekuna – kangura wcielił się tata. Jeśli i to się nie uda to kangurowanie można rozpocząć w innym czasie i też będzie to bardzo korzystne dla dziecka.

Czytaj więcej: Kangurowanie - praktyka

Zostałaś mamą - emocje po porodzie

Szczęście, duma, ulga, wzruszenie, zachwyt, tkliwość, wdzięczność. Ogromne zmęczenie. Możesz być zaskoczona tym, jak intensywne będą Twoje uczucia w pierwszych dniach i tygodniach po narodzeniu dziecka. Inaczej postrzegasz siebie samą, zmieniają się Twoje relacje z partnerem. Oboje podejmujecie nowe role w zmienionym układzie rodzinnym i potrzeba czasu, żeby się w tym wszystkim odnaleźć. Może się okazać, że to, czego doświadczasz nie jest nieustannym pasmem radości i szczęścia. Oczekujesz wielkiej fali pozytywnych uczuć, która jednak nie nadchodzi. Trudne stany emocjonalne po porodzie są doświadczeniem ogromnej większości kobiet.

Czytaj więcej: Zostałaś mamą - emocje po porodzie

Ojciec - mężczyzna w nowej roli

Pierwsze dni po porodzie to wyjątkowy czas dla Waszej rodziny i bardzo ważny dla Ciebie jako męża oraz ojca. Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, to rewolucja w rodzinie. Zmieniają się priorytety, zmienia się Twoja relacja z żoną. Możesz mieć poczucie, że świat stanął na głowie. Potrzebujesz czasu, żeby się w tej sytuacji odnaleźć.

Czytaj więcej: Ojciec - mężczyzna w nowej roli

Karmienie piersią

Mleko wytwarzane przez kobietę jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, ponieważ, tak jak u każdego ssaka, pokarm matki najlepiej odpowiada potrzebom potomstwa, jest dostosowany do możliwości trawiennych młodego organizmu i tak skomponowany, by jego rozwój przebiegał prawidłowo.

Czytaj więcej: Karmienie piersią

Problemy z piersiami

Jak sobie poradzić z problemami z laktacją?

Czytaj więcej: Problemy z piersiami

Jak wyglada noworodek?

Gdy po raz pierwszy ujrzysz swoje dziecko, możesz czuć się zaskoczona, a nawet zaniepokojona. Noworodek nie przypomina różowego bobasa ze zdjęć w poradnikach i czasopismach. Przebył długą drogę i trudy tej podróży odcisnęły na nim swoje piętno. Możesz się zastanawiać, dlaczego to dziecko tak dziwnie wygląda?

Czytaj więcej: Jak wyglada noworodek?

Połóg - co Cię może zaskoczyć?

Po porodzie w Twoim ciele zachodzą dynamiczne zmiany - organizm powraca do formy sprzed ciąży i jednocześnie adaptuje się do nowej sytuacji i funkcji, związanych z opieką nad dzieckiem. Połóg trwa 6 tygodni. W tym czasie powinnaś być pod ochroną i opieką bliskich Ci osób. Powracanie  "do  normy" łączy się z różnymi dolegliwościami, które, choć normalne, mogą przysparzać Ci trochę kłopotów. Możesz czuć się również zaskoczona intensywnością przeżywanych w tym okresie emocji.

Czytaj więcej: Połóg - co Cię może zaskoczyć?

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe