Kangurowanie - praktyka

Kiedy zacząć?


Bez dwóch zdań - najlepiej wcielić się w swoja nową rolę od razu po porodzie. Co najmniej 2 godzinny kontakt skóra do skóry z dzieckiem powinien być zapewniony każdej mamie, w każdym szpitalu. Gwarantuje nam to rozporządzenie Ministra Zdrowia w postaci Standardów Opieki Okołoporodowej. Jeśli mama miała cięcie cesarskie, bądź z jakichkolwiek innych przyczyn nie jest w stanie tego zrobić, to najlepszy moment aby w rolę opiekuna – kangura wcielił się tata. Jeśli i to się nie uda to kangurowanie można rozpocząć w innym czasie i też będzie to bardzo korzystne dla dziecka.


Jak długo powinno się kangurować?


Najlepiej aby noworodek mógł przebywać w kontakcie ciało do ciała 24 godziny na dobę. Wbrew pozorom jest to możliwe, zalecane i praktykowane w  różnych miejscach na świecie,  głównie w opiece nad wcześniakami. Zresztą termin „opieka mamy kangurującej- Kangaroo Mother Care” odnosi  się właśnie do opieki nad tymi najmniejszymi, najbardziej potrzebującymi noworodkami. Kiedyś okazało się, że w procesie zdrowienia/dojrzewania wcześniaków ciało rodzica jest  lepsze niż najdroższy inkubator, a żadna technologia nie jest w stanie zastąpić mamy/taty. Ale fajne jest też  to, że kangurem można być też przez krótszy okres czasu w ciągu doby. I to też będzie korzystne. Dobrze jednak aby sesje kangurowania trwały nie krócej niż godzinę. W takim systemie mogą być powtarzane wielokrotnie w ciągu doby. Ile by to nie było, jest to najlepsza forma terapii dla wcześniaków i opieki nad zdrowym noworodkiem.


Jak się do tego zabrać? Kilka uwag technicznych.


Nie ma tutaj żadnej filozofii. Potrzebujemy tylko czasu, nagiego (może mieć pieluszkę) noworodka, wygodnego fotela, muzyki, dobrej książki, czegoś do picia (opcjonalnie).


Na tym arcywygodnym fotelu zjeżdżamy pupą w dół, układamy się w pozycji półleżącej, nogi możemy wesprzeć na podnóżku. Na początku tata/mama/położna pomagają ułożyć dziecko w pozycji na brzuszku na nagiej klatce piersiowej na wysokości pomiędzy piersiami (z czasem staniemy się w tym mistrzami). W ten sposób widzimy jego twarz i możemy kontrolować ułożenie główki aby zanadto nie opadła i aby noworodek mógł swobodnie oddychać. Naga skóra jest koniecznością ponieważ rozwojowo  jest ona  przedłużeniem mózgu i to właśnie skórą  dziecko  odbiera całe mnóstwo bodźców ze świata zewnętrznego. Im więcej powierzchni gołej skóry tym lepiej, bo przez nią będziemy się wymieniać miłością, dobrymi emocjami, ciepłem i wszystkim korzyściami z kontaktu ciało do ciała. Po przyjęciu wygodnej dla wszystkich pozycji można się okryć kocem, ubraniem czy czymkolwiek i jeśli jest taka  konieczność założyć czapeczkę – dziecku oczywiście.


W tym czasie dozwolone są wszelkie formy czułości okazywanej dziecku (jeśli akurat ma na to ochotę), karmienie piersią, sondą, mówienie do niego, śpiewanie, czytanie na głos, czytanie w ciszy i inne aktywności umysłowe. Cokolwiek wybierzemy do czytania - kryminał czy romansidło, istnieje duże ryzyko, że nie doczytamy do końca bo:
a. zaśniemy razem z dzieckiem
b. wzruszymy się tą chwilą tak mocno, że oczy pełne łez nam to uniemożliwią
c. szkoda nam będzie czasu na czytanie, bo lepiej podziwiać maluszka.


    Aby kangurować nie trzeba kupować specjalnych opasek, bluzeczek ani chust. Nie trzeba się tez jakoś specjalnie przygotowywać, tatusiowie nie muszą golić klatki piersiowej, mamusie nie muszą szorować piersi. Wystarczy dobrze umyć ręce. Jeśli chodzi o ciało, to wystarczy normalna, codzienna pielęgnacja - prysznic, kąpiel czy co kto lubi.

dr n. med. Danuta Kozłowska-Rup – położna, doradca noszenia w chustach, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, współautorka bloga Mataja.pl - bloga o ciąży i rodzicielstwie opartego na badaniach naukowych.

Źródła:
http://www.kangaroomothercare.com
Morrison B. Kangaroo Care for Fullterm Infants: State of the Science. International Network of Kangaroo Mother Care 2006 Biennial Workshop, October 12-15, 2006.( http://kangaroo.javeriana.edu.co/encuentros/6encuentro/abstract2.pdf)

THERNSTRÖM BLOMQVIST Y. Kangaroo Mother Care. Parents’ experiences and patterns of application in two Swedish neonatal intensive care units. Doctoral thesis. Uppsala University 2012.(http://uu.diva-portal.org/smash/get/diva2:547728/FULLTEXT01.pdf)

Kangaroo Mother Care. A practical guide. Department of Reproductive Health and Research World Health Organization 2003, Geneva. http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42587/1/9241590351.pdf


Kostandy R, Anderson GC, Good M. Skin-to-skin contact diminishes pain from hepatitis B vaccine injection in healthy full-term neonates. Neonatal Netw. 2013 Jul-Aug;32(4):274-80 .


Feldman R, Rosenthal Z, Eidelman AI. Maternal-preterm skin-to-skin contact enhances child physiologic organization and cognitive control across the first 10 years of life. Biol Psychiatry. 2014 Jan 1;75(1):56-64
Liu M, Zhao L, Li XF.  Effect of skin contact between mother and child in pain relief of full-term newborns during heel blood collection. Clin Exp Obstet Gynecol. 2015; 42(3):304-8. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26151998)

 

naklejka do uzytku

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe