Kangurowanie noworodków i niemowląt, czyli dlaczego warto zamienić się w Rodzica – Kangura na dłużej

Kangurowanie to nie tylko modne słowo. Kangurowanie jest po prostu modne na świecie. Tabuny kangurzych rodzin zajmują się swoimi dziećmi na oddziałach dla wcześniaków, oddziałach noworodkowych i w domowych zaciszach. Dołącz do nich i Ty. Zalety kangurowania są zbyt duże, aby je móc ignorować.  Dowiedz się, jak to zrobić i dlaczego warto zamienić się w Kangura dla swojego dziecka.

Co to jest kangurowanie?

To bardzo proste. Jest to najlepszy i najbardziej naturalny sposób opieki nad noworodkiem/niemowlakiem, podczas którego cały czas znajduje się ono w bezpośrednim kontakcie fizycznym z rodzicem – w kontakcie goła skóra do gołej skóry (kontakt skóra do skóry - SDS).


Ludzki noworodek, nawet ten donoszony, rodzi się niedojrzały i całkowicie zależny od innych. Nie potrafi się sam ogrzać, pożywić, schronić przed niebezpieczeństwem.  Między innymi dlatego potrzebuje bezpiecznego miejsca, w którym mógłby spokojnie rosnąć i rozwijać się. Taką idealną miejscówką była dla niego kiedyś macica mamy. Teraz, kiedy już się urodził, to jej ciało staje się naturalnym środowiskiem do życia. Środowisko to jest wyjątkowe, bo właśnie w takich okolicznościach są zaspokajane podstawowe fizyczne i emocjonalne potrzeby dziecka, a dzięki temu wszystkie struktury mózgu maleństwa mogą dalej spokojnie dojrzewać.  Ma  tam swobodny dostęp do  najlepszego baru mlecznego na świecie - do maminej piersi, jest mu ciepło, dobrze i czuje się bezpieczny, bo poznaje jej głos, zapach i słyszy bicie serca.


Kangurowanie to też NIE - rozdzielanie dziecka z mamą/tatą  Kiedy otwieramy kangurzą sesję, to zamykamy się na wszystko co się dzieje wokół. Skupiamy się wtedy tylko na kontakcie z dzieckiem, relaksie, przyjemności.  Wie o tym personel szpitala, który nie powinien przerywać takich sesji z powodu byle błahostki, a tylko ze wskazań medycznych. Dodatkowo, większość rzeczy (takich jak np. karmienie sondą, szczepienie, osłuchanie, pobranie krwi) da się załatwić tak, aby was nie rozdzielać. Wie o tym Rodzic – Kangur domowy, który podczas kangurowania nie rozprasza się co chwilę po to, aby posprzątać łazienkę czy wyprowadzić psa.

Dlaczego warto zamienić się w kangura dla swojego dziecka?


Kangurując się, czy to w szpitalu czy w domu, spędzamy na tej czynności godzinę i dłużej. Czasem wielokrotnie w ciągu doby. Jest to wystarczająca ilość czasu, aby w ciałach i umysłach dorosłych i dzieci zaczęły zachodzić pewne pozytywne zmiany, chociaż nie zawsze widoczne gołym okiem i nie zawsze mierzalne od razu. Udowodnione naukowo korzyści płynące z kontaktu ciało do ciała mnożną się szybciej niż przypuszczano Część z nich będzie procentowała jeszcze wiele lat później, kiedy już dawno zapomnimy o naszym przebraniu kangura wiszącym w szafie. Korzyści jest tak dużo, że wybrałam tylko kilka, które mogą przekonać nieprzekonanych, że warto.


Kontakt SDS ze swoim maleństwem począwszy od porodu to prawdziwa iskierka zapalna. Im więcej tego kontaktu, tym większe prawdopodobieństwo, że iskra zamieni się w pożar uczuć takich jak miłość, radość, szczęście, przywiązanie.  Kangurowanie ułatwia nawiązanie, a potem umocnienie więzi ze swoim dzieckiem, co jest bardzo ważne, bo nie zawsze po porodzie i nie każdemu przychodzi to tak naturalnie, jakby się mogło wydawać. Z biegiem czasu okazuje się, że Kangury mają w sobie mnóstwo wrażliwości , lepiej rozpoznają i reagują na fizyczne i emocjonalne potrzeby dziecka. Jakby tego było mało, są bardzie pewne siebie i swoich rodzicielskich kompetencji, są mniej zestresowane, mają lepszy nastrój, rzadziej chorują na depresję. Kangurujące mamy mają większe szanse na udane rozpoczęcie karmienia piersią, dłużej wyłącznie karmią piersią i w ogóle dłużej karmią, co jest bardzo ważne dlatego, że mleko mamy jest optymalnym i najlepszym sposobem żywienia dzieci.


Korzyści z kontaktu CDC dla Waszego Kangurzątka są po prostu nieocenione.


Nie jest tajemnicą, że czuły kontakt fizyczny potrzeby jest każdemu człowiekowi, niezależnie od płci i wieku. Jednak okres noworodkowy jest szczególnie czuły na dotyk. Dotyk, który jest bardzo ważny dla rozwoju mózgu. Tak już jest, że fizyczny kontakt z mamą/tatą ma cudowną uspokajającą moc, redukuje napięcie, stres, stabilizuje czynności życiowe – wycisza się oddech, serce zwalnia. I jeszcze to miłe ciepełko. Kontakt z ciałem rodzica jest gwarancją, że chociaż golasek,  to będzie mu w sam raz – nie za ciepło, nie za zimno. Wprost idealne warunki dla spokojnego, bezpiecznego snu. Snu,  który przyspiesza dojrzewanie układu nerwowego.


Dzieci, które są regularnie kangurowane rzadziej i krócej płaczą. Nie tylko w chwili, w której są tulone, ale tez później, bo nawet w wieku 3 lat. Dodatkowo częściej się uśmiechają i ja się im wcale nie dziwię.
Życie nie zawsze jest tak przyjazne, jak to było w maminej macicy. Zdarzają się chwile, w których pojawia się stres, strach czy ból. Stresem dla noworodka jest między innymi oddzielenie od mamy, ale też podanie szczepionki, badanie lekarskie czy dotyk zimnych rąk położnej pobierającej krew. W każdej z tych sytuacji łatwiej sobie poradzić w bezpiecznych ramionach rodzica. Dlatego, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, to warto drogi rodzicu zgłosić się na ochotnika i wziąć ten stres na swoją klatę.  Dosłownie, kontakt CDC w trakcie podawania szczepionki na WZW B albo w czasie pobierania krwi z pięty wyraźnie zmniejsza odczuwanie dolegliwości bólowych związanych z wkłuciem.


Jest jeszcze cały szereg korzyści zdrowotnych związanych z kangurowaniem. Łatwy dostęp do maminej piersi, spokojniejsze dziecko, stabilniejsze przyrosty masy ciała, lepszy stan zdrowia podczas pobytu w szpitalu, kiedy to zmniejsza się ryzyko zakażeń szpitalnych czy chorób układu oddechowego i szybszy wypis do domu. Kangurowane dzieci rzadziej chorują także później - w wieku 6 czy 9 miesięcy.


Rozumiecie już, skąd ta moda na kangurowanie? Stąd, że ludzie już wiedzą. Wiedzą, jaka jest moc dotyku. Codzienny, regularny kontakt skóra do skóry ma wymierne korzyści dla dziecka nawet w dekadę po narodzinach. Dziesięciolatki, które miały intensywny kontakt fizyczny z matką w okresie noworodkowym i niemowlęcym spokojniej śpią, lepiej radzą sobie ze stresem, mają lepiej rozwinięte zdolności poznawcze, a ich autonomiczny układ nerwowy jest dojrzalszy. Kontakt CDC winien być przepisywany na receptę każdej rodzinie. Nie można go dawkować, tak jak i nie można ograniczać czułości swojemu dziecku. To lek o szerokim spektrum działania, bez listy niepożądanych skutków ubocznych, za to z masą korzyści odczuwalnych nie tylko tu i teraz, ale także tych długofalowych. Polecam. I to nie jest wpis sponsorowany!

dr n. med. Danuta Kozłowska-Rup – położna, doradca noszenia w chustach, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, współautorka bloga Mataja.pl - bloga o ciąży i rodzicielstwie opartego na badaniach naukowych.

Źródła:
http://www.kangaroomothercare.com
Morrison B. Kangaroo Care for Fullterm Infants: State of the Science. International Network of Kangaroo Mother Care 2006 Biennial Workshop, October 12-15, 2006.( http://kangaroo.javeriana.edu.co/encuentros/6encuentro/abstract2.pdf )

THERNSTRÖM BLOMQVIST Y. Kangaroo Mother Care. Parents’ experiences and patterns of application in two Swedish neonatal intensive care units. Doctoral thesis. Uppsala University 2012.(http://uu.diva-portal.org/smash/get/diva2:547728/FULLTEXT01.pdf)

Kangaroo Mother Care. A practical guide. Department of Reproductive Health and Research World Health Organization 2003, Geneva. http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42587/1/9241590351.pdf
Kostandy R, Anderson GC, Good M. Skin-to-skin contact diminishes pain from hepatitis B vaccine injection in healthy full-term neonates. Neonatal Netw. 2013 Jul-Aug;32(4):274-80. 


Feldman R, Rosenthal Z, Eidelman AI. Maternal-preterm skin-to-skin contact enhances child physiologic organization and cognitive control across the first 10 years of life. Biol Psychiatry. 2014 Jan 1;75(1):56-64
Liu M, Zhao L, Li XF.  Effect of skin contact between mother and child in pain relief of full-term newborns during heel blood collection. Clin Exp Obstet Gynecol. 2015; 42(3):304-8. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26151998)

 

naklejka do uzytku

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe