Problemy z piersiami

Tagi: karmienie piersią | laktacja

Jak sobie poradzić z problemami z laktacją?


Nawał pokarmu
W pierwszych dniach po porodzie nagle możesz obudzić się z piersią sięgającą od pachy aż po brodę. Dzieje się tak, gdy zwiększa się ilość krwi przepływającej przez pierś, a produkcja mleka jest jeszcze nie unormowana. Przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej. Na obrzmiałą pierś przyłóż chłodny, lekko zgnieciony liść białej kapusty lub chłodny ręcznik. Pij też napar z szałwii, która hamuje nieco laktację i działa przeciwzapalnie - ok. 2 szklanki dziennie. W ciągu kilku dni obrzmienie minie, a piersi zaczną produkować tyle mleka, ile potrzebuje dziecko.

Zastój pokarmu
Prawidłowe postępowanie w nawale pokarmu powinno prowadzić do stabilizacji laktacji, brak wsparcia ze strony personelu medycznego lub rodziny oraz nieprawidłowa technika karmienia prowadzić może  natomiast do obrzęku i zastoju.  Zastój można podejrzewać gdy, odruch wypływu pokarmu stał się słaby lub w ogóle go brak, a piersi są bolesne, obrzmiałe i twarde. Skóra na piersiach jest zaczerwieniona, piersi są ucieplone. Nie powinnaś mieć gorączki (choć czasem zdarza się podwyższona temperatura >38° C). Powinnaś czuć się ogólnie dość dobrze, choć sytuacja ta może powodować niepokój i rozdrażnienie.

Popękana brodawka

Najczęściej dzieje się tak, gdy dziecko niewłaściwie, zbyt płytko chwyta pierś (powinno łapać brodawkę razem z otoczką, a usta mieć wywinięte jak u ryby). Sprawdź, czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi. Karmienie zaczynaj od zdrowej piersi. Po każdym karmieniu rozsmaruj kilka kropli mleka na brodawce i otoczce i zostaw do wyschnięcia. Wietrz piersi, nie noś wkładek do stanika, bo utrudniają gojenie. Nie myj piersi przed i po karmieniu, a do codziennej toalety zamiast wody z mydłem używaj naparu z nagietka. Gdy te sposoby nie dają rezultatów, smaruj brodawki cienką warstwą maści do tego przeznaczonej (na rynku jest wiele preparatów). Nie stosuj silikonowych kapturków, gdyż nie poprawiają one sytuacji, a zaburzają mechanizm ssania u dziecka. Jeśli na brodawce jest dość duża rana, a mleko wypływa wraz z krwią zrób przerwę w karmieniu tą piersią, do czasu podgojenia brodawki.

Twardy guzek

Pojawia się dość nagle i może boleć przy naciśnięciu. Zazwyczaj jest objawem zastoju pokarmu, do którego dochodzi, gdy z któregoś fragmentu piersi mleko nie może odpływać - z powodu nowego stanika, ugniecenia piersi podczas snu, kopnięcia przez dziecko. Przypilnuj, aby dziecko jadło przede wszystkim z tej piersi i zmieniaj często pozycje do karmienia.

Ból w piersi
Jeżeli bolesność (bez dotykania) jest silna, towarzyszy jej zaczerwienienie, łamanie w kościach jak przy grypie i temperatura do 40°, jest to zapalenie sutka, najczęściej konsekwencja nie wyleczonego zastoju pokarmu.
Stosowanie antybiotyku konieczne jest tylko w wyjątkowych przypadkach, najprawdopodobniej poradzisz sobie z tym sama. Nie przemęczaj się, pij tyle, ile masz ochotę. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi. Jeśli wydaje Ci się, że mleko z trudem wypływa, przed karmieniem zrób ciepły okład. W czasie karmienia możesz wykonać bardzo delikatny masaż, który pomaga w rozluźnieniu kanalików. Po karmieniu obłóż piersi chłodnym, ale nie lodowatym, lekko zgniecionym liściem białej kapusty (ma działanie przeciwzapalne i ściągające). Gdy liść zwiędnie, wyrzuć go i przyłóż kolejny, w temperaturze pokojowej. Jeżeli bardzo przeszkadza Ci gorączka, możesz wziąć paracetamol.

Zaczerwieniona, bolesna brodawka
Może oznaczać zakażenie drożdżakami. Jeśli na brodawce pojawią się białe plamki, skóra zaczerwieni się lub będzie lśniąca sprawdź, czy dziecko nie ma pleśniawek. Jeśli tak, to smaruj mu buzię w środku oraz własną brodawkę i otoczkę wodnym roztworem gencjany lub Aphtinem. Inną przyczyną może być przebyte leczenie antybiotykiem.

Zakończenie karmienia
Gdy Twoje dziecko zrezygnuje z karmienia piersią lub sama postanowisz zakończyć karmienie, znowu może dochodzić do nadmiernego przepełnienia piersi. Rób wtedy okłady z kapusty i pij codziennie kilka szklanek naparu z szałwii. Jeżeli odczuwasz nadmierne napięcie w piersiach, odciągnij odrobinę mleka, ale tylko tyle, żeby poczuć ulgę.

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe