Czego potrzeba do porodu domowego?

Tagi: poród poza szpitalem | poród w domu

Wbrew potocznemu wyobrażeniu - niewiele. Opinie o tym, że do porodu trzeba zwinąć dywany, zdjąć zasłony, zafoliować całe mieszkanie i przygotować ogromne ilości wrzątku można włożyć między bajki.
Niektóre położne sugerują, by w pomieszczeniu, gdzie ma się odbywać poród, zabezpieczyć podłogę folią. Może być to celowe w przypadku, gdy podłoga nakryta jest dywanem, którego nie można na czas porodu zwinąć. Przy normalnie przebiegającym porodzie kilka ręczników, tetrowe lub flanelowe pieluchy i podkłady medyczne stanowią wystarczające zabezpieczenie dla sprzętów, których zechce użyć rodząca.

Koniecznie trzeba pamiętać, żeby na czas okołoporodowy mieć w dyspozycji sprawny niezawodny samochód (czasem konieczny jest również kierowca) i telefon.

W ramach przygotowania do porodu domowego warto zaopatrzyć się w:

  • Podkłady medyczne 60x90 lub większe- 10 szt.;
  • Duże podpaski lub lepiej pieluszki jednorazowe, na początek przynajmniej 20 szt., jeśli ktoś woli - może być lignina pocięta i złożona na wkładki w odpowiednim rozmiarze;
  • Kilka chłonnych ręczników frotte;
  • Pieluchy tetrowe lub flanelowe;
  • Niewielką miskę na łożysko;
  • Gaziki jałowe (min. 20 szt.) do zabezpieczenia kikuta pępowiny i ewentualnie do szycia krocza;
  • Ręczniki papierowe;
  • Duży worek na odpady.
Tutaj znajdziesz obszerną listę rzeczy, które mogą się przydać podczas porodu domowego (pdf)
Położna przyjmująca poród domowy przywozi ze sobą sprzęt i medykamenty, które mogą być przydatne - narzędzia medyczne, detektor tętna lub aparat KTG, środki do znieczulenia miejscowego, nici chirurgiczne, płyny do nawodnienia dożylnego, wszystko, co potrzebne do pobrania krwi na badania, wagę i miarkę itp. Niektóre położne przywożą ze sobą krzesełko porodowe, piłkę, czy worek sako. Czasem rodząca decyduje się wypożyczyć lub kupić basen porodowy. Warto kwestie związane z potrzebnym do porodu sprzętem omówić z wybraną położną, bo każda z nich ma trochę inne zwyczaje i oczekiwania.

Przygotowując się do porodu domowego nie można zapomnieć o spakowaniu torby do szpitala. W razie potrzeby ukończenia porodu w szpitalu pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zamieszania i straty czasu w sytuacji, gdy może on być bardzo cenny.
Opracowanie działu "Poród w domu" - Katarzyna Karzel

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe