Formalności poporodowe

Tagi: neonatolog | noworodek | poród poza szpitalem | poród w domu

Na szczęśliwym urodzeniu dziecka i łożyska nie kończą się jeszcze działania związane z narodzinami nowego człowieka. Ze względu na to, że polski system opieki nie jest przygotowany na odbycie porodu w domu, nie istnieją przepisy wprost odnoszące się do tej sytuacji, ani gotowe procedury.
Wprawdzie położna ocenia stan dziecka w skali Apgar, a także (w jakiś czas po porodzie) waży je i mierzy, jednak warto by noworodek w pierwszych dobach życia został zbadany przez lekarza neonatologa. Dobrze jest o tym pomyśleć już przed porodem i zorientować się w możliwości zamówienia wizyty domowej neonatologa. Nie zawsze jest to proste.
Można, oczywiście, udać się z maleństwem na badanie do przychodni, jednak decydując się na takie rozwiązanie warto mieć świadomość, że pediatrzy pracujący w przychodniach rzadko specjalizują się w opiece nad noworodkami, a także, że istnieje spore ryzyko, że w przychodni noworodek będzie miał kontakt z chorymi dziećmi. Osoby, które korzystają z opieki prywatnych firm medycznych, powinny się odpowiednio wcześnie dowiedzieć, czy w zakres ich abonamentu wchodzi poporodowa wizyta pediatryczna.


Położna przyjmująca poród powinna wystawić następujące dokumenty:
  • Zaświadczenie o urodzeniu dziecka potrzebne do rejestracji w USC - rodzice mają 14 dni na rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiednim dla miejsca urodzenia dziecka;
  • Książeczkę zdrowia dziecka;
  • Kartę uodpornienia (położna lub rodzice powinni zanieść do przychodni, w której zapisane będzie dziecko) oraz książeczkę szczepień dziecka;
  • Zaświadczenie dla pracodawcy potrzebne do uzyskania urlopu macierzyńskiego (nie wszyscy pracodawcy wymagają).
Po upływie minimum 48 godzin od porodu noworodek powinien mieć przeprowadzony test przesiewowy w kierunku fenyloketonurii i hypotyreozy. W tym celu należy pobrać krew z pięty dziecka na specjalną, przeznaczoną do tego bibułę. W przypadku porodu szpitalnego robi się to w oddziale położniczym przed wypisaniem matki i dziecka do domu. Wiele z położnych przyjmujących porody domowe w zakres sprawowanej opieki włącza wizytę poporodową w trzeciej dobie i przy tej okazji pobiera test. Z różnych względów nie zawsze jednak tak się dzieje. W takiej sytuacji test przesiewowy powinna pobrać położna środowiskowa (należy to do jej obowiązków) przy okazji wizyty patronażowej. Trzeba jednak być świadomym, że położna środowiskowa nie przyjdzie na wizytę patronażową, jeśli nie zostanie poinformowana o urodzeniu dziecka. Warto już przed planowanym porodem domowym nawiązać kontakt z położną środowiskową. Najłatwiej do niej trafić przez zakład opieki zdrowotnej.

Odpowiednio wcześnie trzeba też przemyśleć kwestię szczepień dziecka, które ma się urodzić w domu. W obowiązującym w Polsce kalendarzu pierwsze dwa szczepienia - przeciw WZW B oraz przeciw gruźlicy - przypadają w pierwszych dobach po urodzeniu. W przypadku porodu domowego zazwyczaj trudno dotrzymać tego terminu. Rodzice chcący zaszczepić dziecko zgodnie z kalendarzem powinni zorientować się w swoim środowisku, gdzie można takie szczepienia przeprowadzić. Szczególny problem stanowi szczepionka przeciw gruźlicy (BCG), którą obecnie podaje się tylko noworodkom, więc zazwyczaj jest niedostępna w przychodniach.


Opracowanie działu "Poród w domu" - Katarzyna Karzel

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe