Kiedy jednak trzeba do szpitala?

Tagi: poród poza szpitalem | poród w domu | szpital

Nie każdy poród może się bezpiecznie odbyć w domu. Czasem już w czasie ciąży zdarza się coś, co sprawia, że poród domowy przestaje być w danym przypadku bezpiecznym rozwiązaniem. Może być to cukrzyca, nadciśnienie, cholestaza, nieprawidłowe położenie płodu, czy inne powikłanie, które powoduje, że kobieta i dziecko mogą w okresie okołoporodowym wymagać szczególnego nadzoru i szczególnych środków ostrożności.
Zdarza się też i tak, że choć ciąża przebiega podręcznikowo, to już sam początek porodu zmusza rodzącą do udania się do szpitala. Tak jest, gdy:
  • poród rozpoczyna się przedwcześnie (przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży),
  • zbyt długo po pęknięciu pęcherza płodowego nie rozpoczyna się czynność skurczowa,
  • poród rozpoczyna się krwawieniem,
  • rozpoczynający się poród powoduje u kobiety lęk, którego nie potrafi opanować w warunkach domowych.
Bywają też takie sytuacje, kiedy już w czasie trwania porodu konieczny jest transport rodzącej do szpitala. Czasem są to konkretne nieprawidłowości zaobserwowane przez położną lub samą rodzącą (np. nadmierny, niemożliwy do zniesienia ból, krwawienie, nieprawidłowe wstawianie się dziecka do kanału rodnego) a czasem to coś nie do końca uchwytnego. W sytuacji porodu domowego nigdy nie wolno bagatelizować intuicji położnej czy rodzącej. Jeśli którakolwiek z nich czuje, że należy poród ukończyć w szpitalu (nawet jeśli nie potrafi podać konkretnego powodu tego przeczucia), to bezpieczniej będzie pojechać do szpitala.

Niekiedy konieczność przewiezienia kobiety do szpitala pojawia się dopiero po urodzeniu dziecka. Może się to wiązać z nieprawidłowościami w okresie łożyskowym - bywa, że łożysko nie chce się urodzić a czasem (w warunkach domowych dużo rzadziej niż w szpitalu) rodzi się niekompletne. Szybki transport do szpitala jest również konieczny w przypadku krwotoku poporodowego.
Opracowanie działu "Poród w domu" - Katarzyna Karzel

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe