Poród

Nam przeć nie kazano. O tym dlaczego warto przeć spontanicznie

Raczej kazano.  Najczęściej - chociaż nie jest to regułą.

Większość z nas poród zna jedynie z filmów.  I dla większości z nas wydarzenie to kojarzy się z niczym innym jak tylko z męką i finałową sceną parcia, która wygląda mniej więcej tak: na łóżku wije się roztrzęsiona kobieta,  mąż ją ściska za rękę, a od strony krocza widać  - a w zasadzie słychać położną:

" przyj, przyj, przyj..."

Czytaj więcej: Nam przeć nie kazano. O tym dlaczego warto przeć spontanicznie

Czym jest mikrobiom i dlaczego jest ważny w naszym życiu?

Mikrobiom – to ni mniej, ni więcej jak ogół mikroorganizmów zamieszkujących dane siedlisko. Z pozoru zatem pojęcie to nie powinno być interesujące dla przeciętnego zjadacza chleba, ale jak powszechnie wiadomo, pozory mylą. Tak się bowiem składa, że dla całej rzeszy mikroorganizmów bardzo przytulne siedlisko stanowi... nasze ciało! Wirusy, grzyby, bakterie i wiele innych rodzajów mikroorganizmów zamieszkuje nas od stóp do głów – są na skórze, w śluzówce nosa, jamie ustnej, układzie pokarmowym, oddechowym i moczowo-płciowym. W dodatku jest ich bardzo dużo – szacuje się, że ilość mikroorganizmów bytujących w i na naszym ciele dziesięciokrotnie przewyższa ilość naszych własnych komórek! A gdyby je wszystkie zważyć, to okaże się, że ich łączna masa stanowi aż 1-3% naszej wagi.

Czytaj więcej: Czym jest mikrobiom i dlaczego jest ważny w naszym życiu?

Jak wyglądał ostatni poród, który widziałaś/eś w telewizji?

Parcie w kolorze purpury

Zastanów się, jak wyglądał ostatni poród, który widziałaś/eś w telewizji? Czy towarzyszyły mu dzikie wrzaski rodzącej, a atmosfera przypominała izbę przyjęć na pogotowiu? Opis ten, poza paroma wyjątkami, pasuje do prawie każdej telewizyjnej sceny narodzin. Pomyśl chwilę, jakie słowo najczęściej jest wykrzykiwane do przyszłej matki?
„PRZYYYJ!!!”

Czytaj więcej: Jak wyglądał ostatni poród, który widziałaś/eś w telewizji?

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o syntetycznej oksytocynie i o tym jak wpływa ona na poród.

Liczba porodów indukowanych farmakologicznie wciąż rośnie, zarówno w Polsce jak i na świecie. Mimo, że znane są niekorzystne dla matek i dzieci skutki uboczne użycia sztucznej oksytocyny, odsetek indukcji porodu wcale się nie zmniejsza. Co więcej, zwiększa się liczba wskazań do indukcji, łącznie z „szarą strefą” wskazań mających niewiele wspólnego ze zdrowotną sytuacją rodzącej kobiety. Mowa tu o indukcji porodu dla wygody lekarza lub kobiety, osobistych przekonań lekarza, wieloletniej rutyny, braku wiedzy.

Czytaj więcej: Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o syntetycznej oksytocynie i o tym jak wpływa ona na poród.

Gdy minął termin porodu

To, że nadszedł wyznaczony przez lekarza termin porodu wcale nie znaczy, że Twoje dziecko jest gotowe do wyjścia na świat. Nie ma metody, dzięki której możliwe byłoby wyznaczenie dnia narodzin malucha ze stuprocentową pewnością - zawsze będzie to data przybliżona. Najbardziej precyzyjnie określa termin porodu badanie USG robione w pierwszym trymestrze ciąży: dokładność wynosi wtedy +/- 7 dni.

Czytaj więcej: Gdy minął termin porodu

Termin porodu

Termin porodu ustalony przez lekarza zawsze jest terminem orientacyjnym.

Czytaj więcej: Termin porodu

Rytm i tempo porodu

Każda kobieta rodzi w sobie właściwy sposób, każdy poród przebiega w innym tempie i rytmie.

Czytaj więcej: Rytm i tempo porodu

Poród aktywny

Ruch Aktywnego Rodzenia narodził się w Wielkiej Brytanii w początkach lat 80. Był buntem przeciwko tradycyjnemu, medycznemu modelowi położnictwa. Powstały w owym czasie termin "poród aktywny" oznaczał całkowicie inne spojrzenie na rolę kobiety w porodzie. Przede wszystkim przywracał jej należną rolę czyniąc z niej podmiot tego wydarzenia. Tym samym stawiał pod wielkim znakiem zapytania metody współczesnego położnictwa, przeobrażające rodzącą kobietę w bierną, posłuszną pacjentkę, pozbawioną możliwości wpływu na przebieg porodu.

Czytaj więcej: Poród aktywny

Mechanizm hormonalny porodu

Koktajl hormonalny: dlaczego warto go zasmakować?

Poród jest bardzo ważnym wydarzeniem w Twoim życiu, dlatego warto zadbać, aby był dobrym wspomnieniem. Jeżeli bardzo się boisz (to naturalne), pomyśl o tym z innej perspektywy. Czeka Cię najwspanialsze spotkanie. Spotkasz swój największy skarb, Twoje dziecko. Pamiętaj o tym. Pamiętaj też, że jako kobieta masz w sobie ogromną siłę.

Czytaj więcej: Mechanizm hormonalny porodu

Przebieg porodu - 1. okres

Jak przebiega poród? Co dzieje się z Tobą i dzieckiem w kolejnych jego etapach? Jak rozpoznać, czy to już?

Czytaj więcej: Przebieg porodu - 1. okres

Przebieg porodu - 2. i 3. okres

2. okres porodu może trwać do dwóch godzin. Wiele kobiet przed porodem zastanawia się, skąd będzie miało pewność, że nadeszła chwila, w której można już przeć.

Czytaj więcej: Przebieg porodu - 2. i 3. okres

Masaż w trakcie porodu

Masaż pomaga rozluźnić się ciału, dodaje energii, a także jest formą komunikacji z rodzącą. Niektóre kobiety podczas porodu bardzo potrzebują dotyku, chcą być masowane podczas skurczów, najczęściej dotyczy to okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Wykonywanie masażu w tej okolicy zmniejsza bolesność skurczów porodowych, ponieważ nerwy dochodzące do narządów i mięśni miednicy pochodzą właśnie z części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa.

Czytaj więcej: Masaż w trakcie porodu

Towarzyszyć przy porodzie

Dawniej kobiety zawsze rodziły w otoczeniu bliskich z rodziny lub społeczności. Wsparcie dawało rodzącej siłę do zmagania się z kolejnymi skurczami. Współcześnie wiele badań naukowych potwierdza, że obecność bliskiej osoby wpływa zdecydowanie pozytywnie na przebieg i czas trwania porodu oraz zmniejszenie odczuwania bólu. Dlatego warto te wielkie emocje, trud i ból, dzielić z bliską osobą.

Czytaj więcej: Towarzyszyć przy porodzie

Wertykalne pozycje porodowe - przykłady

Przed porodem trudno jest określić najdogodniejszą dla Ciebie pozycję, ponieważ nie istnieje jedna, uniwersalna. Wybór pozycji, sposób poruszania się i oddychania są całkowicie intuicyjne; w czasie porodu możesz próbować wielu pozycji. Twoja aktywność i ułożenie ciała zależą od różnych czynników, np. etapu porodu, warunków w jakich się odbywa, wielkości dziecka, a nawet pory dnia.  Zaobserwowano, na przykład, że kobiety, które mają urodzić duże dziecko intuicyjnie wybierają w okresie parcia pozycję kolankowo-łokciową ułatwiającą rodzenie się barków. A kobiety rodzące w nocy są mniej aktywne od tych, które rodzą w dzień.

Czytaj więcej: Wertykalne pozycje porodowe - przykłady

Wertykalne pozycje porodowe - zalety

Większość rodzących instynktownie odczuwa potrzebę ruchu podczas porodu - ma ochotę chodzić, klękać, kucać, kręcić biodrami. Zmienia pozycję ciała i sposób poruszania, dostosowując je do siły i dynamiki skurczy. Współczesne badania naukowe potwierdziły wiele zalet pozycji wertykalnych: wpływają na sprawniejszy przebieg porodu, wspierają dziecko w prawidłowym ustawieniu się w kanale rodnym, zmniejszają odczuwanie bólu porodowego, dają kobiecie poczucie panowania nad sytuacją, powodują przypływ sił i energii.

Czytaj więcej: Wertykalne pozycje porodowe - zalety

Doula - profesjonalne wsparcie w czasie porodu

Dominujący w zachodniej kulturze model położnictwa wyeliminował ważny element opieki, jakim jest emocjonalne wspieranie rodzącej przez osoby z jej najbliższego otoczenia. Gdy poród z domu przeniósł się do szpitala, opieka bliskich kobiet zastąpiona została opieką profesjonalnych położnych lub pielęgniarek. Organizacja pracy szpitala, system zmianowy, często duża liczba rodzących jednocześnie kobiet spowodowała, że samotność na porodówce stała się jednym z najbardziej dotkliwych doświadczeń dla wielu pokoleń kobiet.

Czytaj więcej: Doula - profesjonalne wsparcie w czasie porodu

Pierwsze spotkanie z dzieckiem - najważniejsza godzina

Twoje pierwsze spotkanie z dzieckiem po porodzie, to ukoronowanie długiego czasu oczekiwania i przygotowywania się na jego przyjęcie. Najważniejszą potrzebą Twojego nowonarodzonego dziecka jest bliski, nieprzerwany kontakt z mamą i przyssanie się do piersi. Dziecko - ten  "najpiękniejszy ze ssaków" - żeby odpocząć po trudach porodu i łagodnie przejść do świata, w którym wszystko jest dla niego nowe (temperatura, odgłosy, światło, dotyk), potrzebuje ciepła Twojego ciała, głosu, łagodnego kołysania. Przebieg pierwszych minut i godzin po porodzie ma wpływ nie tylko na fizyczną i psychiczną kondycję dziecka tuż po porodzie, ale również na jego zdrowie w kolejnych miesiącach, a nawet latach życia.

Czytaj więcej: Pierwsze spotkanie z dzieckiem - najważniejsza godzina

Nacięcie krocza - czy możesz tego uniknąć

Powszechne stosowanie nacięcia krocza wprowadzono do praktyki położniczej w latach 20. XX wieku. Jest to najczęściej stosowany zabieg chirurgiczny, pomimo tego, że od wielu lat znane są dowody na jego szkodliwość. Polska jest teraz już jednym z niewielu krajów europejskich, w których w wielu placówkach rutynowe nacięcie krocza stanowi niekwestionowany element prowadzenia porodu. Co druga rodząca ma nacinane krocze, w tym prawie każda kobieta rodząca po raz pierwszy. Ponad połowa kobiet nie jest pytana o zgodę na ten zabieg. Tymczasem w Wielkiej Brytanii i Danii odsetek nacięć wynosi 12 %, w USA ok. 33%, w Szwecji 9,7 %, w Nowej Zelandii 11%.

Czytaj więcej: Nacięcie krocza - czy możesz tego uniknąć

Sztuczne wywołanie porodu (indukcja)

U większości kobiet poród rozpoczyna się samoistnie między 37. a 42. tygodniem ciąży. Istnieją jednak sytuacje, podyktowane  dobrem matki  i/lub dziecka, w których lekarz może zalecić przyspieszenie rozpoczęcia porodu przez sztuczne wywołanie skurczy porodowych.

Czytaj więcej: Sztuczne wywołanie porodu (indukcja)

Amniotomia (przebicie pęcherza płodowego)

Sztuczne przebicie błon płodowych zwane amniotomią, lub upuszczeniem wód płodowych stosowane było pierwotnie w celu indukcji porodu, czyli wywołania akcji porodowej. Jego działanie polega na stymulacji wydzielania specjalnej substancji zwanej prostaglandyną, która przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy. W praktyce współczesnych oddziałów położniczych zabieg ten często jest stosowany w celu przyśpieszenia porodu. Zabieg ten nie powinien być stosowany rutynowo, a jedynie wtedy, gdy istnieje konieczność wpłynięcia na przebieg porodu. W przypadku prawidłowo przebiegającego porodu naturalnego przebicie błon płodowych jest zbędną medykalizacją.

Czytaj więcej: Amniotomia (przebicie pęcherza płodowego)

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe