6 zasad wspierajacych przebieg normalnego porodu

Tagi: EBM | medycyna oparta na dowodach | medykalizacja | poród | poród aktywny

lamaze"6 zasad wspierania normalnego przebiegu porodu" zostało opracowanych przez  pozarządową organizację Lamaze International. Misją Lamaze jest promocja naturalnego podejścia do ciąży, porodu i wczesnego rodzicielstwa. Organizacja zajmuje się przygotowaniem par do pordu i szeroko rozumianą edukacją, zarówno rodziców, jak i profesjonalistów pracujących z kobietami w ciąży i młodymi mamami.

"6 Zasad wspierania normalnego przebiegu porodu" opiera się na najnowszych badaniach naukowych, zgodnie z zasadą "Opieki opartej na dowodach" (Evidence-based care), która oznacza używanie najlepiej udokumentowanych danych o bezpieczeństwie stosowanych leków, procedur i sposobów postępowania. Artykuły zostały zrewidowane w 2009 roku.

Poród normalny, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, przebiega o czasie (pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży), w sposób spontaniczny, niskie ryzyko występuje na początku i utrzymuje się do końca porodu. Po porodzie matka i dziecko są w dobrym stanie zdrowia.

Polski czytelnik powinien wziąć pod uwagę, że "6 Zasad" powstało w Stanach Zjednoczonych, i odnosi się w wielu punktach do amerykańskiej opieki okołoporodowej. Warto jednak zaznaczyć, iż niektóre problemy, do jakich nawiązują autorki opracowania, aktualne są również dla Polski - przede wszystkim medykalizacja porodu fizjologicznego. Zasady są wspaniałym źródłem wiarygodnej wiedzy o stosowanych także w naszych szpitalach procedurach i zwyczajach. Dostarczają mnóstwa merytorycznych argumentów, dlaczego, i w jaki sposób, zabiegac o to, aby poród przebiegał w sposób niezakłócony niepotrzebnymi interwencjami medycznymi.

 

6 zasad wspierających przebieg normalnego porodu:

Zasada Pierwsza - Pozwól, aby poród sam się rozpoczął (.pdf)

Zasada Druga - Spaceruj, poruszaj się i zmieniaj pozycje w czasie porodu (.pdf)

Zasada Trzecia - Korzystaj ze wsparcia bliskiej osoby, przyjaciółki lub douli (.pdf)

Zasada Czwarta - Unikaj interwencji nie uzasadnionych medycznie (.pdf)

Zasada Piąta - Unikaj leżenia na plecach w trakcie porodu i wypieraj dziecko zgodnie z potrzebą parcia (.pdf)

Zasada Szósta - Niech mama i dziecko przebywają razem - to najlepsze, co można zrobić dla mamy, dziecka i dla udanego karmienia piersią (.pdf)

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe