Kaskada interwencji

Tagi: EBM | medycyna oparta na dowodach | medykalizacja | poród

 

Interwencje położnicze mogą skutecznie ratować zdrowie matek i dzieci. Dzięki zaawansowanej technologii wiele współczesnych kobiet zostało matkami, choć jeszcze kilkanaście lat temu nie byłoby to możliwe.

Trzeba jednak pamiętać, że interwencje położnicze zaburzają - bardziej lub mniej - naturalny przebieg porodu i mogą wywołać proces nazywany "kaskadą interwencji". Ma on miejsce wtedy, gdy w wyniku zastosowania jednej interwencji powstaje problem medyczny, który "rozwiązywany" jest przy pomocy kolejnej.

kaskada

 

Powstawanie "kaskady interwencji" możemy prześledzić na przykładzie indukcji porodu. Sztuczne wywołanie porodu może mieć różny wpływ na organizm kobiety i scenariusz porodowy. Jeden z nich - najkorzystniejszy - to po prostu sprawne urodzenie dziecka. Ale mogą też być inne: niektóre z nich prowadzą do cesarskiego cięcia lub trudności poporodowych matki i dziecka, np. w pierwszym kontakcie po porodzie i laktacji. Dlatego każda decyzja o interwencji w przebieg porodu powinna być poprzedzona dokładną analizą indywidualnego przypadku, a skutki uboczne powinny być wzięte pod uwagę.

Każda interwencja w porodzie powinna być poprzedzona dokładną i przystępną informacją o jej celu i skutkach. Jako pacjentka masz prawo do wyrażenia zgody lub odmowy na jej zastosowanie.

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe