Rytm i tempo porodu

Tagi: poród

Każda kobieta rodzi w sobie właściwy sposób, każdy poród przebiega w innym tempie i rytmie. U niektórych kobiet poród zaczyna się wyraźnymi skurczami, postępuje równo i dynamicznie. U innych rodzących słabe, niebolesne skurcze mogą trwać wiele godzin, a poród ma wyraźne momenty przyspieszenia i zwolnienia. Każdy z tych scenariuszy jest prawidłowy. Najważniejszym wyznacznikiem jest dobry stan matki i dziecka. W położnictwie opartym na wynikach badan naukowych coraz częściej odchodzi się od przekonania, że poród musi zakończyć się w określonym czasie (np. w ciągu 12 godzin), niemniej orientacyjnie przyjmuje się, że w większości porodów rozwieranie się szyjki następuje w tempie około 0,3 - 0,5 cm na godzinę.

Postęp porodu
Postęp porodu można rozpoznać na wiele sposobów, a badanie wewnętrzne jest tylko jednym z nich. Wraz z postępem porodu zmienia się rodzaj, siła, długość i częstość odczuwanych przez ciebie skurczy. Zmienia się także Twoje zachowanie i stan emocjonalny: na początku będziesz podekscytowana, później coraz bardziej skupiona na sobie i na pracy z własnym ciałem. Na końcu I okresu może przyjść zniechęcenie, zagubienie, rezygnacja, a w II okresie porodu przypływ energii i gotowość do działania. Twoja położna może ocenić, jak szybko postępuje poród na podstawie zmian w Twoim ciele: zmiany tętna, wyglądu krocza czy barwy głosu, pojawienia się wymiotów, odejścia płynu owodniowego. Postęp porodu ocenić też można obserwując usytuowanie dziecka w kanale rodnym (położna będzie wysłuchiwać tętna dziecka coraz niżej).

Co możesz zrobić, aby Twój poród przebiegał we właściwym dla Ciebie tempie i rytmie?

 • ­Zapisz się do szkoły rodzenia. Zdobędziesz wiedzę, poznasz mechanizmy kierujące procesem porodu, dowiesz się, co wpływa pozytywnie na jego przebieg, a czego powinnaś unikać.
 • Jeśli to możliwe, jeszcze przed porodem zapoznaj się z położną, która będzie Ci towarzyszyła.
 • Jeśli chcesz rodzić w szpitalu, odwiedź co najmniej raz oddział, który wybrałaś. Porozmawiaj z położnymi, obejrzyj salę porodową.
 • Nie jedź do szpitala, gdy tylko pojawią się pierwsze skurcze. Jeśli czujesz się dobrze i nie obserwujesz żadnych niepokojących objawów, dużo korzystniejsze dla Ciebie będzie, jeśli we wczesnej fazie pozostaniesz w domu.
 • Nie niepokój się, gdy po przybyciu do szpitala skurcze zmniejszą się lub nawet zanikną. To reakcja na stres związany ze zmianą otoczenia, tzw. efekt izby przyjęć. Gdy oswoisz się z nową sytuacją i rozluźnisz - skurcze znów powrócą.
 • W czasie porodu bądź aktywna - zmieniaj pozycje, ruszaj się, spaceruj, korzystaj z piłki, worka sako, prysznica lub wanny.
 • Dostosuj sposób oddychania do częstotliwości i intensywności skurczy. Pamiętaj o długim, świadomym wydechu, który rozluźni Cię i pomoże Ci radzić sobie z bólem.
 • W przerwach między skurczami staraj się jak najpełniej zrelaksować.
 • Poproś osobę towarzyszącą, aby zadbała o to, by niepotrzebne bodźce nie rozpraszały Twojej uwagi (zgasiła jaskrawe światło, zamknęła drzwi, okryła Cię kocem, poprosiła zbędne osoby, aby wyszły z sali etc.).
 • Pij i jedz w trakcie porodu - przy niedoborach energetycznych nie będziesz miała siły, a skurcze przestaną być efektywne.
 • Wypróbuj najpierw niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu zanim poprosisz o farmakologiczne, które często wydłużają czas porodu i zaburzają jego rytm.
 • W okresie parcia staraj się przyjąć jak najbardziej wertykalną pozycję, przyj zgodnie z rytmem skurczów.

Lekarz lub położna mogą zdiagnozować brak postępu porodu, gdy:

 • Tempo rozwierania szyjki jest mniejsze niż 0,5 cm na godzinę po 4 godzinach porodu.
 • II okres porodu trwa ponad 2 godziny, a dziecko nie przesuwa się w kanale rodnym.
 • Silne, nie dające się powstrzymać parcie trwa ponad godzinę i jest nieefektywne.

W takich przypadkach najczęściej podaje się kroplówkę z syntetycznym hormonem oksytocyną, która ma za zadanie zwiększyć częstość i siłę skurczów macicy.


Podobnie jak w przypadku wszelkich innych zabiegów medycznych, personel szpitala ma obowiązek poinformować Cię o zamiarze przyspieszenia porodu przy użyciu kroplówki z oksytocyną lub innych metod, oraz uzyskać Twoją zgodę na te działania. Powinnaś otrzymać pełną i wyczerpującą informację o stanie zdrowia Twoim i dziecka, wskazaniach do interwencji, a także o jej korzyściach i możliwych negatywnych konsekwencjach.


Poród może ulec spowolnieniu lub zatrzymaniu z powodu silnego stresu, poczucia osamotnienia, braku możliwości picia i jedzenia, braku możliwości poruszania się i przyjmowania dogodnej pozycji, braku intymności.

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe