XXI wiek stawia przed specjalistami nowe wyzwania. W położnictwie i neonatologii, dzięki prowadzonym licznym badaniom naukowym, rozpoczął się proces głębokich zmian, które mają szansę zmienić dotychczasowe zasady opieki nad matką i dzieckiem. Odpowiedzią na potrzebę zmian w opiece okołoporodowej w Polsce jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia „W sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem”. Dokument ten, jako powszechnie obowiązujący akt prawny, wprowadza do polskiego położnictwa procedury medyczne oparte na dowodach naukowych".
Mamy nadzieję, że wydawnictwo „Wokół porodu – wybrane zagadnienia medycyny opartej na dowodach naukowych” pozwoli Państwu lepiej zrozumieć niektóre zapisy Standardów, a artykuły w nim zawarte dostarczą merytorycznych argumentów w staraniach o poprawę jakości opieki okołoporodowej w Polsce.
Publikacja „Sprawowanie przez położną opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej" dr. Dorota Karkowska (Pdf)
W ramach projektu „Na Straży Standardów Opieki Okołoporodowej” powstała publikacja „Sprawowanie przez położną opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej". Jest to analiza aktów prawnych dotyczących zawodu położnej w kontekście sprawowania przez nią opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej. Autorką publikacji jest dr Dorota Karkowska, profesorka w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.
Projekt zrealizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego w Funduszy EOG
W ramach projektu “Jestem mamą w Polsce” powstały obszerne broszury dla kobiet na temat przebiegu ciąży, porodu, zwyczajów w polskich szpitalach, pielęgnacji niemowlęcia oraz praw mamy-pacjentki i mamy-pracowniczki. Kobiety znajdą tam najważniejsze informacje dotyczące okresu okołoporodowego, a także praktyczne wskazówki jak poradzić sobie w polskim szpitalu. Publikacje skierowane są do mam- migrantek i dostępne w kilku językach: polski, angielski, rosyjski, wietnamski i arabski. Zapraszamy do pobierania on-line!
Pozostałe wersje językowe:
"Rytm i czas porodu. Indukcja i stymulacja porodu w swietle badan naukowych" (pdf, 0,7 MB)
Gdzie przebiega granica między prawidłowym tempem postępu porodu, a patologią? W jaki sposób rozpoznawać zaburzenia w postępie porodu i jak im zapobiegać? Jakie są najbardziej precyzyjne metody wyznaczania terminu porodu, kiedy możemy mówić o ciąży przenoszonej lub porodzie po terminie? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasza najnowsza publikacja, przedstawiająca Państwu wiele danych i informacji opartych na najnowszych doniesieniach naukowych.
Opracowanie i publikacja broszury zrealizowane przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.