Co Minister Zdrowia zapewnia każdej kobiecie, czyli kieszonkowy przewodnik po Standardzie Opieki Okołoporodowej

Od 1 stycznia 2019 roku opiekę okołoporodową reguluje bardzo ważny dokument - STANDARD ORGANIZACYJNY OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ*. Standard to nic innego jak pewien wzorzec, przyjęta norma. Dotyczy to także modelu organizacji i jakości opieki medycznej, którą otrzymujemy w szpitalu podczas ciąży, porodu fizjologicznego, połogu oraz opieki nad naszym nowo narodzonym dzieckiem.


Założenia tego dokumentu są bardzo szczytne. Dowiemy się z nich między innymi, że głównym celem opieki medycznej w Polsce jest to, aby każdej z nas w okresie okołoporodowym zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie i dostęp do opieki na najwyższym poziomie tj. do medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM) - czyli takiej o udowodnionej skuteczności. To niezwykle istotne, żeby zajmowali się nami ludzie otwarci na wiedzę, świadomi, którzy praktykują w oparciu o potwierdzone informacje ze świata nauki, znają i respektują wytyczne światowych ekspertów zajmujących się zdrowiem takich jak np. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). W Standardach, w jednym miejscu zebrane zostały aktualnie obowiązujące trendy odnośnie opieki okołoporodowej. Znać i respektować je powinien każdy, kto pracuje z kobietą w tym ważnym okresie jej życia. Dokument ten powinni znać także przyszli rodzice. Po co? Dlatego, że wiedza pomaga podejmować świadome decyzje. Także te na Waszej (a nie sąsiadki z klatki obok) drodze rodzicielskiej.


Przedstawiamy Wam kieszonkowe wydanie Standardów Opieki Okołoporodowej – dla niecierpliwych. Chciałybyśmy, aby towarzyszyło ono wszystkim zainteresowanym w tej niesamowitej przygodzie, jaką jest ciąża, poród i rodzicielstwo.

*Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. 


Link do Rozporządzenia

Standardy Opieki Okołoporodowej w wersji obrazkowej do ściągnięcia (klik)

Krótki film o zapisach Standardów opieki Okołoporodowej (klik)

dr n. med. Danuta Kozłowska-Rup – położna, doradca noszenia w chustach, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, współautorka bloga Mataja.pl - bloga o ciąży i rodzicielstwie opartego na badaniach naukowych.

 

naklejka do uzytku

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe