Medycyna oparta na dowodach (EBM)

Podstawowe informacje o EBM

Evidence based medicine - czyli medycyna oparta na dowodach. Dobra praktyka medyczna, powinna opierać na wiarygodnych i rzetelnych informacjach. Posługiwanie się zasadami EBM jest sztuką podejmowania decyzji i wybierania optymalnych rozwiązań w opiece nad pacjentem, lub osobą wymagającą świadczeń medycznych  w oparciu o wnioski wynikające z wiarygodnych badań. Medycyna oparta na dowodach uwzględnia równowagę między korzyściami, a ryzykiem płynącymi z zastosowania (lub zaniechania) danej interwencji, również w kontekście ekonomicznym.
Czasami termin Evidence based medicine tłumaczony jest jako  "ewaluacja badań medycznych" lub "praktyka medyczna oparta na wiarygodnych i aktualnych publikacjach", terminy te wskazują narzędzia, jakimi posługuje się EBM, nie charakteryzują jednak całościowego charakteru zagadnienia.

Czytaj więcej: Podstawowe informacje o EBM

Medycyna oparta na dowodach naukowych - fakty i mity w położnictwie

W przeprowadzonej w 1989 roku ankiecie w USA, w której wzięło udział ponad 700 lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów, prawie 2/3 z nich odpowiedziało, że objętość publikowanej literatury medycznej jest nie do ogarnięcia. Od tego czasu objętość tych informacji zwiększyła się o ponad 50%. Wg elektronicznej bazy publikacji medycznych Medline tylko w 2003 roku opublikowano blisko 20 000 artykułów oryginalnych na temat leczenia i prawie 17 000 takich artykułów na temat diagnostyki. Co tydzień ukazuje się drukiem ok. 7300 nowych badań, przy czym liczba stale ich rośnie. Aby jeszcze bardziej skomplikować to zagadnienie trzeba powiedzieć, że w tylko niewielkim odsetku publikowane badania dotyczą ważnego problemu medycznego, a ich wyniki są wiarygodne i mogą wpływać na decyzje kliniczne.

Czytaj więcej: Medycyna oparta na dowodach naukowych - fakty i mity w położnictwie

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe