Pozaszpitalne miejsca do porodu

Poród w domu jest bezpieczny! - wyniki badania kohortowego obejmującego 529 688 porody kobiet niskiego ryzyka

Ukazał się nowy, ważny głos w dyskusji toczącej się wokół bezpieczeństwa porodów domowych. W kwietniu tego roku opublikowano kohortowe badania ukazujące porównanie okołoporodowej zachorowalności i umieralności planowych porodów domowych i planowych porodów szpitalnych u kobiet niskiego ryzyka. Badacze holenderscy opublikowali najobszerniejsze obecnie badanie (objęto nim 529 688 kobiet), które dowodzi, że porody domowe są równie bezpieczne jak porody odbywane w szpitalu. Olbrzymia liczba analizowanych danych rozwiewa istniejące dotychczas wątpliwości dotyczące niewłaściwego postępowania metodologicznego, wynikającego z braku wystarczająco dużej liczby branych pod uwagę porodów domowych.

Czytaj więcej: Poród w domu jest bezpieczny! - wyniki badania kohortowego obejmującego 529 688 porody kobiet...

Dom Narodzin - alternatywa dla szpitala

Nazywam się Ines Junge i pochodzę ze Wschodnich Niemiec, z Drezna. Od 1987 roku jestem położną. W tamtych czasach nie myślano nawet o Domach Narodzin. Położna pełniła rolę pomocniczą wobec lekarza, a w szpitalach porody "programowano". Prawie każdy poród był rano wywoływany kroplówką naskurczową i poprzez przebicie pęcherza płodowego. Chciano by porody odbywały się w ciągu dnia, przy pełnej obsadzie sali porodowej. Taka "pełna obsada" powodowała, że narodziny były wszystkim, ale nie intymnym wydarzeniem.

Czytaj więcej: Dom Narodzin - alternatywa dla szpitala

Poród domowy - relikt czy przyszłość?

Pojawiający się na kolejnej konferencji temat związany z porodem domowym może wywoływać różne reakcje - od zaciekawienia do irytacji, że znów porusza się ten marginalny, według wielu, problem. Pomimo tego, że zdaję sobie sprawę jak trudne stoi przede mną zadanie, spróbuję pokusić się o ocenę tego, jak mają się dziś porody domowe w Polsce i jaka jest ich przyszłość.

Czytaj więcej: Poród domowy - relikt czy przyszłość?

Towarzyszenie kobiecie rodzącej w praktyce porodu domowego

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak najpełniej wspierać rodziców w czasie porodu, trzeba umieć określić, jakie warunki powinny być spełnione, aby poród przebiegał harmonijnie. Z mojego doświadczenia wynika, że nie da się sprecyzować potrzeb konkretnych rodziców, jeśli nie poświęci się odpowiedniej ilości czasu na nawiązanie prawidłowej relacji między położną a rodzicami jeszcze w okresie oczekiwania na dziecko. Proces ten wymaga nie tylko czasu, ale także wiedzy, otwartości, gotowości do słuchania i rozumienia, tolerancji, empatii, a w końcu zawierzenia własnej intuicji.

Czytaj więcej: Towarzyszenie kobiecie rodzącej w praktyce porodu domowego

Alternatywne miejsca porodu

Jeszcze na początku XX wieku zarówno w krajach europejskich, jak i w Stanach Zjednoczonych, większość kobiet rodziła w domu, w towarzystwie położnej lub lekarza rodzinnego. Wzrastające znaczenie ginekologów-położników związane z rozwojem technologii medycznej, ograniczanie systemu licencji dla położnych doprowadziło w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat do zmniejszenia roli położnych w opiece nad kobietą, zwłaszcza w krajach, w których zawód ten nie był chroniony prawem i tradycją, oraz do przeniesienia większości porodów do szpitali.

Czytaj więcej: Alternatywne miejsca porodu

sasakawa copy

GRI

sasakawa copy

https://www.rodzicpoludzku.pl/dokumenty/aktualnosci/15102019/konfa_wroclaw_na%20www.png

sasakawa copy

jeden procent

raporty red

raporty red

zorganizuj pokaz filmu zielony

iconka zamow publikacje

kobiety mowia www

sasakawa copy

iconka lektury obowiazkowe